• امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 July - 2024
3

مشخصات عیدی کارگران سال 1403 + جدول

  • کد خبر : 34147
  • ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۸
مشخصات عیدی کارگران سال 1403 + جدول

اکوایران: کارگران و کارمندان مشمول قانون کار بر اساس حقوق آنها محاسبه می شود که معمولا با حقوق بهمن عیدی پرداخت می شود اما طبق قانون کار عیدی امسال چقدر است؟

اخبار اقتصادی؛ در ایران نه تنها کارگران مشمول قانون کار هستند، بلکه بسیاری از کارمندان نیز مشمول این قانون هستند و حقوق آنها بر اساس حداقل دستمزد محاسبه می شود.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار درباره حقوق ۱۴۰۲، حقوق کارگران ۲۷ درصد افزایش یافت.

طبق قانون کار ایران، حداقل عیدی برای هر کارگر نباید کمتر از 60 روز حقوق آنها باشد که حداقل دستمزد روزانه آنها در سال جاری 176943 تومان (1769428 ریال) می باشد که بدون توجه به حقوق مسکن، حقوق اولاد و فرزندان می باشد. یارانه ها اقلام مصرفی هستند.

بنابراین با ضرب حداقل دستمزد روزانه در 60 روز، حداقل عیدی و با ضرب حداقل دستمزد در 90 روز، حداکثر عیدی به دست می آید که نباید از 90 روز بیشتر شود.

بنابراین عیدی پرداختی به کارگران برای نوروز 1403 بین 10 میلیون و 616 هزار و 568 تومان تا 15 میلیون و 924 هزار و 852 تومان است.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار در سال جاری حداقل دستمزد کارگران با ۲۷ درصد افزایش به هفت میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۴ تومبه به ازای هر فرد مجرد بدون فرزند یا سابقه کار رسید.

حداقل دستمزد کارگر یک فرزند هشت میلیون و 49 هزار و 112 تومان و حداقل دستمزد کارگر دو فرزند هشت میلیون و 579 هزار و 840 تومان است.

مبلغ عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده اند بر اساس 60 روز کار و نسبت روزهای کاری محاسبه می شود. به این ترتیب حداقل دستمزد ضرب در 2، تقسیم بر 12 و ضرب در تعداد ماه های کار می شود.

اگرچه قانون زمان دقیق پرداخت عیدی را مشخص نکرده است اما طبق عرف کارگاهی کارفرمایان در 2 ماه آخر سال و معمولا آخرین زمان پرداخت عیدی به کارگران خود عیدی پرداخت می کنند.عیدی در پایان است. ماه مارس

باید بدانیم که طبق قانون، کارگاه های خانوادگی فقط در جایی مجاز است که رابطه کلیه کارگران کارگاه با کارفرما از نوع خویشاوندی درجه یک باشد، یعنی کارگران، پدر و مادر، خواهر، برادر، همسر یا فرزندان کارفرما. ، از پرداخت عیدی معاف هستند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که بسیاری از کارفرمایان مبنای محاسبه را «ماههای کار کارگر» می دانند، در حالی که مبنای محاسبه عیدی بر اساس قانون «ایام کار کارگر» است.

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=34147

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.