• امروز : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024
1

کدام سرمایه گذاران نسبت به تورم سود کردند؟

  • کد خبر : 31034
  • ۰۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۹
کدام سرمایه گذاران نسبت به تورم سود کردند؟

اخبار اقتصادی _ آمار ها نشان می دهد در آبان ماه امسال هیچ بازاری نتوانسته است بازده ای متناسب با تورم داشته باشد و همچنان سرعت رشد تورم بیشتر از بازده دارایی ها است. اعمال سیاست های انقباض پولی علت وقوع رکود در بازارها است.

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از همشهری آنلاین ، تازه ترین گزارش مرکزآمار نشان می دهد نرخ تورم ماهانه در آبان ماه به ۲.۲ درصد و نرخ تورم سالانه به ۴۴.۹ درصد رسیده است. آن طور که آمار ها نشان می دهد در این مدت هیچ سرمایه گذاری در ایران نتوانسته است بازدهی متناسب با نرخ تورم داشته باشد در واقع طبق این اطلاعات افرادی که در بازار دارایی ها سرمایه گذاری کرده اند نه فقط بازده شان متناسب با تورم نبوده است بلکه با زیان هم مواجه شده اند.

ارقام موجود حاکی از آن است که در آبان ماه امسال همه دارایی های سرمایه ای نزول کرده اند. در این میان بیشترین میزان افت قیمت مربوط به ربع سکه بوده که ۳.۳۷ درصد از ارزشش کاسته شده است. نیم سکه و سکه طرح قدیم نیز به تریتب با ۲.۲۷ و ۱.۱۷ درصد کاهش قیمت مواجه شده اند.

کمترین میزان افت قیمت مربوط به بازار مسکن است در آبان ماه امسال با افت ۰.۴ درصدی مواجه شده است. قیمت دلار هم نزدیک به یک درصد کاهش نشان می دهد.

به زعم تحلیل گران این افت ارزش دارایی ها در نتیجه وقوع رکود در بازار ها اتفاق افتاده وعلت این رکود نیز اجرای سیاست های انقباضی از سوی بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و ترازنامه بانک ها است.

بانک مرکزی درتلاش است با اجرای سیاست انقباض پولی تورم را مهار کند اما با وجود کاهش نرخ تورم سالانه آن طور که آمار ها نشان می دهد سطح تورم ماهانه همچنان ارقامی بالاتر از ۲ درصد را ثبت می کند.

ارقام مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده که از سوی مرکز آمار منتشر شده نشان می دهد در طول دو سال گذشته به جز یک ماه نرخ تورم ماهانه هرگز به زیر دو درصد نرسیده است. با این وجود بانک مرکزی امیدوار است با تداوم سیاست های فعلی در کنترل نقدینگی نرخ تورم سالانه به محدوده ۳۰ درصد برسد.

جدول بازده بازار ها در آبان ماه ۱۴۰۲

بازار مهر۱۴۰۲ آبان ۱۴۰۲ مقدار تغییر درصدتغییر
شاخص تورم-واحد ۲۰۶.۵ ۲۱۰.۹ ۴.۴ ۲.۱۳
اونس طلا – دلار ۱۹۸۱ ۲۰۰۰ ۱۹ ۰.۹۶
مسکن- تومان ۷۶۰۶۰۰۰۰ ۷۵۷۵۶۰۰۰ -۳۰۴۰۰۰ -۰.۴۰
شاخص کل بورس- واحد ۲۰۳۲۲۱۲ ۲۰۲۰۱۵۳ -۱۲۰۵۹ -۰.۵۹
سکه طرح جدید- تومان ۲۸۹۵۰۰۰۰ ۲۸۷۵۰۰۰۰ -۲۰۰۰۰۰ -۰.۶۹
میانگین قیمت خودرو- تومان ۶۴۱,۷۰۰,۰۰۰ ۶۳۶,۶۵۰,۰۰۰ -۵۰۵۰۰۰۰ -۰.۷۹
سکه گرمی- تومان ۵۸۰۰۰۰۰ ۵۷۵۰۰۰۰ -۵۰۰۰۰ -۰.۸۶
دلار- تومان ۵۰۸۵۰ ۵۰۴۰۰ -۴۵۰ -۰.۸۸
مثقال طلا- تومان ۱۰۶۱۵۰۰۰ ۱۰۴۹۸۰۰۰ -۱۱۷۰۰۰ -۱.۱۰
هر گرم طلای ۱۸عیار- تومان ۲۴۵۰۴۸۲ ۲۴۲۳۴۷۲ -۲۷۰۱۰ -۱.۱۰
سکه طرح قدیم- تومان ۲۵۷۰۰۰۰۰ ۲۵۴۰۰۰۰۰ -۳۰۰۰۰۰ -۱.۱۷
نیم سکه- تومان ۱۵۴۰۰۰۰۰ ۱۵۰۵۰۰۰۰ -۳۵۰۰۰۰ -۲.۲۷
ربع سکه- تومان ۱۰۴۰۰۰۰۰ ۱۰۰۵۰۰۰۰ -۳۵۰۰۰۰ -۳.۳۷

کد خبر ۸۱۰۸۳۰

منبع شفقنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=31034

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.