• امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
1

Umaawiya یکی از برجسته ترین پروژه های ساختمانی در جهان است.

  • کد خبر : 38361
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۱
Umaawiya یکی از برجسته ترین پروژه های ساختمانی در جهان است.

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از وزارت نیرو «علی اکبر محرابیان» در مراسم افتتاح پروژه چندمنظوره اموئه در جنوب شرق کشور سری لانکا که با حضور رؤسای جمهور ایران و سریلانکا برگزار شد، گفت: بر اساس اعلام کمیسیون بین المللی سدهای بزرگ، ایران جزو 4 کشور برتر دنیا از نظر سدهای در دست ساخت و نوآوری در سدسازی است. ساخت و ساز و بر اساس اعلام کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی، ایران پنجمین کشور جهان از نظر گسترش شبکه های مدرن آبیاری و زهکشی است.

وزیر نیرو ادامه داد: ایران در سال های اخیر توانسته است بیش از 95 درصد نیاز خود را از داخل کشور در زمینه تولید تجهیزات و قطعات مورد نیاز تصفیه خانه های آب و فاضلاب و در حال حاضر بیش از 200 سد بزرگ تامین کند. و 600 سد کوچک با حجم مخزن تقریباً 60 میلیارد متر مکعب و حدود 2.5 میلیون هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مدرن و صدها تصفیه خانه فاضلاب در ایران ساخته شده است.

محرابیان تصریح کرد: با در نظر گرفتن ظرفیت های فنی و مهندسی کشور در ارائه خدمات فنی و مهندسی در بخش آب، برق و فاضلاب، ایران در سال های گذشته توانسته است 50 پروژه بزرگ آب و برق را در 20 کشور جهان به پایان برساند یا در حال انجام است. اجرا شد.

وی در این خصوص گفت: به عنوان نمونه از پروژه هایی که به همت مهندسان ایرانی در تاجیکستان به بهره برداری رسیده است می توان به سد و نیروگاه سنگ توده و همچنین پروژه سد راغون اشاره کرد. یکی از بزرگترین پروژه های ساختمانی جهان با ارتفاع 335 متر و ظرفیت ذخیره سازی 14 میلیارد متر مکعب در تاجیکستان واقع شده است. توسط مشاوران و پیمانکاران بین المللی از جمله شرکت های ایرانی در حال ساخت است.

محرابیان در خصوص توان مهندسی ایران در صنعت برق نیز اظهار داشت: در بخش برق بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی، ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در زمینه تولید برق حرارتی است حوزه در مورد نیروگاه های برق آبی، با توجه به تلاش کارشناسان ملی، ایران جزو کشورهای جهان است. به عنوان بهترین در جهان شناخته شده است.

وزیر نیرو در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه های فنی و اقتصادی می تواند مشوقی برای توسعه صلح و دوستی بین کشورها و ملت ها باشد، ادامه داد: در نتیجه رویکرد مثبت دولت ها در عرصه بین المللی و مقابله با آنهاست. با همکاری در زمینه های فنی و مهندسی می توانیم به توسعه صلح و دوستی در جهان دست یابیم.

وی با اشاره به افتتاح پروژه چندمنظوره Umaaviya در سریلانکا گفت: امروز در سریلانکا گرد هم آمده ایم تا یکی از دستاوردهای مهم اقتصادی و فنی مشترک دو کشور را که با توان و تجربه انجام شد، رسما عملیاتی کنیم. مهندسان ایرانی».

محرابیان در این خصوص اظهار داشت: پروژه چند منظوره اوما اویا که توسط شرکت ایرانی فاراب ساخته شده است با تلاش کارشناسان دو کشور و توجه ویژه دولتمردان سریلانکا اکنون آماده بهره برداری است. وی 120 مگاوات برق، احداث دو سد از طریق انتقال آب بین حوضه ها، تامین آب شرب بخشی از مردم و تامین آب 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را برشمرد.

وزیر نیرو ادامه داد: در طول مدت ساخت این سد و نیروگاه، بیش از 1700 نفر از مردم خیر و مهربان سریلانکا به طور مستقیم مشغول به کار شدند و علاوه بر آن رکوردهای ویژه ای در زمینه ساخت این پروژه به ثبت رسید حفاری تونل ها و نصب عمیق ترین نیروگاه برق آبی، نصب چاه 618 متری در عمق 700 متری و ساخت تونل عمودی برای هدایت آب به توربین ها را برجسته کرد.

محرابیان افزود: اگر هرکدام از این اقدامات جزو اولین ها در دنیا نباشد، مطمئناً جزو بزرگترین و برجسته ترین پروژه های دنیا در حوزه فنی و اجرایی خواهد بود.

وزیر نیرو در بخش پایانی سخنان خود با قدردانی از تلاش متخصصان ایرانی و سریلانکا برای انجام این عملیات پیچیده اظهار داشت: اجرای موفقیت آمیز پروژه چند منظوره Umaaviya می تواند مقدمه توسعه همکاری های ایران باشد. و سریلانکا در پروژه های مشابه دیگر.

وزیر نیرو همچنین گفت: لازم می دانم از مواضع مثبت و صحیح دولت سریلانکا در خصوص تهاجم رژیم اشغالگر و کودک کش صهیونیستی به غزه و حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران به ویژه تشکر و قدردانی کنم. ایران در دمشق

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=38361

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.