86 درصد سیمان بورسا فروخته شده است

رونق دایره سیمانی در بازار فیزیکی بورس کالای ایران ادامه دارد. در هفته جاری 86 درصد از عرضه این محصول به فروش رسید. اکثر معاملات با قیمت پایه انجام می شد، اما متقاضیان حاضر به رقابت با قیمت 20 تا 50 درصدی برای گرفتن سهم از محصول از چند واحد بودند. هزینه بالای حمل سیمان به دلیل وزن این محصول باعث می شود متقاضیان ترجیح دهند به جای خرید با نرخ پایه و پرداخت هزینه حمل، با قیمت رقابتی خرید کنند.

به گزارش اخبار اقتصادی، در 3 روز ابتدایی هفته جاری از شنبه 30 آبان لغایت دوشنبه 22 ماه جاری، در رینگ صنعتی بورس کالای ایران، مجموعا یک میلیون و 295 هزار تن سیمان به فروش رسید. این محصول در بازار فیزیکی در بورس کالا با قیمت پایه بین 620 تا 1275 تومان عرضه شد. کمترین نرخ پایه مربوط به سیمان نوع 1-325 و سیمان نوع 2 بوده که به صورت عمده در این بازار به فروش می رسید و بیشترین قیمت پایه مربوط به سیمان تیپ 2 در کیسه های 50 کیلوگرمی، سیمان ویژه تیپ 2 و تیپ 525 بوده است. -1 سیمان با کیسه 50 کیلویی.

تقاضای ثبت شده برای انواع سیمان در رینگ فیزیکی بورس کالا به یک میلیون و 413 هزار تن رسید. در نهایت یک میلیون و 118 هزار تن محصول از این بازار به فروش رسید. به این ترتیب در هفته چهارم آبان ماه سال جاری 86 درصد از نهاده ها به فروش رفت. ارزش کل معاملات سیمان در 3 روز ابتدایی هفته به 10.5 میلیارد ریال رسید. عرضه اصلی سیمان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در 3 روز ابتدایی هفته انجام می شود.

رقابت محدود در حلقه های سیمانی.

بررسی روند معاملات سیمان در رینگ صنعتی بورس کالا حاکی از آن است که بیشتر معاملات با قیمت پایه انجام شده است. با این حال، جویندگان سیمان در برخی مناطق نیز برای سهمی از عرضه با یکدیگر رقابت می کنند. این رقابت ها بسته به نوع محصول و محل واحد تولیدی متفاوت است، اما برای محصولات پرطرفدار رقابت قیمت حداکثر تا 50 درصد ثبت شد.

سیمان محصولی با نسبت وزن به حجم بالا است که باعث می شود خریداران آن را ترجیح دهند از واحدهای تولیدی مجاور خریداری کنند. در واقع هزینه حمل و نقل این محصول به حدی است که مصرف کنندگان رقابت قیمتی را به خرید در منطقه دیگر و پرداخت هزینه حمل ترجیح می دهند. به این ترتیب در شرایطی که عمده سیمان عرضه شده در رینگ فیزیکی بورس کالا با قیمت پایه معامله می شود، رقابت 20 تا 50 درصدی برای خروجی برخی واحدهای تولیدی به ثبت رسیده است.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا