• امروز : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024
0

4 شرایط جدید ثبت نام خودرو اعلام شد + جزئیات

  • کد خبر : 33672
  • ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱
4 شرایط جدید ثبت نام خودرو اعلام شد + جزئیات

اخبار اقتصادی، با ابلاغ بخشنامه های جدید بازار خودرو به وزارت حراست، روند و شرایط ثبت نام خودرو توسط مردم با 4 تغییر مهم مواجه شد:

1- کسانی که دارای پلاک معتبر پلیسی بوده و سن خودروی موضوع پلاک مذکور بیش از 5 سال باشد از ممنوعیت ثبت نام و خرید خودرو مستثنی هستند.

2- روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال از جمله رهن سند خودرو حذف شد.

3- در شرایط فروش فوری یا فوق العاده 50 درصد مبلغ خودرو (طبق بخشنامه آگهی فروش) باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن وجود ندارد.

4- در حالت پیش فروش حداکثر 50 درصد مبلغ فروش خودرو به اندازه پیش پرداخت باید در حساب بانکی متقاضی موجود باشد و تا پس از اتمام آن امکان برداشت وجود ندارد. خرید ماشین

متن دستورالعمل جدید خودرو به شرح زیر است:

– عبارت «در کارگروه خودرو» از مقدمه حذف می شود.

– بند 1-1 ماده 1 که به عنوان «کارگروه خودرو موضوع مصوبه 533 10/10/1301 شورای رقابت» عنوان شده است حذف می شود.

– بند 3-1 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «مبنای تعیین قیمت خودرو بر اساس ضوابط قیمت گذاری مصوب هیأت تثبیت و تعیین قیمت است که توسط سازمان حمایت محاسبه و به سازمان حمایت اعلام می شود. وزارت امنیت وزارت حریم خصوصی قیمت خودروسازان را مطابق با مفاد این بخشنامه به اطلاع خودروسازان می‌رساند و این قیمت‌ها برای تامین‌کننده خودرو الزام‌آور است.

– بند 3-2 ماده 3 و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می‌شود: «با هدف نهادینه‌سازی فضای رقابتی برای هر خودرو بر اساس قیمت حداقل سه دستگاه خودروی خارجی هم‌کلاس، کیفیت و استاندارد ایجاد می‌شود. قیمتی که استخراج می شود و قیمت پایه رقابتی سکوت وزات را اعلام می کند.وزارت مذکور می تواند از ظرفیت موسسات حرفه ای داخلی و در صورت لزوم از مراجع معتبر خارجی برای تعیین معیارهای مقایسه استفاده کند.

تبصره: عرضه کننده خودرو می تواند خودروهای هم کلاس با محصولات خود را در بازار جهانی به وزارت حراست پیشنهاد دهد.

– بند 3-5 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «در صورتی که قیمت محاسبه شده در بند 1-3 از نظر طبقه بندی مطابق با بند 3-4 در رده های الف تا ز باشد، توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد. حریم خصوصی.”

– بند 3-6 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «وزارت حریم خصوصی برچسب رقابت پذیری هر خودرو را طبق روش فوق به صراحت گزارش می دهد».

– بند 7-3 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «در مورد خودروهای جدید استانداردها و ضوابط آنها توسط وزارت حریم خصوصی تعریف و مشخص و به سازمان حمایت کننده اعلام می شود».

نظر 1 ماده 4 حذف می شود.

– بند 1 و دو تبصره ذیل و بند 2 و 3 ماده 5 به شرح زیر اصلاح می‌شود:

1- خودروسازان (اعم از داخلی و مونتاژی) موظفند در ابتدای هر سال برنامه تولید را ماهانه به شورای رقابت و وزارت حراست اعلام کنند.

تبصره 1: وزارت حراست به طور مستمر بر میزان تحقق طرح تولید نظارت دارد و در صورت عدم رعایت، راهکارهای پیشنهادی را برای رفع مشکلات و چالش های موجود در مسیر تحقق طرح تولید به شورای رقابت اعلام می کند. .

تبصره 2: سازمان پشتیبان وضعیت عرضه و تعهدات خودروسازان را به صورت مستمر رصد و گزارش خود را به شورای رقابت ارائه می کند.

2- برای ارتقای رقابت پذیری و تنظیم عرضه خودرو، شورای رقابت با همکاری وزارت امنیت، سالانه میزان و نوع واردات خودرو را به مراجع ذیربط پیشنهاد می کند.

3- هرگونه تغییر قیمت خودرو به دلیل نصب آپشن یا قطعات غیر اجباری (و بر اساس الزامات قانونی) باید پس از تایید وزارت حراست و تاثیر آن بر قیمت به دستگاه پشتیبان اطلاع داده شود. باید برای تایید و ابلاغ به وزارت امنیت اعلام شود.

– شماره ماده 7 مصوب جلسه 632 به ماده 6 و شماره ماده 6 قدیم به شماره 7 تغییر می یابد.

– ماده 8 به شرح ذیل به دستورالعمل الحاق می شود: «این دستورالعمل در جلسه شماره 543 مورخ 11/11/1401 شورای مسابقه و طی جلسات شماره 571، 614، 630، 632، 633 شورای مسابقه به تصویب رسید. رأی 02-127- هیأت تجدیدنظر مشتمل بر هشت ماده و 10 تبصره اصلاح شد.

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=33672

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.