• امروز : شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
0

اجرای طرح جایگزینی ۲۰ میلیون بخاری

  • کد خبر : 33491
  • ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۴
اجرای طرح جایگزینی ۲۰ میلیون بخاری

اخبار اقتصادی _ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: برنامه ما این است که در اجرای طرح جایگزینی بخاری‌های گازسوز بازده بالا رده انرژی B و A با ۲۰ میلیون بخاری گازی کم بازده جایگزین شوند.

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از همشهری‌آنلاین، این یکی از گام‌های دولت سیزدهم برای جلوگیری از تشدید ناترازی گازی و کنترل مصرف به ویژه در بخش خانگی است.

مجید چگنی افزود: از آن‌جا که صنعت گاز کشور بیش از ۳ دهه است که به‌عنوان پیشران اقتصاد کشور نقش قابل توجهی در رشد و رونق تولید در بخش‌های مختلف ایفا می‌کند، تلاش دارد تا با رفع مشکل ناترازی گازی، حداکثر حمایت ممکن از صنایع را انجام دهد.

او می‌گوید: در دوره سرد سال، ۷۰ درصد گاز کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود و با در نظر گرفتن حجم بالای تجهیزات گازسوز بازده پایین در بخش خانگی، راهکار جایگزینی بخاری‌های گازسوز بازده بالا رده انرژی B و A با بخاری‌های گازی بازده پایین به‌عنوان یک طرح ملی و زود بازده به مراجع بالادستی ارائه و از سوی شورای اقتصاد تصویب شد.

چگنی تصریح کرد: برنامه ما این است که در مرحله نخست اجرای این طرح در یک بازه زمانی حداکثر ۵ ساله، ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری بازده بالا، جایگزین بخاری‌های فرسوده شود. البته چشم‌انداز کلان این طرح، تعویض ۲۰ میلیون بخاری است که در مراحل بعد و با طی شدن روال قانونی، قابل اجرا خواهد بود.

وی با اشاره به انتشار فراخوان عمومی برای مشارکت همه بخش‌ها در این طرح گفت: به مشارکت‌کنندگان در این طرح به ازای جایگزینی هر تعداد بخاری با بازده بالا به جای بخاری فرسوده، گواهی صرفه‌جویی از سوی این شرکت ارائه می‌شود و این امکان برای صاحب گواهی فراهم است که گاز صرفه‌جویی شده را یا در صنعت به مصرف برساند یا در بورس انرژی به قیمت دلخواه به دیگر بخش‌ها بفروشد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر این‌که مزایای مشارکت در این طرح به دلیل زود بازده بودن بسیار ارزشمند است، بیان کرد: مشارکت در این طرح از جنبه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها نیز حائز اهمیت است؛ ضمن این‌که کاهش مصرف در بخش خانگی منجر به افزایش درصد تأمین گاز صنایع خواهد شد و به بیان دیگر، مشارکت در این طرح، یک عمل دوسویه به نفع مردم و صنعت است.

بیش از یک دهه است که وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران برنامه جایگزین‌کردن بخاری‌های فرسوده با مصرف بالا را در دستور کار قرار دارند که اقدامی عملیاتی صورت نگرفته و انتظار می‌رود طلسم جایگزینی این بخاری‌های هدردهنده گاز طبیعی با بخاری‌های جدید و رانمدان بالا شکسته شود.

منبع شفقنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=33491

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.