• امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
1

ارز اربعین از 7 مرداد، از طریق 7 بانک عرضه می‌شود

  • کد خبر : 41536
  • ۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۳
ارز اربعین از 7 مرداد، از طریق 7 بانک عرضه می‌شود

اکوایران: فروش ارز به زائران از 16 مرداد 1403 تا پایان روز سوم شهریور 1403 انجام می شود.

اخبار اقتصادی، بانک مرکزی دستورالعمل «تدارکات تامین و عرضه دینار زائران اربعین حسینی (ع) سال 1403» را به هفت بانک ملی ایران، تجارت، صادرات، ایران، ملت، پست بانک، پارسیان و سپه.

متن دستورالعمل منتشر شده از سوی بانک مرکزی به شرح زیر است:

1- فروش ارز (اسکناس) به زائران متقاضی اربعین حسینی حداکثر به مبلغ 200 هزار دینار عراقی برای هر زائر با نرخ فروش ارز ایران و مرکز مبادلات طلا (ETS) انجام می شود. ضمناً دریافت کارمزد یا هزینه از متقاضی به جز معادل ریالی ارز درخواستی (مطابق با نرخ مبادله ای مرکز مبادلاتی) ممنوع است.

2- تامین و پرداخت ارز از محل منابع امانی بانک مرکزی که در اختیار آن بانک قرار می گیرد، انجام خواهد شد. از این حیث لازم است با واحد عملیات ارزی این بانک هماهنگ شود.

3- فروش ارز به زائران بالای پنج سال (متولدین اول شهریور 1398 قبل) از تاریخ 16 مرداد ماه 1403 تا پایان روز سوم شهریور 1403 با ارائه اصل کارت ملی و گذرنامه یا معتبر کارت سفر” اربعین” زائر ثبت شده در سامانه کنترل ارز (سنا) “در سرفصل “ارز زیارتی اربعین” (سرفصل کد 50) و با الزام درج کد رهگیری در سیستم مربوطه

ضمناً کد رهگیری در سامانه مربوطه (کد ملی متقاضی) پس از طی مراحل ثبت نام در سامانه سماح فعال می شود.

لازم است بانک برای توجیه کاربران سامانه سنا در خصوص ثبت دقیق پرونده های صدرالعاشرا و به ویژه ثبت محل تحویل ارز فروخته شده اقدامات لازم را انجام دهد.

توجه: برای زائران بین 5 تا 15 سال به جای کارت ملی باید اصل شناسنامه ارائه شود.

4- آن بانک ضمن اطلاع از نام و نشانی شعب منتخب، نسبت به فروش ارز توسط شعب منتخب به زائران در تمامی ایام غیرتعطیلی در محدوده تاریخ اعلام شده در بند (3) اقدام نماید. همچنین لازم است طبق دستورات این بانک برای ادامه فعالیت تجاری در ایام تعطیل نیز آمادگی لازم را داشته باشید.

5- سرپرستان خانواده می توانند با در دست داشتن مدارک هویتی و خانوادگی برای خرید ارز اربعین برای اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان) به شعب آن بانک مراجعه کنند. عدم حضور سایر اعضای خانواده در شعب فروش ارز مانعی ندارد و سرپرست خانواده می تواند با کارت بانکی خود برای بستگان خود ارز خریداری کند.

6- فروش ارز تحت عنوان قبلی محدودیتی در فروش ارز مسافرتی برای متقاضیان در سال جاری ایجاد نمی کند.

7- جهت رفاه حال زائران و در صورت مهیا بودن شرایط، امکان فروش ارز در سامانه های اینترنتی بانک های عامل با احراز هویت کامل مشتری و قبول کلیه مسئولیت های متعاقب آن توسط آن بانک وجود دارد. ضمناً در این راستا لازم است آن بانک با معاونت نظارت بر بازار ارز این بانک هماهنگی لازم را انجام دهد.

8- لازم است بانک مذکور نسبت به بازخرید ارز مازاد فروخته شده به زائرین محترم طبق دستور این بانک تا روز چهارشنبه مورخ 22 شهریور 1403 به نرخ صرافی ارز و طلای ایران اقدامات لازم را انجام دهد. مرکز . (STD). لازم به توضیح است عملیات بازخرید بلیت های فروخته شده در قسمت فوق هیچگونه کارمزدی ندارد.

تبصره 1: بازخرید ارز فروخته شده در اوراق بهادار مذکور فقط توسط بانک اصلی عامل فروش مجاز است.

اخبار مرتبط

دینار عراق ارزان شد. آیا تاثیر انتخابات بر بورس از بین رفت؟

اکوایران: دینار عراق ارزان شد و با رنگ پریدگی بازار سرمایه، این سوال مطرح شد که آیا تاثیر پیروزی مسعود المزجیان بر بورس از بین رفته است؟

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=41536

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.