جشن الکترونیکی 20 درصد انتخابات امسال

اکوایران: وزیر ارتباطات می گوید 20 درصد انتخابات امسال به صورت الکترونیکی برگزار می شود و ساز و کار داشتن زیرساخت امن، با کیفیت و پرسرعت در جریان انتخابات دیده شده است.

به گزارش اخبار اقتصادی، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (پنجشنبه 27 آبان ماه) در حاشیه مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری FTHH منازل و مشاغل ساوه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص زیرساخت های انتخاباتی گفت: گفت: بر اساس قانون جدید انتخابات شورای اسلامی برای اولین بار وزارت ارتباطات بخشی از ستاد اجرایی انتخابات کشور شده است و این وزارتخانه موظف به برقراری ارتباط پایدار و کیفیت در ایام انتخابات است. انتخابات

وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری الکترونیکی 20 درصد انتخابات امسال گفت: نقش زیرساخت های ارتباطی در انتخابات بسیار مهم است و سازوکار داشتن زیرساخت امن و باکیفیت، سرعت و بالا دیده شده است. کیفیت در جریان انتخابات

انتخابات الکترونیکی یکی از بحث هایی بود که نمایندگان مجلس را به خود مشغول کرد و در اول خرداد ماه سال جاری در جلسه علنی مجلس برای تسهیل در رای گیری، تسریع در شمارش آرا و افزایش مشارکت رای دهندگان، وزارت کشور مجبور به برگزاری کامل انتخابات شد. حداقل در یک هشتم حوزه‌های انتخاباتی با تعداد کرسی‌های پارلمان به صورت الکترونیکی.

بر اساس مصوبه مجلس در این خصوص، وزارت کشور موظف شد در صورت تایید شورای نگهبان در اولین انتخابات پس از تصویب این قانون، با عنایت به سهولت رای گیری، روند رسیدگی را تسریع بخشد. شمارش آرا، حضور و مشارکت انتخاب کنندگان، روند رای گیری و شمارش آرا حداقل یک حوزه انتخابیه هشتم دارای کرسی های متعدد در مجلس باید به صورت کاملا الکترونیکی انجام شود.

12 مردادماه سال جاری بود که شورای نگهبان مصوبه مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات مجلس را تصویب کرد؛ مصوبه ای که در آن به الکترونیک انتخابات مجلس نیز پرداخته شد.

با تصویب شورای نگهبان، اصلاحیه قانون انتخابات به قانون تبدیل شد و بر اساس این قانون، وزارت کشور موظف است حداقل در یک هشتم از حوزه های انتخابیه چند کرسی، انتخابات مجلس را به صورت کاملا الکترونیکی برگزار کند. . البته طبق قانون در صورت آمادگی وزارت کشور، شورای نگهبان باید برگزاری انتخابات الکترونیکی را تایید کند.

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور نیز در این خصوص اعلام کرد که وزارت کشور تمایل به برگزاری انتخابات الکترونیکی دارد اما شورای نگهبان باید این موضوع را تایید کند.

حال باید دید که علیرغم مزایای انتخابات الکترونیکی مانند صرفه جویی اقتصادی و کاهش هزینه نسبت به انتخابات قبلی؛ آیا در انتخابات بعدی برنامه ای برای امنیت دستگاه های رای گیری و جلوگیری از دستکاری هکرها در انتخابات وجود دارد؟

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا