مهم ترین محصول صادراتی ایران از جنوب بوده است. آمار صادرات هفت ماهه 1402 + نمودار

اکوایران: روند صادرات ایران در 7 ماهه امسال نشان می دهد مهم ترین کالاهای صادراتی ایران از جنوب وارد می شود. بر اساس آمار گمرک، «گاز طبیعی مایع» بیشترین کالای صادراتی در این مدت بوده است.

به گزارش اخبار اقتصادی؛ تجارت خارجی کشور در هفت ماهه امسال 64.4 میلیارد دلار بوده و سهم صادرات در این مدت 79 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 28.3 میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. سال قبل از آن 29.32 درصد از نظر وزنی افزایش و از نظر ارزشی کمتر از یک درصد کاهش داشته است.

اطلاعات اعلام شده از سوی گمرک نشان می دهد که صادرات کشور در بازه زمانی مورد بررسی به محصول «گاز طبیعی مایع» رسیده و این محصول رتبه نخست را در بین اقلام صادراتی به خود اختصاص داده است.

بر اساس اطلاعات اعلام شده «گاز طبیعی مایع در ظروف هزار سانتی‌متر مکعبی و بیشتر»، «پروپان مایع در ظروف هزار سانتی‌متر مکعبی و بیشتر» و «بوتان مایع در ظروف هزار سانتی‌متر مکعبی و بیشتر» و «مایع» گاز طبیعی در ظروف هزار سانتی‌متر مکعبی و بیشتر» گاز طبیعی، قیر و متانول به ترتیب جزو پنج کالای دارای ارزش صادراتی کشور در دوره مورد بررسی محسوب می‌شوند.

صادرات مقالات در هفت ماه

بر اساس این آمار، «گاز طبیعی مایع در ظروف 1000 سانتیمتر مکعبی یا بیشتر» بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده است. ارزش دلاری صادرات این محصول در نیمه نخست امسال 2 میلیارد و 400 میلیون دلار اعلام شده است.

در رتبه دوم «پروپان مایع در ظروف 1000 سانتیمتر مکعبی و بیشتر» قرار دارد که ارزش صادرات آن در هفت ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است.

رتبه سوم صادرات کالاهای غیرنفتی در هفت ماهه امسال مربوط به محصول «بوتان مایع در ظروف 1000 سانتیمتر مکعبی و بیشتر» است، ارزش صادراتی این محصول 1.3 میلیارد دلار برآورد شده است، اما در رتبه چهارم “قایر نفت” است. کالاهای صادراتی وجود دارد که صادرات این محصول در این مدت بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون دلار بوده است.

بر اساس آمار گمرک، صادرات “متانول” بالغ بر 1.2 میلیارد دلار است و با این شرایط متانول در رتبه پنجم محصولات صادراتی قرار گرفته است.

ثانیاً، «شمش‌های آهن و فولاد بدون آلیاژ که در جای دیگر ذکر نشده» و «سایر اوره‌ها از جمله به شکل محلول در آب» در این مدت به یک میلیارد دلار رسیده است. ارزش صادرات «سایر گازهای نفتی و هیدروکربن‌های گاز مایع غیرقابل ذکر در ظروف 1000 سانتی‌متر مکعبی و بیشتر» به 700 میلیون دلار می‌رسد و طبق آمار گمرک در این مدت، ارزش صادرات «فرآورده‌های نیمه‌تمام» “آهن یا فولاد غیر آلیاژی” با سطح مقطع مربع مستطیل (به استثنای مربع) و میلگردهای آهنی یا فولادی نورد گرم با دندانه و برآمدگی توخالی هر کدام معادل 600 میلیون دلار بود.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا