کاهش تورم تولید در 21 زیر گروه صنعتی. برعکس محصولات پالایشگاهی.

اکوایران: از بین 23 زیر گروه بخش صنعت، تورم تولیدکننده فصلی در تابستان 1402 برای 21 زیر گروه کاهش و برای 2 زیر گروه نسبت به فصل قبل افزایش یافت. آمارهای مرکز آمار نشان می دهد که این نرخ در مورد «کک و فرآورده های نفتی» به بالاترین حد خود در سه سال اخیر رسیده است.

به گزارش اخبار اقتصادی، در تابستان 1402 تورم تولید کننده فصلی در کل صنعت به 1/7 درصد رسید که نشان دهنده کاهش این نرخ نسبت به بهار است. در بین 23 زیربخش صنعت، کمترین و بیشترین تورم عوامل فصلی به ترتیب متعلق به زیرگروه‌های «کک و فرآورده‌های نفتی» و «سایر فرآورده‌ها» است.

شواهد آماری حاکی از آن است که در تابستان امسال تورم تولید فصلی در 21 زیربخش صنعتی نسبت به فصل بهار کاهش یافته است. در سوی دیگر ماجرا تنها دو زیر گروه صنعت با افزایش سطح این نرخ مواجه شده اند.

کاهش تورم از گردانندگان صنعت فصلی در تابستان 1402

یکی از شاخص های مهم تورم که «پیش بینی کننده تورم مصرف کننده» نامیده می شود، تورم تولیدکننده است. این نرخ نشان می دهد که قیمت کالاها و خدمات در مبدا تولید چند درصد افزایش یافته است. از آنجایی که این نرخ نشان دهنده افزایش قیمت کالاها قبل از رسیدن به بازار مصرف است، می تواند به عنوان پیش بینی کننده تورم مصرف کننده ایفای نقش کند.

آخرین گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که تورم تولیدکننده فصلی در بخش صنعت در تابستان امسال به ۷.۱ درصد رسید که ۲.۲ واحد درصد کمتر از این نرخ در فصل بهار است. تورم فصلی نشان می دهد که قیمت محصولات خروجی از دروازه کارخانه در هر فصل نسبت به فصل قبل چندین درصد افزایش داشته است.

محصولات پالایشگاهی، پیشرو تورم تولید فصلی در بخش صنعت

مرکز آمار تورم فصلی تولیدکننده را برای زیرشاخه های صنعت نیز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات، در تابستان 1402 زیرمجموعه «تولید کک و فرآورده های نفتی» با ثبت رقم 20.3 درصد بیشترین تورم تولید فصلی را در بین زیرشاخه های صنعت به ثبت رساند.

این رقم بالاترین نرخ ثبت شده از تابستان 1999 بوده و یک رکورد سه ساله محسوب می شود. در سوی دیگر این طیف، زیرگروه «سایر مصنوعات» قرار دارد که کمترین تورم تولید فصلی را با نرخ 1.9 درصد دارد.

علاوه بر این، دو زیرگروه «فلزات اساسی» و «محصولات رایانه، الکترونیک و نوری» نیز در تابستان 1402 تورم تولید فصلی منفی را تجربه کردند، یعنی قیمت این محصولات کارخانه ای در تابستان امسال نسبت به بهار کاهش یافته است. امسال.

کاهش تورم در 21 زیر گروه صنعت

برای درک بهتر سیر تحول قیمت تولیدکننده در بخش صنعت می توان ارقام مربوط به این نرخ را با سطحی که در بهار سال 1402 داشتند مقایسه کرد. نتیجه این مقایسه نشان می دهد که در تابستان امسال و بین 23 زیربخش در صنعت، تورم تولیدکننده فصلی در 21 زیربخش از این گروه نسبت به فصل بهار کاهش یافت و تنها دو زیربخش برخلاف این رویه عمل کردند. .

به عنوان مثال تورم عوامل فصلی «تولید پوشاک» و «ساخت وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیمه تریلر» نسبت به فصل بهار بیش از 22 واحد درصد کاهش داشته است.

برعکس، این نرخ در «تولید فرآورده‌های شیمیایی و فرآورده‌های آن» و «کک و فرآورده‌های نفتی» نسبت به فصل بهار افزایش داشته است. بنابراین تورم تولید فصلی فرآورده های تصفیه شده در تابستان سال جاری نسبت به این نرخ در فصل بهار 11.3 واحد درصد افزایش داشته است.

020824

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا