اسامی بانک های خصوصی که در پرداخت وام مسکن کوتاهی کردند

به گزارش اخبار اقتصادی، محمدرضا مهدیار اسماعیلی اظهار کرد: از زمان تصویب قانون جهش تولید مسکن تاکنون بانک ها و سرمایه های خاورمیانه هیچ گونه تسهیلاتی در حوزه مسکن پرداخت نکرده اند.

وی افزود: بانک های اختاز نوین، کربهان، پاسارگاد، سامان و آینده کمتر از چهار درصد تعهدات پرداختی مسکن خود را انجام داده اند.

وی با اشاره به اهمیتی که رئیس جمهور در سیزدهمین جلسه شورای عالی مسکن مبنی بر اخذ مالیات عدم پرداخت تسهیلات مسکن به بانک های معوق قائل شد، تصریح کرد: مالیات مذکور حدود 150 میلیارد تومان است که در صورت وصول آن. و تزریق به پروژه های مسکن، بالغ بر 300000 واحد مسکونی تکمیل و آماده تحویل به متقاضیان می باشد.

تکلیف قانونی بانک ها برای اعطای مسکن در سال های 1400 و 1401 818 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداختی ظرف 24 ماه پس از تصویب قانون افزایش تولید مسکن بالغ بر 175 میلیارد تومان معادل 175 میلیارد تومان است. حدود 21 درصد از تعهد قانونی بانک ها و مؤسسات اعتباری در حوزه مسکن و 4.7 درصد از کل تسهیلات آنها.

بر اساس ماده ۴ قانون رشد تولید مسکن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند سالانه حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی را به بخش مسکن و در صورت عدم تمکین اختصاص دهند. با این موضوع، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مالیاتی معادل 20 تعیین کند و درصد تعهدات انجام نشده را از آنها اخذ و به خزانه کل کشور و سپس به حساب صندوق مسکن ملی واریز کند.

تسنیم

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا