آیا دستور جدید معاون اول وزیر امنیت برای آیفون/واردات آیفون 14 و 15 منتشر می شود؟

اکوایران: رشیدی کوچی معاون اول از دستور رئیسی معاون اول به وزیر امنیت در خصوص بررسی واردات آیفون 14 و 15 خبر داد.

به گزارش اخبار اقتصادی، واردات گوشی های آیفون از اول خرداد 1401 ممنوع است.این خبر همزمان از سوی دبیر انجمن واردکنندگان گوشی موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام شد و گفت: واردات تمامی آنها ممنوع است. مدل های آیفون به کشور. البته پیش از این در 5 خردادماه واردکنندگان اعلام کردند؛ هنگام ثبت سفارش مدل آیفون در سامانه جامع بازرگانی با این پیام مواجه می شوند که «تا شنبه 31 اردیبهشت ماه امکان سفارش گوشی موبایل برند اپل وجود ندارد».

به این ترتیب همزمان ممنوعیت واردات گوشی های مدل 14 و 15 آغاز شد و پس از مدتی اعلام شد که تنها واردات گوشی های 14 سال به بالا ممنوع است.

این ممنوعیت در سال 1402 گسترش یافت و از همان لحظه اول رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که ورود این گوشی ها غیرقانونی است.

آخرین بیانیه مکتوب این ستاد در 13 اردیبهشت ماه سال جاری بوده است. در آن زمان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که ممنوعیت واردات آیفون 14 به بالا غیرقانونی است و با عرضه کنندگان در میان گذاشته خواهد شد.

البته 27 مهرماه رئیس سازمان استاندارد از ثبت آیفون 14 و 15 خبر داد که این خبر بلافاصله با توبیخ مقامات بالاتر و تکذیب ستاد مبارزه با قاچاق انسان مواجه شد.

سفارش فروش آیفون 14 و 15 + (اطلاعیه)

اظهارات ضد و نقیض دولت ها در مورد ثبت آیفون 14

اما حالا رشیدی کوچی نماینده مجلس در گفتگو با یکی از سایت های خبری اعلام کرد: افشاگر به وزیر حریم خصوصی دستور داده تا واردات آیفون 14 و 15 را بررسی کند و امیدواریم این رویه اصلاح شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، وی گفت: درباره واردات آیفون صحبت زیادی کردیم. صحبت هایی که نوعی هشدار است. ما از اختیارات قانونی خود استفاده کرده ایم و در حال پیگیری هستیم. اما به نظر می رسد تصمیم ممنوعیت آیفون توسط دولت گرفته شده است که تصمیم اشتباهی است. در نامه ای به رئیس جمهور پیامدهای ممنوعیت را در 8 بند نوشتیم. آقای توانگر همچنین به آقای مخبر نامه نوشت.

رشیدی کوچی ادامه داد: گویا دوستانش هم به این نتیجه رسیده اند که این اقدام از نظر کارشناسی دقیق نیست. در رابطه با موضوعات مطرح شده مانند تجمل گرایی، ارتباطات ماهواره ای و تبادل ارز نیز سوالات خود را مطرح کردیم. آقای مخبر به وزیر صمت دستور داد تا موضوع را بررسی کند و در حال حاضر در این مرحله هستیم.

وی گفت: معتقدم دولت کار خود را انجام می دهد و ما در مجلس باید به وظیفه خود عمل کنیم. سعی می کنیم از ظرفیت قانونی خود استفاده کنیم. امیدواریم در این تصمیم تجدید نظر شود. به نظر من اگر مسئولان همه جوانب ماجرا را می دانستند، چنین تصمیماتی نمی گرفتند.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا