بی انضباطی بانک مرکزی در تخصیص ارز به شرکت های تولیدی

اکوایران: عدم رعایت برنامه تخصیص ارز به واردکنندگان از سوی بانک مرکزی باعث شد تا فعالان بخش خصوصی خواستار پایان دادن به این بی انضباطی شوند.

به گزارش اخبار اقتصادی؛ فعالان اقتصادی عدم توجه بانک مرکزی به زمان بندی تخصیص ارز برای تولید و تجارت را مضر دانستند و خواستار تخصیص به موقع ارز بانک مرکزی شدند.

رئیس کمیسیون واردات خانه ایران با انتقاد از تخصیص بلندمدت ارز در فرآیند واردات گفت: بی انضباطی بانک مرکزی در تخصیص ارز و عدم رعایت دستورالعمل بانک های عملیاتی. درصد کارمزد تخصیص ارز از جمله مواردی است که باید اصلاح شود.

به گزارش اتاق ایران، احمد فرشچیان از برگزاری نشست اعضای کمیسیون و نمایندگان سازمان های واردکننده با مسئولان حوزه تخصیص ارز بانک مرکزی برای رسیدگی به تخلفات در روند تخصیص ارز خبر داد.

وی با انتقاد از طولانی شدن روند تخصیص ارز به بخش وارداتی تصریح کرد: متاسفانه شاهد بی انضباطی و اختلال در حوزه تخصیص ارز هستیم که روند ترخیص کالا از گمرک را بسیار طولانی می کند. از سوی دیگر، از آنجایی که بیش از 90 درصد واردات امروزی را مواد اولیه و تجهیزات تشکیل می دهند، طولانی شدن مراحل ترخیص کالا از گمرک به فرآیند تولید آسیب وارد می کند.

فرشچیان همچنین کارمزد دریافتی بانک‌های عامل را خارج از دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی برشمرد و افزود: براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بانک‌های عامل ممکن است برای تخصیص ارز بین 1.7 تا 2.1 کارمزد دریافت کنند. اما متاسفانه در اجرا شاهد دریافت مبالغی تا دو برابر میزان مجاز هستیم. این اقدامات بانک ها به همراه سایر هزینه های تحمیل شده به تولیدکنندگان و بازرگانان، شرایط بخش خصوصی را با چالش جدی مواجه کرده است.

یکی از اعضای هیئت نمایندگان مجلس ایران گفت: بانک مرکزی اهمیت لحظه را به خوبی می داند و می داند که غفلت از این لحظه چقدر به فعالیت اقتصادی مردم لطمه می زند. این در حالی است که هنگام تخصیص ارز طبق برنامه زمان بندی نمی شود.

فرشچیان تاکید کرد: فعالان اقتصادی در این شرایط تحریم که انواع فشارها را به بخش خصوصی وارد می کند، از بانک های عامل می خواهند که طبق دستورالعمل های داده شده عمل کنند. ضمن اینکه درخواست آنها از بانک مرکزی رعایت مهلت های تعیین شده در تخصیص ارز است.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا