اطمینان خاطر مقامات ترکیه در مورد بخش آبی ارس ایران

به گزارش اخبار اقتصادی، در دومین نشست کمیته مشترک همکاری های آبی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه که به همت شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور محمد جوانبخت معاون امور آب و ابوبکر برگزار شد. . گیسلی گیدر، معاون وزیر جنگلداری و کشاورزی ترکیه، دو طرف برای تشکیل کارگروه فنی آب برای بررسی مشکلات و مسائل مشترک آبی دو کشور توافق کردند.

بر این اساس مقرر شد اولین نشست این کارگروه به دعوت معاون وزیر جنگلداری و کشاورزی ترکیه و با حضور نمایندگان دو کشور در آنکارا برگزار شود.

در ادامه این نشست و نشست مشترک خبرنگاران، محمد زبان‌اخت؛ وی برگزاری این دیدار با مقامات ترکیه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این دیدار بر اساس سوابق تاریخی و اشتراکات عمیق دو کشور صورت گرفته است. در فضای دوستی و برادری مطلق توسعه یافت.

وی افزود: نگرانی مردم حاشیه رودخانه ارس و مشکلات کم آبی که در سال های اخیر داشته اند را به طور کامل بیان کردم و طرف ترکیه ای اطمینان داد کشورشان به تمام تعهدات خود عمل می کند و همچنین خواستار رفع آن شدند. دغدغه های مردم

معاون آب و انرژی وزیر نیرو تصریح کرد: در این زمینه مقرر شد تحقیقات فنی در موضوعات مختلف منابع آبی مشترک و سایر حوزه های مورد علاقه دو کشور انجام شود و همچنین با تشکیل کارگروه فنی مشترک موافقت کردیم. . ، که جلساتی را به صورت چرخشی برگزار می کند و نتایج باید در کمیته همکاری مشترک مطرح و تصمیم گیری شود.

درباره ساخت سدهای بالادست ارس تصریح کرد: مسئولان ترکیه اطمینان دادند که محدودیتی برای منابع آبی و مشارکت ساکنان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل از نظر امکانات و اقدامات در ارس وجود نخواهد داشت تاکید کرد که سدها برقی هستند و حتی ممکن است در مواردی تنظیم شوند. آب سدها باید برای برخی مشکلات مانند سیل و خشکسالی استفاده شود.

تاباناخت خاطرنشان کرد: به هر حال مسئولان ترکیه ای حاضر در جلسه اطمینان دادند که هیچ مشکلی در خصوص نگرانی مردم مرز ارس وجود نخواهد داشت.

وی در پاسخ به ایلنا درباره آلودگی ارس نیز گفت: آلودگی ارس یک معضل عمومی است و مربوط به ترکیه نیست، اما مشکلات کلی ادامه خواهد داشت و به جای آن بحث می شود، این در حالی است که در روزهای اخیر معاونت اداره کل راه و شهرسازی ارس را مطرح کرده است. سازمان حفاظت از محیط زیست از ترکیه و ارمنستان بازدید و در مورد این موضوع گفتگو کرد.

در ادامه ابوبکر گیسلی گیدر ضمن تشکر از مقامات ایرانی درباره علت تاخیر در جلسات مشترک گفت: سال گذشته در ترکیه با زلزله مواجه شدیم و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری را داشتیم، هدف ما این است که حتی اگر این نشست برگزار شود. با تاخیر، جشن گرفته شود. اما مثمر ثمر باش

وی افزود: 400 سال است که مرزهای برادری و دوستی بین دو کشور وجود دارد و آنچه مهم است تداوم این اراده مشترک برای همکاری است.

معاون وزیر جنگلداری و کشاورزی ترکیه خاطرنشان کرد: فعالیت های فنی در چارچوب این اراده مشترک انجام می شود و امیدواریم دو کشور به نقاط مشترک برسند و همکاری ها ادامه یابد.

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا