محرومیت از بازارهای صادراتی به دلیل سیاست پوتین

کیوان جعفری تهرانی، تحلیلگر ارشد بازار بین المللی آهن و فولاد، درباره تصمیم دولت روسیه برای اعمال تعرفه 7 درصدی بر صادرات فولاد گفت: در 22 سپتامبر 2023، دولت روسیه به طور ناگهانی تعرفه صادرات مرحله‌ای بر بیشتر محصولات خود را اعلام کرد. محصولات صادراتی ایجاد کرده است تاریخ اجرای این تصمیم اول اکتبر است.

وی ادامه داد: پس از مطالعه کامل اسناد منتشر شده از سوی دولت روسیه در خصوص این تصمیم، مشخص شد که حداقل 4 ماه این موضوع را برنامه ریزی کرده و به مخاطبان فرصت 10 روزه داده است. اما یکی از مواردی که در بازار جهانی مطرح می شود این است که برخی از خریداران اقدامات لازم را برای خرید محصولات انجام داده اند و این عوارض باعث می شود که قیمت محصول به عنوان مثال نسبت به بیلت دریای سیاه امروز (در آن زمان مصاحبه) باشد. ) 475 قبل از اعلام این حقوق 5 دلار ارزانتر بود.

جعفری تهرانی تصریح کرد: روسیه این فرمول پلکانی را بر اساس برابری نرخ روبل با دلار آمریکا دارد. زمانی که روبل پایه قوی داشته باشد، قیمت پایه اولیه 4 درصد است، اما با کاهش روبل در برابر دلار، تعرفه 7 درصد است. تاریخ معدل از 26 ماه قبل تا 25 ماه بعد می باشد. در حال حاضر، از آنجایی که نرخ برابری 96 روبل در هر دلار است، این مالیات 7٪ است. سقف عوارض برای مهرماه اعلام می شود. این وظایف تا 15 ماه آینده با تایید شخص پوتین اعمال خواهد شد.

وی در ادامه افزود: این تصمیم شامل کل زنجیره بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی می‌شود و تنها استثنائات مربوط به صنعت نفت خام و مشتقات آن است. روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان چوب در جهان است و این محصول شامل این تصمیم نمی شود. همچنین غلات نیز از دیگر محصولاتی است که روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان آن است و در کنار روغن خوراکی تحت تأثیر این عوارض قرار نگرفته است.

این تحلیلگر ارشد درباره دلیل این تصمیم گفت: دولت روسیه دو دلیل برای این تصمیم اعلام کرده است. دولت روسیه کسری بودجه خود را 2 درصد اعلام کرده و قرار است تا ابتدای سال 2025 آن را کاهش دهد. به همین دلیل، این عوارض تا پایان سال 2024 وضع شده است. این کسری بودجه معادل 600 میلیارد روبل، یعنی 6 میلیارد است. 260 میلیون دلار آمریکا البته باید توجه داشت که این رقم عدد کمی نیست. اگر بخواهید این رقم ماهانه را از محل وظیفه صادرات تهیه کنید، کمی دور از ذهن خواهد بود. طبیعتا این تصمیم باعث خروج روسیه از بازار صادراتی می شود. در نتیجه این موضوع بهانه یا توجیهی برای این تصمیم است. دلیل اصلی به سیاست اتخاذ شده توسط پوتین برمی گردد.

ویدئوی کامل این برنامه را می توانید اینجا ببینید:

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا