• امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
2

80 میلیون جایزه برای مشترکین کم مصرف در تابستان

  • کد خبر : 38551
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲
80 میلیون جایزه برای مشترکین کم مصرف در تابستان

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از وزارت نیرو علی اکبر محرابیان امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز کارگر از کارخانجات گروه مپنا، اظهار داشت: امروز با افتتاح و راه اندازی سیستم تولید گاز و آخرین انرژی، صنعت نیروگاهی کشور به خودکفایی رسیده است. احداث کارخانه در کشور نیز امکان پذیر است. متخصصان ملی تکمیل شدند.

محرابیان در ادامه سخنان خود عملکرد دولت سیزدهم در حوزه نیروگاهی کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در طول عملکرد دولت سیزدهم با کمک بخشهای مختلف بیش از 8500 مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شد. کشور. و این نقش مهمی در رفع عدم تعادل برق کشور داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به لزوم حمایت مالی از واحدهای نیروگاهی کشور به منظور افزایش بهره وری و توسعه ظرفیت، گفت: علیرغم اهمیت بسیار زیاد حمایت مالی از طرح های توسعه ظرفیت نیروگاه های کشور، صندوق توسعه ملی تاکنون اقدامی نکرده است. به تعهدات خود در این زمینه عمل کرد.

وی در همین راستا افزود: موضوع حل مناقشه مستلزم سرمایه گذاری هایی است که علاوه بر افزایش رفاه عمومی، افزایش بهره وری در حوزه انرژی را نیز به دنبال خواهد داشت و به اقتصاد کشور کمک می کند.

وزیر نیرو در ادامه سخنان خود برنامه های وزارت نیرو برای عبور موفق از پیک بار سال 1403 را برجسته کرد و گفت: طی سه سال گذشته برنامه های مشخصی برای مدیریت بار مصرف برق در فصل گرما تدوین شده است. . در دستور کار قرار گرفتند و در سال 1401 100 اقدام در این خصوص انجام شد. در سال 1402 برای فصل گرم سال 140 اقدام و 180 اقدام طراحی و اجرا شد.

محرابیان در تشریح بخش های مختلف برنامه های وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در سال جاری گفت: بخشی از اقدامات وزارت نیرو در این زمینه مربوط به توسعه شبکه های انتقال، توزیع، افزایش پست ها و مواردی از این دست است. و بخشی دیگر مربوط به افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه های کشور است. در بخش حرارتی و در بخش برق باز می گردد.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت تمامی بخش های مصرف کننده برق برای غلبه بر پیک بار امسال، گفت: با توجه به تجربیات دو سال اخیر در حوزه مدیریت مصرف برق، برنامه ریزی ویژه ای برای افزایش آن در نظر گرفته شده است. مشارکت بخش‌های مختلف از جمله تخصیص پاداش‌های ویژه به مشترکان بخش داخلی.

محرابیان در این خصوص اظهار کرد: بیش از 80 میلیون پاداش برای مشترکان کم مصرف در تابستان در نظر گرفته شده است که هدایایی از جمله لوازم کم مصرف ضروری منزل و خانواده، صدها خودرو، بسته های اینترنتی و … است. امسال به افشارهای مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، بانوان و … که در مسابقات مربوطه شرکت کرده و در مدیریت مصرف برق سال جاری نقش آفرینی می کنند، جوایز اهدا می شود.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی درباره مدیریت مصرف برق صنعتی نیز اظهار کرد: سال گذشته برای اولین بار کل مصرف برق صنایع از میزان مصرف برق خانوارها در فصل گرم سال پیشی گرفت .

محرابیان در ادامه با تاکید بر تلاش وزارت نیرو برای تامین برق کافی صنایع در دوره پیک مصرف در سال جاری خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که با وزارت امنیت منعقد شده و بر اساس قانون، صنایع بزرگ باید نیروگاه ایجاد کنند تا بتوانند نیروگاه ها را تامین کنند. تامین بخشی از آنها به برق نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه امسال برق مورد نیاز صنایع در مقاطع مختلف تامین می شود، گفت: 5 واحد نیروگاه صنعتی در استان های مختلف کشور به بهره برداری رسیده و صنایعی که نیروگاه خود را احداث کرده اند تامین می شود. با اولویت اجرای طرح های مدیریت مصرف. برقی نیستند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان واردات و صادرات برق کشور گفت: تبادل برق با کشورهای همسایه یکی از سیاست های اصلی وزارت نیرو است.

وزیر نیرو در این بازدید همچنین اظهار داشت: گروه تولیدی مپنا یکی از افتخارات صنعت کشور است که نقش مهمی در اجرای فعالیت نیروگاه ها در داخل و خارج از کشور ایفا می کند.

محرابیان با تاکید بر اینکه گروه مپنا از حمایت همه جانبه دولت برخوردار است، ادامه داد: این گروه صنعتی با به روز رسانی دانش مهندسی و فناوری خود در سال های اخیر توانسته همگام با دانش روز دنیا پیش برود و نقش موثری در پاسخگویی داشته باشد. کشور به آنها برای بازی در حوزه انرژی نیاز دارد.

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=38551

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.