کاهش قیمت مسکن در چین مانع از افزایش قیمت سنگ آهن نشد

سنگ آهن با عیار 63.5 درصد وارداتی به بنادر شمال چین با 1.9 درصد افزایش هفتگی به 132.50 دلار رسید. محرک جدید دولت چین برای حمایت از بخش املاک و مستغلات دلیل این افزایش قیمت بود. در این شرایط، دولت چین با افزایش نظارت دولت به دنبال مهار رشد بازار سنگ آهن است.

به گزارش اخبار اقتصادی، سنگ آهن در اواسط آبان ماه تا کانال قیمت 130 دلار در هر تن افزایش یافت و در 3 روز پایانی هفته در این کانال قیمتی معامله شد.

سنگ آهن با عیار 63.5 درصد وارداتی به بنادر شمال چین با 1.9 درصد افزایش هفتگی به 132.50 دلار رسید. محرک جدید دولت چین برای حمایت از بخش املاک و مستغلات دلیل این افزایش قیمت بود.

به گزارش بلومبرگ، پکن قصد دارد حداقل 1 تریلیون یوان معادل 137 میلیارد دلار را به عنوان بودجه برای ساخت مسکن ارزان قیمت و نوسازی زیرساخت های روستایی در این کشور هزینه کند. این محرک دولتی علاوه بر اوراق میلیاردی دولتی است که دولت این کشور برای تامین بخشی از بودجه عمرانی تصویب کرده و در مدت 3 ماه اجرایی می شود.

مشوق های دولت چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد، ایجاد امید برای رشد تقاضا در بازار آهن و فولاد، راه را برای افزایش سرسام آور قیمت سنگ آهن و محصولات فولادی هموار کرد. به این ترتیب سنگ آهن با بالاترین نرخ در 8 ماه گذشته افزایش یافت.

سنگ آهن در دوره ماهانه 8.5 درصد گران شد. در عین حال، نرخ آن سالانه 33 درصد افزایش یافت. این افزایش قیمت در بازار فولاد چین در حالی رخ داده است که بحران مالی شرکت های توسعه املاک چین روز به روز بدتر می شود و تاثیر آن بر تداوم کاهش قیمت مسکن در چین مشهود است.

محدودیت در خرید به امید کاهش هزینه ها

در شرایطی که سنگ آهن وارداتی به چین با حمایت مشوق های دولت چین در حال افزایش است، سازمان های نظارتی چین در تلاش هستند تا از ادامه این افزایش قیمت جلوگیری کنند تا تعداد کشتی ها در معاملات سنگ آهن افزایش یابد.آهن در بورس کالای دالیان.

اخیراً کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین گزارش داده است که قیمت سنگ آهن در حال حاضر به طور غیر منطقی بالا است که منجر به اعمال محدودیت هایی بر معاملات آتی و فروش نقدی این کالا در بورس کالای چین شده است. سقف خرید آتی سنگ آهن برای قراردادهای تحویل ژانویه 2024 به 500 لات در روز محدود شد.

کاهش قیمت مسکن در چین ادامه یافت

قیمت مسکن نوساز در چین برای چهارمین ماه متوالی در ماه اکتبر کاهش یافت. نرخ کاهش قیمت مسکن در چین بالاترین میزان از زمان اوج کووید-19 در این کشور در سال گذشته است. این کاهش قیمت نشان دهنده تضعیف کلی تقاضا در بازار املاک چین است.

بر اساس محاسبات رویترز بر اساس داده های اداره ملی آمار چین (NBS)، قیمت خانه های نوساز در این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 0.3 درصد کاهش یافت. این در حالی است که قیمت مسکن نوساز در این کشور در شهریور ۰.۲ درصد کاهش داشته است.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا