سردرگمی خریداران تارا/ چاره ای جز خرید نوع جدید نیست!

ایران خودرو در پاییز 1402 دو نوع جدید تارا را معرفی کرد. این دو نوع Tare V1 plus و V4 Tare اتوماتیک هستند. پس از شروع تولید این دو تیپ، عرضه نسخه های قبلی تارا وی 1 و تارا وی 2 متوقف شد. نسخه های جدید تارا نیز 200 میلیون تومان گرانتر از خودروهای قبلی بودند. خریداران تارا نیز چاره ای جز خرید نوع جدید این خودرو ندارند; چون ایران خودرو فقط با خودروهای جدید فراخوان اعلام می کند.

پس از حذف نسخه های قدیمی و جایگزینی نسخه های جدید توسط ایران خودرو، حواله داران تارا تجمع اعتراضی برگزار کردند. اما هیچ اقدامی برای رفع اعتراض این افراد صورت نگرفته است. ایران خودرو می گوید نسخه های قدیمی تارا به دلیل رعایت استانداردها حذف و با انواع جدید جایگزین شدند. موضوعی که به معنای شکایت خریداران این خودرو به جایی نمی رسد.

ایراد اصلی خریداران تارا چیست؟

اصلی ترین موضوعی که خریداران تارا به آن اعتراض داشتند استاندارد بودن این خودرو است. می گویند ایران خودرو از ابتدا تارا را با سطح کیفی قابل قبولی روانه بازار کرد. در واقع این اتفاق افتاده است. تارا اولین محصول داخلی مجهز به سیستم کنترل پایداری بود. علاوه بر این، این خودرو از ابتدا با چراغ های روشنایی روز به بازار عرضه شد. بنابراین عرضه نسخه جدید تارا به بهانه هماهنگی با استانداردها مورد قبول مشتریان نبوده است.

مشتریان ایران خودرو نیز نسبت به عملکرد شورای رقابت معترض هستند. به گفته آنها، شورای رقابت قیمتی بسیار بالاتر از مدل های کمتر آپشن از همان خودرو در نظر می گیرد. بنابراین خودروسازان به راحتی می توانند با افزودن برخی آپشن ها با عرضه مدل جدید، قیمت خودروهای قبلی را افزایش دهند.

تبدیل تعهد اجباری نیست، اما این است!

ایران خودرو در پاسخ به اعتراض خریداران تارا اعلام می کند که وی تعهدی به مشارکت در طرح تبدیل تعهد به نسخه های جدید تارا ندارد. با این حال، شرایط فروش نسخه های قدیمی تارا هنوز اعلام نشده است. بنابراین می توان گفت هیچ تعهدی برای تبدیل تعهد عادی از تارا وی 1 به تارا وی 1 پلاس وجود ندارد. اما به جز تارا V1 پلاس، هیچ خودرویی برای عرضه آماده نشده است. بنابراین باید گفت شکایت خریداران تارا راه به جایی نخواهد برد. ایران خودرو برای جلب رضایت این افراد در آینده ممکن است شرایط تبدیل به سایر محصولات با قیمت کمتر را اعلام کند.

دیجیاتو

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا