روسیه شریک اصلی ایران در اتحادیه اوراسیا + گرافیک

اکوایران: حجم تجارت ایران با کشورهای عضو اوراسیا در هفت ماهه سال 1402 اعلام شد. آمارهای اعلام شده از سوی گمرک نشان می دهد که کل تجارت ایران و اوراسیا در دوره مورد بررسی به 8 میلیون تن رسیده است.

به گزارش اخبار اقتصادی؛ ارزیابی های انجام شده از حجم مبادلات تجاری ایران و کشورهای عضو اوراسیا نشان می دهد که در دوره مورد بررسی، در مجموع 8 میلیون تن کالا به ارزش بین 4 میلیارد تا 200 میلیون بین ایران و اعضای اتحادیه اوراسیا مبادله شده است. دلار

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک اتحادیه اقتصادی بین دولتی است که شامل بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان است که توانسته اند در تجارت بین گروهی شرکت کنند. اما جایگاه ایران در این اتحادیه چیست؟ پیش نویس توافقنامه بین ایران و اوراسیا برای اخذ تعرفه های ترجیحی صادراتی در تاریخ 5 ژوئیه 2017 در ایروان به امضا رسید و توافق نامه موقت (به مدت سه سال) در مورد همراهی این کشور با اوراسیا در سال 2018 منعقد شد. ، از نیمه دوم سال 2021. مذاکرات برای انعقاد توافقنامه جامع بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عضویت دائمی ایران در این گروه در حال انجام است.

روند تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا

داده های اعلام شده نشان می دهد که در دوره مورد بررسی، ایران 2 میلیون تن کالا به ارزش 922 میلیون دلار به کشورهای عضو اوراسیا صادر کرده است. در بین 5 عضو اتحادیه اوراسیا که ایران با آنها تجارت می کند، روسیه اولین مقصد محصولات ایرانی است، بنابراین در 7 ماه منتهی به آبان ماه سال جاری، ایران 532 میلیون دلار به روسیه صادر کرده است که نشان دهنده رشد 30 درصدی در این زمینه است. مقایسه نسبت به مدت مشابه سال گذشته.

حجم صادرات ایران به ارمنستان در این مدت به 235 میلیون دلار رسید و پس از آن قزاقستان با واردات 105 میلیون دلاری از ایران قرار دارد.

این در حالی است که حجم صادرات ایران به قرقیزستان بالغ بر 40 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 20 درصدی را تجربه کرده است. از سوی دیگر صادرات به بلاروس 10 میلیون دلار برآورد شده است.

اوراسیا 2

واردات ایران از اوراسیا

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی گمرک، می توان گفت در هفت ماهه منتهی به آبان ماه امسال، عمده واردات ایران بین کشورهای اوراسیا از روسیه بوده است. آمارهای اعلام شده از سوی گمرک نشان می دهد ارزش صادرات روسیه به ایران 3 میلیارد دلار است و با این شرایط می توان گفت روسیه شریک اصلی ایران در اتحادیه اوراسیا است.

در این مدت قزاقستان نیز 147 میلیون دلار به ایران و حجم صادرات بلاروس به ایران 95 میلیون دلار بوده است. از سوی دیگر قرقیزستان توانسته 15 میلیارد دلار به ایران صادر کند و در این میان ارمنستان نیز 9 میلیارد دلار به ایران صادر کرده است.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا