جزئیات جلسه امروز شورای عالی کار/ آیا حداقل دستمزد افزایش می یابد؟

امروز جلسه شورای عالی کار برگزار شد اما به نظر می رسد در جلسه امروز جایی برای ترمیم حقوق وجود نداشت و موضوع اصلی مسکن کارگران بود.

به گزارش اخبار اقتصادی؛ جلسه شورای عالی کار ظهر امروز برگزار شد، جلسه ای که کارگران و کارگران حداقل دستمزد چشم انتظار آن بودند و به احیای دستمزد 1402 امیدوار بودند.

اما به نظر می رسد در جلسه امروز دیگر جایی برای ترمیم حقوق وجود نداشت و موضوع اصلی مسکن کارگران بود.

با وجود هزینه های نجومی مسکن در ایران و حداکثر نسبتی که مسکن در بودجه خانواده دارد، حق مسکن کارگران تنها 900 هزار تومان است.

آیت اسدی عضو کارگری شورای عالی کار درباره جلسه سه جانبه امروز گفت: مهمترین بحث جلسه امروز مسکن کارگران بود که پیشنهادهای متعددی برای آن ارائه کردیم.

عضو کارگری شورای عالی کار بیان کرد: این پیشنهادها شامل این است که بانک رفاه و توسعه تعاون با دارایی های وزارت کار به تعاونی های مسکن کارگری تسهیلات ارزان قیمت اعطا کنند یا زمین رایگان به مسکن کارگری داده شود. تعاونی ها بخشی از سود وام مسکن توسط کارفرمایان پرداخت شود، هزینه پروانه ساخت تعاونی ها کاهش یابد یا واحدهای تولیدی زیرمجموعه وزارت کار مواد ارزان قیمت را در اختیار تعاونی ها قرار دهند.

اسدی با اشاره به پذیرش این پیشنهادات از سوی دولت و کارفرمایان، گفت: وزیر کار دستور تشکیل ستاد مسکن کارگری را برای اجرای این پیشنهادها داد و ما اصرار داریم که تشکیل این ستاد باید برنامه زمان بندی و نقشه راه مشخص داشته باشد. . و در نهایت وزیر دستور تشکیل این ستاد را به ویژه با حضور معاونین وزیر و نمایندگان کار و کارفرما قبل از پایان سال صادر کرد و استان های پایلوت مشخص و کار آغاز خواهد شد.

این نماینده کارگران به ایلنا گفت: متأسفانه ترمیم دستمزدها در دستور کار جلسه امروز نبود. البته در حال حاضر بحث حقوق منطقه ای از دستور کار خارج شده است، اما دولت با بحث ترمیم حقوق کارگران موافقت نکرد و عملاً از این موضوع غافل نشد.

اسدی تاکید کرد: ما نمایندگان کارگری همچنان خواستار این هستیم که موضوع ترمیم دستمزد در دستور کار جلسه فوق العاده شورای عالی کار قرار گیرد که امیدواریم شورای عالی کار به این موضوع توجه کرده و بحران رسانه ای را جدی بگیرد.

در این جلسه به دلیل عدم حضور وزیر اقتصاد، پیشنهاد حقوق منطقه ای از دستور جلسه خارج شد.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا