پیش بینی جالب : قیمت نفت در سال آینده به ۱۲۰دلار می‌رسد

به گزارش اخبار اقتصادی _ مؤسسه رتبه‌بندی فیچ هشدار داد که افزایش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باعث اختلال در عرضه بین‌المللی نفت و متعاقباً ضربه به رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ می‌شود.

به گزارش به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از راشاتودی، مؤسسه رتبه‌بندی فیچ هشدار داد که افزایش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باعث اختلال در عرضه بین‌المللی نفت و متعاقباً ضربه به رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ می‌شود.

در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، این مؤسسه سناریوی احتمالی با قیمت‌های بالاتر از حد انتظار نفت را تشریح کرد که در آن انتظار می‌رود طی سال آینده میلادی رشد تولید ناخالص داخلی جهان به‌میزان ۰.۴ درصد کاهش یابد.

پیش‌بینی قبلی فیچ حاکی از آن بود که قیمت نفت در سال ۲۰۲۴ به‌طور متوسط ۷۵ دلار در هر بشکه و در سال ۲۰۲۵، ۷۰ دلار خواهد بود.

با این حال، جنگ در خاورمیانه همه این پیش‌بینی‌ها را تغییر داده است.

در این گزارش آمده است: در سناریوی ما این گونه پیش‌بینی شده است که به‌دلیل محدودیت‌های عرضه، متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۲۴، ۱۲۰ دلار در هر بشکه و در سال ۲۰۲۵، ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد بود.

فیچ با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در ایالات متحده، منطقه یورو و ژاپن ۰.۵ درصد کاهش خواهد یافت، نوشت: قیمت‌های بالاتر نفت، رشد تولید ناخالص داخلی را در تقریباً همه کشورهای فیچ ۲۰ (اقتصادی‌هایی که توسط فیچ پیش‌بینی شده است) کاهش می‌دهد، اگرچه این تأثیر تا حد زیادی در سال ۲۰۲۵ از بین خواهد رفت.

این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که بیشترین تأثیرات میان کشورهای اصلی بازارهای نوظهور در آفریقای جنوبی و ترکیه رخ خواهد داد.

در گزارش این مؤسسه آمده است: روسیه و تا حد بسیار کمتری برزیل، به‌دلیل نقش مهم تولید نفت در اقتصاد این کشورها، تأثیر مثبتی از این موضوع خواهند دید.

به‌گفته این آژانس رتبه‌بندی، قیمت‌های بالاتر نفت منجر به نرخ‌های تورم بالاتر از حد انتظار در سال ۲۰۲۴ و به‌دنبال آن اصلاحات در سال ۲۰۲۵ خواهد شد.

منبع شفقنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا