• امروز : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 24 February - 2024
0

سیاست مالی و پولی دولت در مهار تورم منطقی است/ با تداوم مهار تورم نااطمینانی اقتصادی از بین می‌رود

  • کد خبر : 33620
  • ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۰
سیاست مالی و پولی دولت در مهار تورم منطقی است/ با تداوم مهار تورم نااطمینانی اقتصادی از بین می‌رود

اخبار اقتصادی – معاون اقتصادی و کسب و کار اتاق تعاون ایران با تأکید براینکه سیاست مالی و پولی دولت در مهار تورم بسیار منطقی است، گفت: باید به اجرای این سیاست امیدوارم بود چراکه پیشبرد آن باعث کنترل نسبی تورم می شود.

به گزارش آریا به نقل از شادا، رضا وفایی یگانه، اقتصاددان در خصوص تأثیر سیاست های مالی و پولی دولت در مهار تورم اظهار داشت: دولت در این مدت برنامه ریزی‌های هدفمندی درخصوص مهار تورم داشته و در این راستا، کنترل نقدینگی از مهمترین اهدافی است که در پیش گرفته است.

معاون اقتصادی و کسب و کار اتاق تعاون ایران بحث تورم را حاصل افزایش بی رویه نقدینگی دانست و تصریح کرد:سیاست خوب کنترل نقدینگی یک سیاست انقباضی است که دولت برای مهار تورم بکار برده که در این مسیر موفقیت‌هایی نیز حاصل شده است؛ بطوریکه رشد نقدینگی از 35 واحد درصد سال گذشته، به 26 واحد درصد در سال جاری رسیده و تا پایان سال 25 درصد هدف گذاری شده است یعنی این رقم نسبت به سال گذشته 10 واحد درصد کاهش داشته که قطعا خود را در شاخص‌های قیمتی و تورم نشان می دهد.

وفایی یگانه اضافه کرد: سیاست دولت درخصوص کاهش نقدینگی و کاهش تقاضا، احتمالاً باعث رکود اقتصاد در کوتاه مدت شود، اما باتوجه به اینکه تورم باعث نااطمینانی می‌شود اگر دولت موفق شود این موضوع را به صورت نسبی حل کند قطعا در میان مدت منجر به افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری می شود.

وی با بیان اینکه دولت در بحث های تکمیلی و تعدیل رکود باید به موضوع بهره وری توجه کند، عنوان کرد: اگر برخی از اقدامات دولت برای کنترل تورم که ممکن است باعث ایجاد نارضایتی میان فعالین اقتصادی شود، از محل ارتقای بهره وری در بخش اقتصاد به سمت کاهش هزینه های تولید، کاهش فشارهزینه و فشارعرضه در بخش اقتصاد برود، در کنار رونق اقتصادی، همراهی در بدنه فعالین اقتصادی برای اجرای سیاست دولت را نیز خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه بر سیاست های مالی و پولی دولت برای مهار تورم می توان بسیار امیدوار بود، گفت: این سیاست دولت بسیار منطقی است چراکه این سیاست باعث کنترل نسبی تورم می شود اما این سیاست ممکن است رکود نسبی در بازار به دلیل کاهش تقاضا داشته باشد اما برنامه های بهره وری که همراهی اجتماعی و مردم را به همراه دارد می تواند مانع از تعمیق رکود و عبور از آن شود.

معاون اقتصادی و کسب و کار اتاق تعاون ایران در پایان تأکید کرد: باید از این مسیر گذر کنیم تا تورم حل شود؛ چرا که تورم باعث نارضایتی و ناامنی در عرصه اقتصادی می شود پس اگر بتوانیم به ثبات نسبی در میان مدت برای افزایش انگیزه سرمایه گذاری قطعا روزهای خوبی را در پیش خواهیم داشت.

منبع آریا نیوز

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=33620

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.