عرضه بر مشاغل پلیمری تأثیر می گذارد

نسبت معاملات به عرضه در بخش پتروشیمی کاهش یافت. افت عرضه محصولات پرطرفدار دلیل اصلی افت حجم فروش در این بازار بود. به این ترتیب اگرچه از حجم فروش پلیمرها و مواد شیمیایی کاسته شد، اما این بازار با رکورد قیمتی برای محصولات پرطرفدار مواجه شد.

 

به گزارش اخبار اقتصادی، بررسی آمار معاملات پلیمری و شیمیایی در بازار فیزیکی بورس کالای ایران حاکی از کاهش حجم معاملات ثبت شده در این بازار در هفته چهارم آبان ماه است. این کاهش حجم فروش ناشی از افت عرضه محصولات پرطرفدار بود و از این رو با وجود کاهش حجم معاملات در رینگ پتروشیمی، این بازار در برخی دیگر از معاملات با رقابت شدید قیمتی مواجه شد.

در هفته منتهی به جمعه 5 آبان ماه، 84 هزار تن انواع محصولات پلیمری و 30 هزار تن مواد شیمیایی در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران معامله شد.

رقابت برای محصولات محبوب

بیش از 103 هزار تن محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد. برای این محصول 127 هزار تن تقاضا ثبت شد که در نهایت منجر به فروش 84 هزار تنی محصولات پلیمری در این بازار شد. به این ترتیب تنها 81 درصد از نهاده ها در این مدت به بازار عرضه شد. کاهش نسبت فروش به حجم عرضه محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران متاثر از کاهش عرضه گریدهای پرطرفدار بوده و این کاهش با افزایش عرضه محصولات کمتر پرطرفدار جبران می شود. .

فروش 84 هزار تنی محصولات پلیمری از رینگ فیزیکی بورس کالا کمترین حجم فروش محصولات پلیمری در این بازار پس از هفته پایانی اسفندماه بود. کاهش عرضه محصولات پرطرفدار مانند پلی پروپیلن های شیمیایی و نساجی دلیل کاهش حجم فروش در رینگ پلیمری با وجود حفظ حجم عرضه بود.

بیشترین رقابت ثبت شده در زمینه محصولات پلیمری مربوط به تامین پلی پروپیلن شیمیایی EP440L بود. متقاضیان برای کسب سهمی از این محصول برای 133 درصد به رقابت پرداختند. کاهش حجم عرضه پلی پروپیلن در هفته های اخیر عامل این رقابت شدید قیمتی در این بازار بود.

72 درصد محصولات شیمیایی به بازار عرضه شد.

41 هزار و 557 تن مواد شیمیایی در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران فروخته شد. تقاضای 34 هزار و 400 تنی از این محصول به ثبت رسید که در نهایت منجر به فروش 30 هزار تنی محصول از این بازار شد. این رقم نشان دهنده کمترین حجم فروش مواد شیمیایی در این بازار پس از نیمه شهریور ماه سال جاری بود. به این ترتیب نسبت عرضه به حجم فروش در این روز به 72 درصد کاهش یافت.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا