قیمت بنزین افزایش نمی یابد/ مردم دیگر نمی توانند قیمت کالاها را پرداخت کنند

به گزارش اخبار اقتصادی از خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مونتاژ بند لایحه برنامه هفتم توسعه که مربوط به وظیفه مجلس در قبال دولت برای تنوع بخشیدن به سبد سوخت کشور به شرح زیر است.

قسمت دوم بند «پ» ماده 46 لایحه برنامه هفتم: حل و فصل عدم تعادل بنزین ایجاد تنوع در سبد سوخت کشور، اجرای تکالیف پدافند غیرعامل و قانون هوای پاک، سازمان برنامه و بودجه موظف است با وزارتخانه های نفت، کشور، صنعت معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و کشور همکاری لازم را داشته باشد. سازمان استاندارد، طرح جامع تامین و تخصیص حامل‌های انرژی شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای کشور اعم از بنزین، نفت، گاز، گاز مایع، برق و گاز طبیعی فشرده، حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ 1386/06/13 تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد. ابلاغ این قانون .

مردم دیگر نمی توانند قیمت کالاها را بپردازند.

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی وی در مخالفت با این بند در لایحه تصریح کرد: پیشنهادهای خوبی در لایحه بودجه در خصوص خودروهای بنزینی یا انرژی زا داشتیم که مربوط به توزیع سوخت به کارت ملی مردم بود و پیشنهاد منصفانه ای بود اما شورای اسلامی این پیشنهاد را انجام نداد. با آن موافقت کرد، اما بر اساس بند اکنون اختیار تعیین دارد قیمت بنزین به دولت می دهیم و اگر دولت بخواهد می تواند بنزین را گران کند.

و ادامه داد: مردم دیگر توان گرانی محصولات را ندارند. چه بند در لایحه برنامه هفتم توسعه آمده و این بند شرم آور است. بر اساس این بند، دولت اختیار تعیین قیمت حامل های انرژی را دارد در حالی که طبق قانون اساسی این امر بر عهده مجلس است.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر ضمن موافقت با این بند لایحه گفت: افزایش قیمت بنزین در این بند مطرح نیست. شورای اسلامی در این شرایط اجازه گران شدن بنزین را نمی دهد اما در این بند از لایحه بحث مدیریت سوخت و مدیریت عدم تعادل بنزین مطرح شده است.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق در توضیح این بند عنوان کرد: دولت در لایحه طرح تصمیم گیری با سیاست های قیمتی و غیر قیمتی در خصوص تعدیل مصرف حامل های انرژی را گنجانده بود اما شورای اسلامی مجلس مخالفت کرد. این. و بحث سیاست های قیمت گذاری را حذف کرد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اکنون در برق، بنزین و سایر حامل های انرژی دچار عدم تعادل هستیم. در مواجهه با این نارضایتی، دولت را مجبور به تنوع بخشیدن به سبد سوخت کشور کردیم. در این بند می گوییم بسته به ویژگی ها و ظرفیت های جغرافیایی باید سعی کنیم سبد سوخت کشور را متنوع کنیم و بحث افزایش قیمت بنزین نیست.

در نهایت نمایندگان با این بند از لایحه برنامه هفتم توسعه موافقت کردند.

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا