• امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
0

واگذار کردن یک میدان نفتی اکسون موبیل آمریکا در عراق به شرکت چینی

  • کد خبر : 33211
  • ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
واگذار کردن یک میدان نفتی اکسون موبیل آمریکا در عراق به شرکت چینی

اخبار اقتصادی _ مقامات ارشد نفت عراق در روز دوشنبه با روسای اکسون موبیل آمریکا، پترو چاینا و شرکت نفت بصره در میدان نفتی قرنه غرب ۱ دیدار کردند تا خروج کامل اکسون و واگذاری عملیات‌ها به پتروچینا را امضا کنند.

به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از رویترز، معاون وزیر نفت عراق گفت شرکت بزرگ نفت اکسون موبیل آمریکا رسماً از میدان نفتی قرنه غرب ۱ در جنوب عراق خارج شده و عملیات‌های آن را به پترو چاینا به عنوان پیمانکار اصلی واگذار کرده است.

مقامات ارشد نفت عراق در روز دوشنبه با روسای اکسون موبیل، پترو چاینا و شرکت نفت بصره در میدان نفتی قرنه غرب ۱ دیدار کردند تا خروج کامل اکسون و واگذاری عملیات‌ها به پتروچینا را امضا کنند.

بسیم محمد، معاون وزیر نفت عراق امور اکتشاف و تولید در مصاحبه‌ای گفت:«جلسه امروز برای خداحافظی با شرکت اکسون موبیل و در عین حال تبریک به پترو چاینا به عنوان پیمانکار ارشد برگزار می‌شود».

پترو چاینا پس از خروج اکسون بزرگترین سهامدار این میدان نفتی است.

عراق سال گذشته یک قرارداد فروش برای به دست آوردن ۲۲.۷ درصد از سهام اکسون موبیل در این میدان نفتی توسط شرکت نفت بصره امضا کرد. شرکت پرتامینای اندونزی هم ۱۰ درصد مابقی سهام اکسون را خریداری و سهم خود را به ۲۰ درصد رساند.

میدان نفتی قرنه غرب ۱ در حال حاضر حدود ۵۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند. این میدان یکی از بزرگترین میادین نفتی دنیاست و ذخایر قابل استخراج آن بیش از ۲۰ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود.

رئیس شرکت نفت بصره گفت عراق و پتروچاینا قصد دارند تولید از این میدان نفتی را تا پایان ۲۰۲۴ به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.

رکت اکسون موبیل آمریکا پس از خروج از میدان نفتی قرنه غرب ۱، هیچ حضوری در بخش انرژی عراق نخواهد داشت.

منبع شفقنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=33211

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.