بیشترین نرخ بیکاری در بین جوانان 20 تا 24 ساله است.

به گزارش اخبار اقتصادی، بهار امسال بیشترین نرخ بیکاری مربوط به گروه سنی 20 تا 24 سال بوده است. گروه سنی دوم با نرخ بیکاری بالا 25 تا 29 سال بود. از سوی دیگر، کمترین نرخ بیکاری در میان افراد 65 سال به بالا است.

لازم به ذکر است که بیکار به فردی اطلاق می شود که شغلی ندارد اما مایل به کار است یا به دنبال کار می گردد. بنابراین فردی که قصد کار ندارد در محاسبه بیکاری به حساب نمی آید.

علاوه بر این، نرخ بیکاری از تقسیم جمعیت بیکار بر جمعیت فعال به دست می آید. جمعیت فعال، مجموع افراد شاغل و بیکار است. بنابراین بالا یا پایین بودن قابل توجه بیکاری در برخی گروه های سنی لزوماً به معنای وخامت یا وضعیت مطلوب بازار کار این گروه نیست، بلکه طبیعتاً ممکن است به دلیل شرایط سنی آنها باشد.

نرخ بیکاری 4 گروه سنی بالاتر از میانگین کشوری است

نرخ بیکاری این کشور در بهار امسال 8.2 درصد بود. مرکز آمار این نرخ را برای 11 گروه سنی به تفکیک اعلام کرده است. بر اساس این آمار بیشترین نرخ بیکاری 23 درصد است که مربوط به گروه سنی 20 تا 24 سال است. یعنی تابستان امسال از هر 100 جوان فعال در بازار کار 23 نفر بیکار بودند.

می توان گفت دلیل بالا بودن نرخ بیکاری در این گروه سنی به این دلیل است که اکثریت جوانان 20 تا 24 ساله دانشجو هستند و با وجود اینکه تمایل به کار دارند اما فرصت این کار را ندارند. . کار در موقعیت های تمام وقت شرایط مشابهی را می توان برای گروه سنی 25-29 سال متصور شد. نرخ بیکاری این گروه در بهار امسال 18.8 درصد بوده است.

اگرچه ممکن است بخشی از نرخ بیکاری این افراد به دلیل اشتغال آنها در آموزش و پرورش باشد، اما شایان ذکر است که در هر صورت جوانان 20 تا 29 ساله که بالاترین نرخ بیکاری را دارند، نیروی کار جوان کشور محسوب می شوند. . اما بازار کار از وجود آن بهره ای نبرده است.

بررسی ها نشان می دهد بهار امسال به ازای هر 1000 جوان 15 تا 19 ساله فعال در بازار کار، 173 نفر بیکار و 827 نفر شاغل بوده اند. پایین بودن نرخ بیکاری این گروه سنی در مقایسه با گروه های سنی بالاتر ممکن است نشان دهنده جذابیت بازار کار برای جوانان بین 15 تا 19 سال باشد.

پایین ترین نرخ بیکاری در کشور در گروه سنی 65 سال به بالا

سطح نرخ بیکاری در گروه سنی 30 تا 34 سال جالب توجه است. این افراد در سن تحصیلات عمومی نیستند و بیشتر تمایل به کار دارند. با این حال، نرخ بیکاری برای افراد 30 تا 34 ساله در بهار امسال 10.5 درصد بوده است که 2.3 واحد درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

بعد از این گروه سنی با افزایش سن، نرخ بیکاری کاهش می یابد. دو مورد از کمترین نرخ های بیکاری در بهار امسال مربوط به گروه های سنی «45 تا 49» و «65 به بالا» است.

در سه ماهه نخست امسال از هر هزار سالمند فعال در بازار کار، 11 نفر بیکار بودند. این رقم به 18 میانسال بین 55 تا 59 سال می رسد.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا