• امروز : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 24 June - 2024
2

دولت قانون واردات خودرو مجلس را با بروکراسی  اداری و مخالفت خود دور می‌زند

  • کد خبر : 30598
  • ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸
دولت قانون واردات خودرو مجلس را با بروکراسی  اداری و مخالفت خود دور می‌زند

به گزارش اخبار اقتصادی – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مانع اصلی واردات خودرو دولت است، گفت: با وجود اینکه مجلس برای این موضوع قانون تصویب کرد، باز هم دولت با تعلل در تصویب آئین‌نامه و اجرای قانون واردات خودروهای نو نشان می‌دهد، تمایلی به واردات خودرو ندارد.

به گزارش به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از خانه ملت، جلیل رحیمی جهان آبادی  درباره تعلل دولت در تصویب آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده، گفت: تا پیش از مصوبه مجلس هر زمان که صحبت از قیمت بالای خودرو و ممنوعیت واردات بود، دولتی‌ها بیان می‌کردند که این قانون است و قانون باید اصلاح شود که علیرغم همه فشارها، انتقادها و تخریب‌ها مجلس پای کار واردات خودرو ماند و قانون را اصلاح کرد.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی با وجود اینکه در مجمع تشخیص مصلحت و دولت از سروته قانون واردات خودرو نیز زدند، با این حال قانون مجلس در صورتی که به درستی اجرایی می‌شد، بخشی از مشکل این بازار را حل می‌کرد اما از زمانیکه قانون ابلاغ شد، دولت با نحوه تصویب آئین‌نامه، قانون را دور زده و امکان واردات خودرو را گرفته است.

وی با طرح این پرسش که سایر کشورهای چگونه مشکل خودرو را حل کردند، چرا ما تافته جدابافته هستیم؟ اضافه کرد: سایر کشورها به نمایندگی‌های خارجی اجازه فعالیت می‌دهند و این موجب می‌شود خودرو با قیمت و ضمانت کالا و خدمات پس از فروش به دست مردم برسد از سوی دیگر خود این کشورها نیز تلاش می‌کنند با حمایت مالی، کیفیت خودروهای تولیدی خود را ارتقا داده و وارد بازار کنند اما ما سال‌هاست که سیاستی اشتباه را در پیش گرفتیم و درها را بسته‌ایم؛ یا خودرو وارد نمی‌شود یا با تعرفه‌های بالا وارد می‌شود از سوی دیگر به نمایندگی‌های خارجی نیز اجازه فعالیت نمی‌دهیم.

این نماینده مردم درمجلس یازدهم تصریح کرد: با وجود اینکه مجلس در حوزه واردات خودرو پیش‌گام شده، باز هم تفکرات سابق اجازه واردات خودرو را نمی‌دهد به طور مثال بهانه‌هایی مانند تشخیص منشا ارز را مطرح می‌کنند که در برابر این افراد باید این سوال را مطرح کرد که در صورتی که خودروسازی‌های در ایران نمایندگی‌ دایر کنند و مردم بتوانند با ریال خودرو خریداری کنند، مشخص شدن منشا ارز موردنیاز برای واردات خودرو چه ضرورتی دارد؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: دولت قانون مجلس را با بروکراسی اداری و مخالفت خود دور می‌زند و عملا نشان می‌دهد که مانع اصلی واردات خودرو دولت است، با وجود اینکه مجلس برای این موضوع قانون تصویب کرد، باز هم دولت با تعلل در تصویب آئین‌نامه و اجرای قانون واردات خودروهای نو نشان می‌دهد، تمایلی به واردات خودرو ندارد یا حداقل نمی‌خواهد آثار مثبت واردات خودرو نصیب این مجلس شود.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: شاید دولت در اجرای درست و کامل قانون روی کارآمدن مجلس بعدی که همفکران خودش است تعلل می‌کند تا افتخار آن نصیب مجلس بعدی است اما به چه دلیل مردم را قربانی می‌کنند، مردم باید سطح زندگی و رفاهشان و امنیت آن‌ها هنگام استفاده از خودرو تضمین شود؛ ما وظیفه داریم این نیازها را تامین کنیم./

پایان پیام

منبع آریا نیوز

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=30598

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.