8 گام چین برای توسعه کریدور “کمربند و جاده”.

اکوایران: اولین نشست وزرای اقتصاد و بازرگانی چین و شورای همکاری خلیج فارس با محوریت اجرای مصوبات اقتصادی و تجاری در نخستین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در گوانگجو برگزار شد. با چینی

به گزارش اخبار اقتصادی؛ این نشست با هدف ایجاد بستر برای افزایش همکاری های تجاری و اقتصادی چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد.

نتیجه آن افزایش تجارت و سرمایه گذاری چین با شورای همکاری خلیج فارس بود و از سوی دیگر وزیر بازرگانی چین در این دیدار خاطرنشان کرد که این کشور 8 گام برای ایجاد کمربند و جاده برداشته است.

در این نشست همچنین دو طرف در خصوص «حمایت مشترک از نظام تجاری چندجانبه»، «ترویج سرمایه گذاری دوجانبه» و «تعمیق همکاری های صنعتی» به اجماع گسترده دست یافتند. از این حیث، دو طرف در مورد موضوعاتی مانند «زنجیره تامین»، «ارتقای سطح همکاری‌ها» و «بهبود همکاری در حوزه انرژی» و بیانیه مشترک وزرای اقتصاد و تجارت چین و عضو توافق کردند. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در – تعمیق همکاری های اقتصادی و کسب و کار تصویب شد.

تقویت همکاری با کمربند و جاده

نکته قابل توجه در این نشست این بود که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، استراتژی های توسعه اعضای این شورا را با کلان پروژه چینی «کمربند و جاده» همسو دانسته اند که منجر به تقویت همکاری های دو کشور می شود. . قطعات. . د به این معنا، همکاری‌های اقتصادی و سازوکارهای تجاری و مبادلات و همکاری‌ها در زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری، اقتصاد دیجیتال، توسعه پایدار، زیرساخت‌ها و غیره بر اساس بسترهایی مانند وزرای اقتصاد و بازرگانان را تعمیق و توسعه دهید. چین و شورای همکاری خلیج فارس در دستور کار قرار دارد.

وزیر بازرگانی چین در این نشست با تاکید بر این نکته خاطرنشان کرد: توسعه روزافزون چین شامل فرصت های جدیدی برای همکاری چین و شورای همکاری خلیج فارس با در نظر گرفتن استراتژی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در توسعه این کشورها است. کشورها زمینه بیشتری برای همکاری ارائه خواهند کرد.

وی همچنین گفت: چین هشت گام اصلی را برای پیگیری جدی همکاری مشترک در زمینه طرح کمربند و جاده و آمادگی برای افزایش تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه با شورای همکاری خلیج فارس به طور فعال اجرا خواهد کرد.

بر اساس این طرح چینی، در گام اول، چین موضوع تجارت آزاد را پیگیری کرده و به سرعت توافقنامه تجارت آزاد بین چین و شورای همکاری خلیج فارس منعقد خواهد شد. در گام دوم به دنبال کشف فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک جدید و ایجاد کمیسیون سرمایه‌گذاری مشترک بین چین و شورای همکاری خلیج‌فارس و تبادل و همکاری بین صندوق و حمایت از منابع دولتی دو طرف به طرق مختلف خواهیم بود. در گام سوم ایجاد هم افزایی صنعتی را در دستور کار خود قرار داده و توسعه مدل همکاری «نفت و گاز» را در دستور کار خود قرار داده است.

از سوی دیگر شرکت‌های دو طرف را به سرمایه‌گذاری در این صنعت بر اساس اصول بازار محور تشویق می‌کنند و حفاظت از زنجیره‌های صنعتی و تامین را در دستور کار قرار می‌دهند. از سوی دیگر، گام چهارم ایجاد مشترک کانال های منطقه ای را فراهم می کند. به گفته وزیر چین، حمایت مشترک از توسعه سبز و کم کربن در گام پنجم در دستور کار قرار دارد. علاوه بر این، حرکت مداوم به سمت انرژی های پاک مانند خورشید، باد، هسته ای، هیدروژن و زیست توده و همچنین کشف پتانسیل همکاری در صنایعی مانند باتری های الکتریکی و برق: “ما از Z هوشمند پیروی خواهیم کرد.”

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا