• امروز : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 24 February - 2024
1

6 روز دیگر عوارض صادرات گوجه فرنگی صفر می شود

  • کد خبر : 34655
  • ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۸
6 روز دیگر عوارض صادرات گوجه فرنگی صفر می شود

اکوایران: با تصویب وزارت جهاد کشاورزی از 6 روز آینده عوارض صادراتی گوجه فرنگی حذف و صادرات گسترده آن در دستور کار صادرکنندگان قرار خواهد گرفت. اگر صادرات رها شود و به درستی مدیریت نشود، دوباره بازار داخلی مختل می شود و قیمت گوجه فرنگی افزایش می یابد. این حادثه در اواسط پاییز امسال به دلیل عدم برنامه ریزی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت رخ داد. در آن زمان قیمت گوجه فرنگی فقط به دلیل تغییر فصل از کیلویی 35000 تومان گذشت. تا اینکه فصل برداشت شروع شد و کم کم قیمت پایین آمد.

اخبار اقتصادی، فصل برداشت گوجه فرنگی در مناطق مختلف ایران بین آبان تا فروردین است. بر اساس اظهارات مختلف، بین 600 تا 650 هزار تن گوجه فرنگی در مناطق مختلف برداشت شده است. بر این اساس گفته می شود وزارت جهاد کشاورزی دستور به صفر رساندن عوارض گوجه فرنگی را صادر کرده است. این خبر شب گذشته (یکشنبه 8 بهمن ساعت 14:02) از سوی علی باستین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر در جمع جمعی از خبرنگاران اعلام شد.

به گفته وی، در پی پیگیری های انجام شده برای حمایت از تولیدکنندگان، معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی موضوع حذف عوارض صادراتی را به سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ کرد.

باستین تاکید کرد: با توجه به افزایش نسبی تولید گوجه فرنگی و به منظور تعادل تولید، مصرف و قیمت بازار و ثبات محصول صادراتی، حذف عوارض صادراتی از پانزدهم بهمن ماه اعلام و اجرا می شود.

به گفته فعالان بازار، اگر این سیاست به درستی اجرا نشود، بازار داخلی را مختل می کند. در حال حاضر قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در فروشگاه های سطح شهر بسته به نوع آن بین 12 تا 35 هزار تومان است. در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گوجه فرنگی از 14500 تومان تا 33000 تومان قیمت دارد.

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=34655

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.