• امروز : یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 25 February - 2024
2

3 دلیل افزایش قیمت آهن اسفنجی

  • کد خبر : 34646
  • ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۵
3 دلیل افزایش قیمت آهن اسفنجی

کاهش مداوم عرضه آهن اسفنجی، بازگشت انتظارات تورمی به مسیر رشد و احتمال بهبود تقاضا برای محصولات نهایی زنجیره فولاد به دلیل آرام شدن شرایط صادرات منجر به آهن اسفنجی می شود. میانگین رقابت 24 درصدی در هفته دوم بهمن ماه و در کانال قیمت 24 هزار تومان تعیین می شود.

اخبار اقتصادی، در دومین هفته بهمن ماه امسال بیش از 70 هزار تن آهن اسفنجی با قیمت پایه 11 هزار و 527 تومان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران به فروش رسید. در هفته های اخیر با توجه به محدودیت واحدهای بازیافت گاز در کشور، میزان تولید آهن اسفنجی در کشور کاهش یافته و همین موضوع زمینه ساز رقابت قیمتی در حوزه این محصول شده است.

کسری عرضه مستمر در رینگ آهن اسفنجی باعث شد قیمت این محصول در کانال قیمتی در هفته دوم بهمن ماه سال جاری به 14 هزار تومان برسد. در هفته دوم بهمن ماه بالغ بر 70 هزار تن آهن اسفنجی در رینگ صنعتی بورس کالای ایران به فروش رسید. برای این محصول 124 هزار و 800 تن تقاضا ثبت شد و در نهایت تمامی محصولات عرضه شده در این بازار توسط متقاضیان با قیمت رقابتی به بازار عرضه شد.

24 درصد رقابت در رینگ فیزیکی

میانگین قیمت فروش آهن اسفنجی از رینگ صنعتی بورس کالای ایران در هفته دوم بهمن ماه امسال به ۱۴ هزار و ۲۷۰ تومان رسید؛ این رقم نسبت به قیمت پایه 24 درصد رشد داشته است.

کف رقابت قیمت در رینگ آهن اسفنجی مربوط به محصول شرکت آهن و فولاد غدیر ایران بود که با میانگین قیمت 20 درصد و متوسط ​​قیمت 13 هزار و 849 تومان معامله شد. در عین حال بیشترین رقابت قیمتی از سوی متقاضیان برای محصول شرکت پارس فولاد سبزوار با درصد 26 درصد به ثبت رسید. به این ترتیب میانگین قیمت فروش آهن اسفنجی از رینگ فیزیکی در این هفته بین 13 هزار و 840 تومان تا 14 هزار و 480 تومان در نوسان بود.

هزینه رینگ شمش آهن اسفنجی و فولاد.

افزایش قیمت آهن اسفنجی در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران در هفته های اخیر ممکن است در میان مدت منجر به افزایش قیمت شمش فولاد شود. این رشد قیمت با افزایش بهای تمام شده تولید باعث تحریک رشد قیمت حلقه های بعدی زنجیره تولید می شود. البته رکود در قسمت های میانی و انتهایی زنجیره فولادی مانعی بر سر راه تاثیرگذاری این سیگنال رو به رشد خواهد بود. این در حالی است که در هفته‌های اخیر رینگ‌های شمش و مقاطع بلند فولادی به امید تسهیل شرایط صادرات رنگ‌آهنی رونق گرفته است و همین موضوع احتمال تاثیر این سیگنال افزایشی بر قیمت محصولات زنجیره‌ای آهنی و فولادی را افزایش داده است.

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=34646

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.