• امروز : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024
0

قزاقستان خواستار همکاری‌های بیشتر ریلی با اعضای اورسیا شد

  • کد خبر : 33617
  • ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۴
قزاقستان خواستار همکاری‌های بیشتر ریلی با اعضای اورسیا شد

اخبار اقتصادی – قزاقستان از کشورهای اتحادیه اوراسیا برای پروژه‌های حمل و نقل و لجستیک مشترک دعوت کرد.

به گزارش اخبار اقتصادی، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان از کشورهای اتحادیه اوراسیا دعوت کرد تا پروژه‌های حمل و نقل و لجستیک را به طور مشترک اجرا کنند.

وی در این باره گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان یک حلقه استراتژیک عمل کرده و کل فضای اوراسیا را به هم متصل می‌کند، از این رو اعضای این اتحادیه می‌توانند از هر فرصتی برای تحکیم همکاری‌ها میان خود استفاده کنند. 

توکایف با اشاره به اهمیت توسعه کریدور شمال-جنوب و دسترسی به کشورهای خاورمیانه، ایران، پاکستان و هند، اظهار داشت: ابتکار قزاقستان برای راه اندازی مسیر چلیابینسک – بولاشاک – ایران در حال عملی شدن است. ما به نوبه خود نیز آماده بازسازی تنگناها در شبکه راه آهن و جاده هستیم. 

به گفته رئیس جمهور قزاقستان برای توسعه بیشتر این کریدور، یک سرمایه‌گذاری مشترک از شرکت‌های لجستیک از قزاقستان، روسیه و ترکمنستان ایجاد می‌شود. 

توکایف در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا گفت: من از ادارات راه آهن از دیگر کشورهای اوراسیا دعوت می‌کنم که به این کار بپیوندند. 

وی با اشاره به پروژه‌هایی که چارچوب حمل و نقل و لجستیک قزاقستان و اتصال این کشور به کشورهای اتحادیه اروسیا را تقویت می‌کند، اظهار کرد: ساخت پایانه‌های قزاقستان در شهر شیان چین و بندر پوتی گرجستان در حال تکمیل است. 

به گزارش روابط عمومی شرکت راه‌آهن، رئیس جمهور قزاقستان افزود: قرار است پنج مرکز حمل و نقل و لجستیک فرامرزی در مرزهای روسیه، چین، ازبکستان، قرقیزستان و دریای خزر راه اندازی شود. برنامه‌های فوری شامل احداث 1300 کیلومتر خطوط راه آهن جدید، بنادر خشک «بختی» و «کلزهات» و همچنین یک بندر دریایی در بندرعباس ایران در دستور کار راه آهن قزاقستان قراردارد.

منبع آریا نیوز

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=33617

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.