• امروز : دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
1

چرا بانک مرکزی سهمیه ارزی سفر را دو برابر کرد؟

  • کد خبر : 36071
  • ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
چرا بانک مرکزی سهمیه ارزی سفر را دو برابر کرد؟

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از ایسنا، هر ساله تقریبا در اواخر فصل زمستان شاهد نوسانات قیمتی در بازار ارز هستیم که این نوسانات ناشی از افزایش تقاضا به دلیل سفرهای خارجی است اما امسال بانک مرکزی برای جلوگیری از این اتفاق، او طرح جدیدی را در نظر گرفته است. چند روز پیش بانک مرکزی اعلام کرد که از 16 اسفند، دارندگان بلیت هواپیما می توانند به جای 500 یورو، 1000 یورو ارز مسافرتی دریافت کنند.

هر ساله در اسفندماه با توجه به فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و افزایش سفرها، تقاضای پول در جامعه افزایش می یابد. این افزایش تقاضا در رابطه با ارز نیز رخ می دهد و منجر به افزایش نرخ ارز می شود و تا سال گذشته تغییرات نرخ ارز در بازار غیررسمی طبیعی تلقی می شد، اما شایان ذکر است که این نوسانات بر نرخ تورم تاثیر می گذارد. . .

برنامه بانک مرکزی برای مدیریت تقاضای ارز در اسفندماه

یکی از عوامل رشد تورم مربوط به ارز است و از ابتدای امسال تا کنون که آخرین ماه سال است، نوسانات نرخ ارز بین 10 تا 15 درصد بوده است که به گفته کارشناسان بسیار است. مطلوب در واقع می توان گفت کنترل بازار ارز کمک زیادی به کاهش نرخ تورم کرده است که از 55 درصد در فروردین ماه به 38 درصد رسید. بانک مرکزی برای مدیریت بازار که در اسفندماه تقاضای ارز زیادی دارد، تخصیص ارز برای سفرهای 500 تا 1000 یورویی را در دستور کار خود قرار داد. بدیهی است افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند ممکن است نتوانند ارز کارت ملی و سهمیه 500 یورویی خود را پرداخت کنند به همین دلیل به بازار غیررسمی روی می آورند.

مرکز صرافی متولی کاهش بازار غیررسمی ارز است

بانک مرکزی از ابتدای سال توانسته در نقش بازارساز بازار ارز را مدیریت کند و نرخ دلار را در 50 هزار تومان حفظ کند که مهمترین عامل آن رفتار ارز و ارز ایران است. طلا مرکز مبادله زیرا تقاضای بازار غیررسمی کاهش یافته و مردم برای تامین نیازهای ارزی خود مسیر قانونی را در پیش گرفتند که در این صورت مقامات پولی و بانکی توانایی کنترل بهتر بازار را دارند.

زمانی که مرکز مبادلات ارز و طلای ایران ایجاد شد، بانک مرکزی هدف این مرکز را کاهش بازار غیررسمی و پاسخگویی به تقاضا از کانال رسمی اعلام کرد و اقدام اخیر بانک مرکزی یعنی افزایش دو برابری نرخ ارز نرخ سفر نیز در این جهت می رود. بازار غیررسمی کمتر از 5 درصد مبادلات رسمی را شامل می شود، اما تأثیر روانی آن بر جامعه زیاد است، بنابراین کارشناسان معتقدند این اقدام بانک مرکزی بسیار مطلوب بوده و هدف آن محقق شده است.

تقاضای غیررسمی چگونه بازار را مختل می کند؟

آمارها نشان می دهد در نوروز 1402 حدود 350 هزار نفر از طریق هوایی و 870 هزار نفر زمینی به خارج از کشور سفر کردند. در واقع اگر همین تعداد نفر در نوروز 1403 امسال از طریق هوایی از کشور خارج شوند و با فرض اینکه همه مردم ارز مسافرتی دریافت کنند، تنها 175 میلیون یورو به بانک مرکزی اضافه می شود، اما باید توجه داشت که اگر این میزان تقاضا وارد بازار می شود غیر رسمی بودن می تواند انگیزه هایی ایجاد کند. از سوی دیگر حجم مبادلات ارزی کشور حدود 80 میلیارد دلار است که به دلیل دوره ای و موقتی بودن این طرح هیچ هزینه ای بر کشور تحمیل نمی کند. از آنجایی که بانک مرکزی ذخایر ارزی مناسبی برای کنترل بازار دارد، انتظار می رفت چنین اقداماتی را برای کنترل بازار ارز انجام دهد.

هزینه اجتناب از اثرات شوک های تقاضا در بازار غیررسمی بیشتر است

برخی کارشناسان این اقدام بانک مرکزی را مطلوب می دانند و مدعی هستند در صورت افزایش یک کانالی دلار و رسیدن به پایه 60 هزار تومانی، پیشنهاد 10 برابری مابه التفاوت ارز مسافرتی نمی تواند مستقیما جلوی افزایش قیمت را بگیرد. . بنابراین، بانک مرکزی در نقش بازارساز، بازار ارز را به خوبی مدیریت می کند و از اثرات مخرب شوک سمت تقاضا در بازار غیررسمی جلوگیری می کند تا نیاز ارزی مسافران را با هزینه جزئی تامین کند. از سوی دیگر، البته این امر تقاضا برای ارز را روشن می کند و عرضه آن را در بستر رسمی فراهم می کند.

برخی از کاربران در شبکه های مجازی نیز نوشتند، تصور کنید اگر امروز اعلام شود که ارز مسافرتی دیگر استفاده نمی شود، در آن زمان تعداد زیادی از افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند باید در مقابل صرافی های غیرمجاز صف بکشند. ارز دریافت کنید و این عاملی برای رشد نرخ است و افرادی که نیاز به ارز ندارند به دلیل نوسانات و دلالی وارد این بازار می شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی.

مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست خرید ارز شامل پاسپورت معتبر، بلیط هواپیما و رسید پرداخت برای خروج از کشور می باشد. ارز در گیت خروج فرودگاه ها به مسافران تعلق می گیرد و متقاضیان می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز به شعب منتخب بانک های عامل ملی، ملت و سامان مراجعه کنند. بر این اساس فروش ارز به افراد دارای سن قانونی کمتر از 5 سال و ایرانیان مقیم خارج از کشور ممنوع است و فروش ارز مسافرتی حداکثر تا هفت روز کاری قبل از تاریخ پرواز درج شده در بلیط مسافر با این سازوکار امکان سوء استفاده مردم برای سودجویی وجود نخواهد داشت و ارز فقط برای نیاز واقعی مسافران پرداخت می شود.

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=36071

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.