• امروز : شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
1

5 دلیل ریزش قیمت دلار و سکه

  • کد خبر : 34925
  • ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
5 دلیل ریزش قیمت دلار و سکه

حباب ارز به پایین ترین حد خود رسید/ دلار در دو کانال سقوط کرد/ معامله گران می گویند امروز تزریق درهم قوی بود/ اخبار سیاسی در بازار خنثی شد/ چرا امروز بازار ارز و دلار سقوط کرد؟ معامله گران 5 دلیل دارند.

اخبار اقتصادی، پس از سقف گذاری قیمت دلار و ارز در هفته گذشته، روز شنبه بازار به دست فروشندگان افتاد، قیمت دلار دو کانال و قیمت ارز یک کانال کاهش یافت.

قیمت دلار در روز جمعه پشت خط کانال 57 هزار کاهش یافته بود، اما با انتشار خبر حمله آمریکا به مناطقی در سوریه و عراق، روز شنبه چند نفر در موقعیت خرید قرار گرفتند که تحت تاثیر کاهش قیمت قرار گرفتند. دلار دلار گروهی از معامله گران اعلام کردند با افت قیمت در بازار ارز و سکه و اخبار حمله آمریکا، بازار نشان می دهد که این حملات جدی نبوده و جنبه نمایشی داشته است.

قیمت دلار در هرات از 57 هزار و 460 تومان آغاز شد و با آغاز پاییز قیمت درهم 57 هزار تومان کاهش یافت و حوالی ساعت 12 در قیمت 56 هزار و 150 تومان بسته شد. البته این پایان نزول نبود و قیمت دلار هرات 56 هزار تومان پشت خط کانال افت کرد و حول مرز حمایت نوسان کرد. در مجموع قیمت دلار در روز شنبه دو کانال و با توجه به سقف قیمتی سه کانال کاهش یافت.

قیمت درهم امارات با 15 هزار و 920 تومان باز شد و با 330 تومان کاهش به 15 هزار و 590 تومان رسید. شایعه ای در بازار منتشر شده بود که آن را به کاهش قیمت درهم مرتبط می کرد. بر اساس این خبر پتروشیمی خلیج فارس روز شنبه تزریق کرد.

قیمت ارز از 33 میلیون شروع شد و با افت بیش از یک میلیونی روی 32 میلیون و 100 هزار تومان بسته شد. حباب پول با کاهش کانال 5 میلیون ضرر کرد و به 4.9 میلیون تومان رسید. حباب ارز روز شنبه در دو ماه گذشته بی سابقه بود و آخرین بار در 20 آذرماه به این سطوح رسید.

چرا بازار پس از قله شروع به سقوط کرد و آیا سقوط آن سریع بود؟

به گفته معامله گران، کاهش قیمت در روز شنبه به پنج دلیل بوده است که اولین آن کاهش تقاضای فصلی است. با شروع تعطیلات سال نو در چین، تحلیلگران معتقدند که فشار تقاضا برای درهم از این سمت کاهش یافته است. دلیل دوم افزایش بی رویه قیمت دلار بود. گروهی از معامله گران تصور می کنند با جو و هیجان قیمت دلار بیش از حد انتظار افزایش یافت و گروهی طعمه قلاب شدند. دلیل سوم مربوط به اخبار و شایعات روز شنبه بود. روز شنبه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران میزان تولید غنی سازی خود را اندکی به 60 درصد کاهش داده است. این خبر از صبح با تیتر مثبت نبض ایران در واشنگتن پیچید. دو شایعه در بازار وجود داشت که مربوط به شدت افت بود.

اولین شایعه این خبر مربوط به کارت ملی دلار و یورو بود که سخنگوی بانک مرکزی در بازار به آن اشاره کرد و نوشت که از فردا هر فرد با ارائه کارت ملی می تواند پنج هزار دلار خریداری کند. این در حالی است که طبق اخباری که از بازار می رسد، نزدیک به سه ماه است که بورس ها اعلام کرده اند که دلار سهمیه ای نداریم. شایعه دوم مربوط به تزریق درهم توسط پتروشیمی خلیج فارس بود که هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است.

پس از اخبار، شایعات و مسائل اساسی، دلیل چهارم بازگشت به بازار فنی بود. به گفته تکنسین، بازار وارد روند اصلاحی شد و پس از تشکیل مثلث زمین را ترک کرد و سپس با از دست دادن تزار میانه شدت سقوط افزایش یافت. سود سپرده 30 درصدی قوی ترین دلیل و دلیل پنجم بود. از دیدگاه معامله گران، سود سپرده 30 درصدی به آنها اجازه داده تا نقدینگی زیادی را جذب کنند، بنابراین مالکان ریسک گریز نیستند. این در حالی است که یک گروه بازار مدعی است بسیاری از بانک ها اعلام کرده اند ظرفیت سود 30 درصدی آنها به اتمام رسیده است.

به گفته معامله گران فنی، قیمت ها گامی در جهت اصلاح برداشته و بازار در دست فروشنده است. به گفته آنها، بازار ارز و سکه پس از تکمیل اصلاح در کانال پایین تصمیم گیری خواهد کرد.

اولین نکته از بازار در مورد خروج نقدینگی از صندوق های با درآمد ثابت بود. همچنان شاهد خروج پول از این صندوق ها هستیم و روز شنبه این میزان به 840 میلیارد رسید.

نکته دوم مربوط به حوضچه های طلا بود که روز شنبه همگی قرمز و تعدادی از آنها خالی بودند.

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=34925

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.