مدیریت و تجهیزات دو عامل اصلی در تحقق طرح های معدنی هستند.

به گزارش اخبار اقتصادی، محمدرضا بهرامان، نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران با اشاره به موضوع تامین ماشین آلات و حمایت از تولید داخلی، گفت: این چشم انداز که معتقدیم می توانیم تمام نیازهای حوزه معدن را در حوزه معدن تامین کنیم. تولید کشور یک دیدگاه اشتباه است. چرا تقاضا برای شاهد مبارزه یک صنعت کافی نیست. اگر چنین است، شاید در کوتاه مدت باشد، اما در مرحله بعد چه باید کرد؟

وی ادامه داد: بهتر است حضور ما در بازارهای مصرف داخلی برای تولیدکنندگان داخلی باشد که بتوان به راحتی تولید و به مصرف کنندگان مواد معدنی در بخش معدن و ماشین آلات عرضه کرد. اگر این اتفاق بیفتد شکی نیست که مشکلی نیست و سازنده داخلی می تواند در مسیر خوبی حرکت کند. ما شرکت هایی را در کشور شناسایی کرده ایم که ماشین آلات لازم برای بخش معدن را تولید می کنند.

رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد: برخی از این شرکت ها قبل از انقلاب فعالیت خود را آغاز کردند. اگر آنها بتوانند نیازهای بخش معدن را تولید کنند، بهتر است، اما سوال اینجاست که آیا آنها می توانند تمام اندازه های مورد نیاز را تامین کنند؟ به نظر من این موضوع دیدگاه اشتباهی است و به هر نحوی راهبردی بود که مطرح شد و امروز این شرکت ها به چالش پیوسته و آن را به مصرف کننده داخلی منتقل کرده اند. این مصرف کنندگان استخراج کنندگان ملی هستند.

بهرامان گفت: خوشبختانه حاکمیت فعلی در حوزه معدن توانست گام جدیدی بردارد و آن مشکل به طور کامل برطرف شده است. یعنی هم تولید ملی در حال انجام است و هم ممکن است مواردی در زمینه واردات داشته باشیم. ماشین آلات معدنی ماشین های خط تولید هستند، اگر ماشین آلات خط تولید را نداشته باشیم نمی توانیم به برنامه هایی که برای تولید در نظر گرفته ایم دست پیدا کنیم.

و افزود: ماشین های ما باید همیشه به روز باشند. امروزه یکی از مشکلات ماشین آلات قدیمی مورد استفاده در بخش معدن است. در واقع ماشین هایی هستند که سوخت زیادی مصرف می کنند، چرا نباید شرایطی داشته باشیم که فعالیت این نوع ماشین ها را کاهش دهد؟

بهرامان تصریح کرد: اگر تولید داخلی بتواند پاسخگوی نیاز بخش معدن باشد، این نیاز تامین می شود. در غیر این صورت باید از واردات در بخشی استفاده شود که پاسخگوی تقاضا نیست. در غیر این صورت اعتبارات ملی را از دست داده ایم و قطعا به برنامه های تعیین شده نخواهیم رسید. امروز در برنامه هفتم توسعه در بخش معدن رشد 13 درصدی پیش بینی شده است، اما قرار است این رشد با چه ابزاری محقق شود؟

رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد: مدیریت و تجهیزات دو عامل اصلی برای تحقق برنامه های موجود در حوزه معدن است. این دو بخش باید با هم جمع شوند تا بتوانیم به 13 درصد رشد برسیم که امروز حداکثر 4 درصد است. زیرساخت های لازم بدون هماهنگی و نگاه حاکم بر بخش معدن ایجاد نمی شود.

بهرامان همچنین گفت: البته حاکم در حوزه معدن تنها نیست. در واقع همه نگاه ها باید به سمت حمایت از حاکم در بخش معدن باشد تا بتوانیم به اهداف برنامه دست یابیم. در نتیجه نگاه به متولی در بخش معدن امروز عادی نیست و در سطح معاونت امروز نگاه حاکم به حوزه معدن باید شبیه نگاه به یک وزارتخانه باشد.

وی افزود: اگر بتوانیم این اهداف را برای این وزارتخانه خیالی تعریف کنیم، می توانیم به اهداف تعیین شده در برنامه هفتم توسعه برسیم.

به گفته بهرامان، امروز شورای راهبردی حوزه معدن تشکیل شد که بر تمامی برنامه ها از شناسایی اولیه تا انتهای خط که بازار است نظارت می کند. این شورا مشارکت بزرگی را برای بخش خصوصی تعریف کرده است. امروزه بخش خصوصی ما در بخش معدن در مقایسه با کشورهایی مانند ترکیه و عربستان از رشد زیادی برخوردار است.

وی گفت: محیط مساعد است و این رشد محقق شده است و امروز می تواند علاوه بر مسئولیت در حوزه معدن بخشی از وظایف دولت را نیز بر عهده بگیرد. این نگاه باید دو طرفه باشد. ظرفیت بخش خصوصی باید با ظرفیت اجرایی بخش دولتی برابری کند.

بهرامان گفت: البته بخش خصوصی باید خود را تجهیز کند. اما باید فضا را برای این تجهیزات آماده کرد.

فیلم کامل این گفتگو را اینجا ببینید:

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا