سومین صنعت بزرگ روسیه به فهرست صنایع تحریم شده پیوست. الماس روسیه کشف و ضبط شد

به گزارش اقتصاد نیوز، از زمانی که روسیه وارد جنگ و درگیری با اوکراین شد، غرب برای حمایت از اوکراین تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرد. بیشتر این تحریم ها متوجه صنعت نفت و گاز است. اوایل بهار 2023 بود که لوموند در گزارشی گزارش داد که صنعت الماس و جواهرات روسیه هنوز تحریم نشده است.

به گزارش فایننشال تایمز، صنعت الماس و جواهرات پس از نفت و گاز سومین صنعت بزرگ و سودآور روسیه است. روزنامه نگار لوموند تاکید می کند که اگرچه درآمد حاصل از فروش الماس به دولت پوتین کمک می کند تا جنگ علیه اوکراین را ادامه دهد، اما مقامات اروپایی به تحریم این بخش فکر نمی کنند.

بلژیکی ها خریداران اصلی الماس روسیه هستند و معتقدند تحریم این بخش توجیه اقتصادی ندارد زیرا مشتریانی خواهند بود که به هر حال الماس روسی را خریداری خواهند کرد و این فقط به ضرر بلژیک تمام می شود. با این حال، فایننشال تایمز گزارش داده است که گروه 7 به زودی تحریم هایی را علیه صنعت الماس و جواهرات روسیه اعمال خواهد کرد.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفته بود: صلح مهمتر از فروش الماس روسیه در آنتورپ است. به ما کمک کنید!» آنتورپ، پرجمعیت ترین شهر بلژیک، یکی از بازارهای اصلی الماس است. تجار این شهر گفته اند که اگر الماس روسیه مصادره شود و بازار آنها از این جواهرات محروم شود، بیش از 10000 شغل و تقریباً 30 درصد ایجاد می شود. سود حاصل از این بازار از بین خواهد رفت.

پوتین درآمد الماس خود را از دست داد

مقاومت بلژیکی ها جواب نداد و گزارش شد که گروه 7 تصمیم به تحریم این بخش گرفته است. البته این تحریم در حال حاضر مربوط به کشورهای عضو گروه 7 است، گروهی متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.

یکی از بزرگترین موانع این تحریم، مشکل در شناسایی محل اصلی الماس و جواهرات است. به عبارت ساده تر، مردم این بازار به راحتی نمی توانند تشخیص دهند که الماسی که در دست دارند متعلق به روسیه است یا خیر.

ایالات متحده بزرگترین خریدار الماس در جهان است. به گزارش یو اس نیوز، 55 درصد از تقاضای جهانی الماس متعلق به ایالات متحده است. بحران هایی مانند اپیدمی کرونا و افزایش نرخ بهره در آمریکا باعث ایجاد مشکلاتی در تقاضای الماس در این کشور شد. حتی هند که 90 درصد از الماس های خام جهان را استخراج می کند، در تابستان اعلام کرد که تا حدود دو ماه الماس خام را نمی پذیرد تا بتواند ذخایر خود را خالی کند. این موارد نشان می دهد که بازار الماس در جهان دچار بحران بود.

اگر گروه 7 به تحریم پایان دهد، مشکلات بازار الماس افزایش می یابد زیرا این کشورها در مجموع 70 درصد از بازار الماس جهان را تشکیل می دهند. بر اساس گزارش فایننشال تایمز، درآمد روسیه از صادرات الماس در سال 2022 بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است. بالاخره به نظر می رسد پوتین از یک منبع درآمد مهم محروم خواهد شد.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا