یک قرن و ۶ سال انتظار برای خرید خانه در تهران!

مسکن یکی از دغدغه های اصلی طبقه کارگر در ایران است. برآوردهای کارشناسان نشان می دهد کارگران حدود 70 درصد از درآمد ماهانه خود را صرف هزینه های مسکن می کنند و انتظار برای خرید خانه یک متری در کلانشهر به بیش از 30 سال رسیده است!

تورم مسکن و اجاره در سال های اخیر ضربات متعدد و گاه جبران ناپذیری به زندگی طبقات متوسط ​​و پایین وارد کرده است. یکی از گروه های اصلی کارگران هستند. کسانی که اکثراً کمترین سطح حقوق را در جامعه دارند.

ضمن اینکه طبق آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار، میانگین قیمت مسکن در تهران به ۷۷ میلیون تومان رسیده است! از آنجایی که عملا امکان خرید خانه برای افراد دارای حقوق کار وجود ندارد، به خصوص در شهرهای بزرگ، کارگران اغلب برای اجاره مسکن اقدام می کنند.

این در حالی است که قاعدتاً مردم مجبورند یک سوم حقوق ماهیانه خود را صرف مسکن کنند و در نتیجه زمان انتظار کارگران برای گرفتن خانه افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با توجه به حقوق هشت میلیون تومانی وزارت کار، کارگران اکنون باید حدود 28 سال صبر کنند تا بتوانند با یک سوم حقوق خود در تهران تنها یک متر خانه بخرند. با همین محاسبات کارگران برای خرید خانه 50 متری باید 106 سال صبر کنند!

این در حالی است که عملا وام مسکن برای این گروه ها بی اثر است و هیچ مشکلی را حل نمی کند، زیرا اقساط ماهانه این وام تا سقف 20 میلیون توکن می رسد!

سود وام مسکن 200%!

آرمان حاجیان فرد کارشناس اقتصادی گفت: طبق آمار میانگین قیمت مسکن در تابستان تنها پنج درصد کاهش داشته است. بانک مسکن با اعطای وام خرید مسکن با تعمیرات مشابه به مبلغ 960 میلیون تومان با نرخ سود 22.5 درصد و مدت بازپرداخت از خریداران مسکن سود تقریبی یک و نیم میلیارد تومانی دریافت می کند. از 12 سال. که با توجه به قیمت حدود 180 میلیون تومانی اوراق ملکی، نرخ این گونه تسهیلات از 30 درصد فراتر می رود.

حاجیانفرد در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: در واقع اگر 180 میلیون تومان از قیمت اوراق مسکن را از مبلغ اعتبار کم کنیم که 960 میلیون تومان است، اعتبار خرید مسکن برای خریداران حدود 780 میلیون خواهد بود. تومان. که تقریباً 200 درصد سود را برای خریداران در 12 سال نشان می دهد. او خانه را می گیرد!

وی افزود: اکنون با توجه به میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران که حدود 80 میلیون تومان است، این مبلغ برای خرید یک آپارتمان 10 متری کفایت می کند. اگر حداقل متراژ آپارتمان ها را 50 متر در نظر بگیریم، افراد برای داشتن خانه باید حدود سه میلیارد تومبا پس انداز داشته باشند که امکان پذیر نیست!

تجارت نیوز

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا