تورم بخش “حمل و نقل” از رکود بهاری بهبود می یابد

اکوایران: براساس آمار تورم تولیدکنندگان بخش خدمات در تابستان 1402، زیربخش «تامین آب» بیشترین و زیربخش «فعالیت‌های بیمه» کمترین میزان تورم تولیدکننده را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش اخبار اقتصادی، مرکز آمار ایران گزارش فصلی تورم تولیدکننده در بخش‌های مختلف اقتصاد را منتشر می‌کند. که نشان می دهد افزایش قیمت نهاده های تولید در بخش های اقتصادی چقدر بوده است. دلیل اهمیت تورم تولیدکننده این است که این تورم در قیمت محصولات مختلف اقتصادی با فاصله زمانی خود را نشان می دهد. به همین دلیل افزایش تورم تولیدکننده در یک بخش می تواند نشانه تورم مصرف کننده در کالاهای اقتصادی آن بخش باشد.

همانطور که گفته شد تورم تولیدکننده ارائه شده توسط مرکز آمار فصلی است. این تورم یعنی قیمت نهاده های تولید در یک فصل نسبت به فصل قبل چقدر افزایش یافته است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم تولیدکننده فصلی در بخش خدمات، تورم تولیدکننده فصلی این بخش از 15.7 درصد در بهار 1402 در تابستان امسال به 12.6 درصد رسید.

اما کاهش تورم فصلی تولیدکننده در بخش خدمات در تابستان 1402 در همه زیربخش ها یکسان نبوده است. از میان 13 زیربخش بخش خدمات، تورم تولیدکننده فصلی در 5 زیربخش افزایش و در بقیه زیربخش ها کاهش یافته است.

بالاترین نرخ تورم تولیدکننده فصلی و تغییرات این تورم در تابستان 1402 نسبت به بهار امسال مربوط به زیربخش «فعالیت‌های تامین آب، مدیریت پسماند، فاضلاب و تصفیه» و پایین‌تر بودن نرخ تورم تولیدکننده فصلی و تغییرات در … در این مورد تورم مربوط به زیربخش «فعالیت‌های بیمه» بود.

کاهش 3 درصدی تورم تولیدکننده در بخش خدمات

آمارهای فصلی تورم تولیدکننده در بخش خدمات حاکی از آن است که تورم تولیدکننده در این بخش 3 واحد درصد کاهش داشته است. این تورم از 15.7 درصد بهار امسال به 12.6 درصد در تابستان امسال رسیده است. این کاهش در همه زیربخش های این بخش به یک شکل دیده نمی شود.

تورم تولیدکنندگان در بخش تامین آب به 23.8 درصد رسید

رصد آمار تورم تولیدکننده فصلی زیربخش ها نشان می دهد که تورم فصلی تولیدکننده در زیربخش «فعالیت های تامین آب، مدیریت پسماند، فاضلاب و تصفیه» بیشترین و تورم فصلی تولیدکننده در زیربخش «فعالیت های بیمه» بیشترین میزان را دارد. این زیربخش کمترین سطح را در بین 13 زیربخش خدماتی دارد.

تورم فصلی زیربخش «فعالیت های تامین آب، مدیریت پسماند، فاضلاب و تصفیه» در بهار 1402 0.1 درصد بوده و در تابستان امسال به شدت افزایش یافته و به 23.8 درصد رسیده است. همچنین بیشترین افزایش و بیشترین تغییرات تورم فصلی مربوط به این زیربخش بوده است. دلیل افزایش شدید تورم در این زیربخش را می توان فرا رسیدن فصل تابستان و شروع گرما در کشور دانست.

از سوی دیگر تورم تولیدکننده فصلی در زیربخش «فعالیت های بیمه ای» در بهار امسال حدود 18.8 درصد بوده که با کاهش 15 واحد درصدی به حدود 3.8 درصد رسیده است. این زیربخش بیشترین کاهش تورم فصلی را نیز تجربه کرده است.

کمترین میزان تغییرات فصلی تورم در تابستان 1402 نسبت به بهار 1402 را می توان در زیربخش های «هنر، سرگرمی و تفریح» و «اطلاعات و ارتباطات» مشاهده کرد که به ترتیب 0.1 واحد درصد افزایش و 0.1 کاهش یافت. درصد در این زیربخش ها.

عقب نشینی از دو رکورد بهار در زیربخش خدمات

شواهد آماری حاکی از آن است که تورم فصلی تولیدکننده در بهار امسال در دو زیربخش «حمل و نقل و انبارداری» و «سایر فعالیت‌های خدماتی» رکورددار بوده اما در تابستان کاهش یافته است. به طور مشخص تورم تولید فصلی در زیرگروه «حمل و نقل و انبارداری» در بهار 18.44 درصد و در تابستان به 7.8 درصد رسید.

همچنین تا بهار 1402، زیرگروه «سایر فعالیت‌های خدماتی» تورم تولید فصلی خود را 21.3 درصد تثبیت کرده بود، اما این رقم در تابستان به 12.3 درصد رسید.

photo_2023-11-14_15-17-43

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا