ابتکار ایران –راه برای استفاده کشورها از مسیر و ظرفیتهای ترانزیتی و لجستیکی ایران

به گزارش اخبار اقتصادی – معاون حمل‌نقل وزیر راه و شهرسازی در اجلاس وزرای حمل‌ونقل اکو در تاشکند با تأکید بر اینکه ایران سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی جهت تحقق و تکمیل راهبردها و برنامه‌های اکو در حوزه زنجیره‌های تأمین، تجارت، لجستیک و ترانزیت است از ابتکار “ایران –راه” برای استفاده کشورها از مسیر، امکانات و ظرفیتهای ترانزیتی و لجستیکی ایران یاد کرد.

به گزارش به گزارش اخبار اقتصادی، شهرسازی افندی زاده امروز پتج‌شنبه 11 آبان در رأس هیأتی در دوازدهمین اجلاس وزرای حمل‌ونقل در تاشکند ازبکستان ضمن اظهار امیدواری از اینکه در این اجلاس، اولویت‌ها و راهکارهای تقویت و تعمیق مناسبات و پیوندهای‌حمل ونقل و لجستیکی منطقه‌ای بین کشورهای اکو، به نحو مؤثری احصاء، تبیین و به توافق اعضا برسد بیان کرد: سرزمین جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان چهار راه تلاقی کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی-غربی به ویژه کریدورهای اکو از پاکستان و افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی تا آذربایجان و ترکیه و فراتر از آن و از بنادر جنوبی ایران تا کشورهای آسیای مرکزی، کریدور ترانزیتی شمال-جنوب، کریدور چین- آسیای مرکزی- غرب آسیا در ابتکارکمربند و راه چین، کریدور اروپا-قفقاز-آسیا موسوم به تراسیکا، کریدور چابهار فی‌مابین ایران، هند و افغانستان، کریدور عشق آباد از آسیای مرکزی تا جنوب ایران و سپس تا جنوب شرقی آسیا، کریدور خلیج فارس-دریای سیاه، ، ظرفیت قابل توجهی را در اختیار اعضای اکو قرار می‌دهد تا بر مبنای توسعه متقابل و مشترک، حمل و نقل و پیوندها این سازمان را توسعه و تقویت دهند.

وی ادامه داد: در این میان، ابتکار “ایران-راه” که حدود 6 ماه از طرح آن از سوی جمهوری اسلامی ایران در رویدادها و نشست‌های منطقه ای و فرامنطقه ای ترانزیتی می‌گذرد، به‌عنوان دروازه‌ای به سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که برای پیوندهای امن، ایمن، سهل، سریع و مقرون به صرفه اقتصادی، برای رقابت سازنده و مشارکتِ بازیگران ذینفع در عرصه ترانزیت و لجستیک نقش آفرینی خواهد کرد. بدین ترتیب، کشورهای منطقه و فرامنطقه ای این فرصت را خواهند داشت که با استفاده از مسیرها، امکانات و ظرفیتهای ایران، بخش عمده ای از مسائل ترانزیتی و لجستیک خود را حل کنند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی به حاضرین اعلام کرد: این ابتکار، که انتظار می‌رود حتی در کوتاه مدت نیز، آثار ملموسی در رونق ترانزیت بین طرف‌های حاضر در این نشست یعنی اعضای اکو و کشورهای فراتر از این پهنه جغرافیایی داشته باشد، یک ابتکار راهبردی و آینده نگر، جهت ایجاد هم افزایی کلیه کریدورها و مسیرهای ترانزیتی کشورهای حاضر در نشست، از جمله کریدورها و مسیرهایی که یک یا چند کشور حاضر در آن‌ها واقع نشده اند، تحت هدایت دولت‌ها در چارچوبی منسجم و مشخص می‌باشد.

سرپرست هیأت اعزامی از کشورمان در این اجلاس، ابتکار “ایران-راه” را دارای همپوشانی کامل با اهداف و برنامه های کلان و حمل‌ونقلی سازمان اکو دانست، که در زمینه های ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم؛ گسترش تجارت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و حذف موانع تجاری؛ ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی و نقش بیشتر منطقه اکو در رشد تجارت، توسعه زیرساختهای حمل ونقلی و ارتباطاتی، همکاری متقابل سودمند با سازمانهای منطقه ای و بین‌المللی نظیر شانگهای، بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیوند برنامه های اقتصادی، توسعه ملی با اهداف آنی و بلند مدت اکو خواهد بود.

وی تصریح کرد: این نگاه مبتکرانه و فرصت‌ساز ایران، در عملیاتی کردن و رونق مسیرهای ترازیتی شرقی-غربی اکو، که مورد تأکید، حمایت و پیگیری ایران است، متبلور می شود. همچنین، راه‌اندازی مسیرهای جذاب و با صرفه چندوجهی، مدیریت یکپارچه جریان حمل‌ونقل و توسعه حمل‌ونقل فناورانه با تاکید بر اتصال پلتفرمهای آنلاین و اشتراک‌گذاری اطلاعات و داده ها برای امکان رصد محموله‌ها در مسیر کریدور، افزایش گردش پول در مبادلات و تسویه های مالی در مناسبات حمل و نقل و ترانزیتی و تعمیق همکاری های راهبردی در زمینه سرمایه گذاری مشترک در توسعه زیرساختهای کلیدی حمل و نقل و لجستیکی مربوطه جهت تسریع در تکمیل و توسعه آن­ها است.

افندی‌زاده در پایان، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به بیانیه‌های پیشین این اجلاس و تلاش برای تحقق و عملیاتی نمودن طرح‌ها و ابتکارات اکو در زمینه توسعه ترانزیت تأکید کرد.

در این اجلاس که با محوریت تبادل نقطه نظرات و اتخاذ تصمیماتی درباره تقویت همکاری‌های منطقه ای در زمینه حمل‌ونقل و پیوندها برگزار شد، روسای هیأت‌های حاضر به نمایندگی از اعضای اکو، از جمله شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی کشورمان که به نیابت از وزیرراه و شهرسازی در این اجلاس حضور داشت، به بیان نقطه نظرات و مواضع خود پرداختند.

سازمان همکاری‌های اقتصادی موسوم به اکو 52 سال پیش، با پایه‌گذاری ایران، ترکیه و پاکستان تشکیل شد و اکنون 10 عضو دارد. کشورهای پاکستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، ایران عضو مشترک مابین اکو و سازمان همکاری شانگهای می‌باشند. برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای مؤثر اکو در دهه آینده، سازمان اکو در آسیا کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد.

منبع آریا نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا