• امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
1

S&P 500 در نیمه اول سال به 31 رکورد رسید. آیا رشد طوفانی شاخص ادامه دارد؟

  • کد خبر : 41033
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸
S&P 500 در نیمه اول سال به 31 رکورد رسید.  آیا رشد طوفانی شاخص ادامه دارد؟

اکو ایران: شاخص S&P 500 نیمه اول سال 2024 را با 31 رکورد به پایان رساند. اما سوال بسیاری از سرمایه گذاران این است که آیا این رشد در نیمه دوم سال ادامه خواهد داشت؟

اخبار اقتصادی، در حالی که افزایش هوش مصنوعی رشد بورس را در شش ماهه اول سال افزایش داد، معامله گران انتظار دارند همین روند در نیمه دوم سال نیز ادامه یابد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، S&P 500 از ژانویه 14 درصد افزایش یافته است و دومین رکورد خود را برای آغاز سال جاری قرن جاری به لطف اقتصاد مقاومتی، بهبود سود شرکت ها و تقاضای قوی برای شرکت های مرتبط با هوش مصنوعی ثبت کرده است. حتی با وجود نشانه هایی از کند شدن رشد اقتصادی، فدرال رزرو در این رشد مشارکت داشته است.

شش ماه اول قوی از نظر تاریخی در بازار سهام، آینده خوبی برای بقیه سال است. با وجود ناشناخته های موجود در افق، سرمایه گذاران حدس می زنند که آیا این روند تکرار خواهد شد یا خیر. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، که می تواند سهام را متزلزل کند، یکی از آنهاست. عدم اطمینان در مورد جهت کاهش نرخ بهره موضوع دیگری است.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط بلومبرگ، S&P 500 در فاصله ژانویه تا ژوئن 31 بار در بالاترین سطح خود بسته شد.

روند صعودی فعلی S&P 500 از زمانی که این شاخص در 12 اکتبر 2022 در پایین ترین سطح 3577.03 بسته شد، بیش از 16 تریلیون دلار به ارزش بازار افزوده است.

شرکت های فناوری اطلاعات و خدمات ارتباطی عمدتاً باعث این افزایش شاخص شدند. این بخش‌ها شامل تعداد انگشت شماری از غول‌های فناوری از جمله Nvidia، Microsoft و Meta Platforms می‌شوند. سهام فناوری اطلاعات در سال 2024 28 درصد و سهام خدمات ارتباطی 26 درصد افزایش خواهند یافت.

سهام شرکت های خدمات شهری نیز 7.6 درصد افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند از قدرت مراکز داده مرتبط با ظهور هوش مصنوعی بهره مند شوند. داده‌های جمع‌آوری شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد که بخش املاک و مستغلات تنها بخشی بود که در سال 2024 آسیب دید و بدترین نیمه اول خود را نسبت به شاخص کل از زمان ایجاد آن در اواخر دهه 1990 به ثبت رساند. نرخ سود بالا عامل آسیب به این بخش بوده است.

انویدیا، سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی، با وجود عقب‌نشینی اخیر، بیشترین سهم را در پیشرفت S&P 500 در سال 2024 داشته است، با افزایش تقریباً 150 درصدی از نظر بازدهی کل. Constellation Energy نیز نزدیک به 72 درصد رشد داشته است و پس از آن جنرال الکتریک، شرکت داروسازی Eli Lilly & Company و Micron Technology قرار دارند.

برخی از استراتژیست‌ها می‌گویند با توجه به ارزش‌گذاری‌های بالا، افزایش در سهام‌های فناوری بیش از حد به نظر می‌رسد.

نسخه هم وزن S&P که هیچ تمایزی بین اندازه شرکت قائل نیست، از اوایل ژانویه 10 درصد از نسخه دارای وزن بازار عقب افتاده است. و این بدترین عملکرد در شش ماهه اول سال است.

جیم پالسن، استراتژیست معروف سهام که سال گذشته به درستی رشد دو رقمی را برای S&P پیش‌بینی کرد، معتقد است که شرکت‌های خارج از بخش فناوری ممکن است گام بعدی در افزایش سهام باشند. به گفته پاولسن، از سال 1990، در چهار افزایش قبلی، ما شاهد بوده ایم که شاخص هم وزن در ماه بیستم به طور متوسط ​​15 درصد از معیار پیشی گرفته است. در حال حاضر، شاخص هم وزن در این مدت 16 درصد کمتر از S&P عمل کرده است.

به طور معمول، زمانی که S&P نیمه اول سال خوبی داشته باشد، به عملکرد قوی دیگری در شش ماه باقی مانده تبدیل می شود. داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان می دهد که از اوایل دهه 1950، زمانی که شاخص تا ژوئن بیش از 10 درصد افزایش داشت، در نیمه دوم نزدیک به 10 درصد افزایش یافته است.

بر اساس تحقیقات ند دیویس، در حالی که بازار از نظر تاریخی در نیمه اول سال های انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ضعیف تر است، این دومین دوره رشد ژانویه تا ژوئن از سال 1928 است. جفری هیرش، سردبیر سالنامه معامله گران سهام، که به درستی رشد را پس از بحران مالی جهانی در سال 2008 پیش بینی کرد، معتقد است که با بهبود الگوهای فصلی در سهام، فضایی برای S&P وجود دارد که 5 تا 8 درصد عقب نشینی کند. در هفته های آینده. .

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=41033

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.