• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
2

رئیس کل بانک مرکزی از ادامه کاهش تورم و نقدینگی خبر داد!

  • کد خبر : 37041
  • ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶
رئیس کل بانک مرکزی از ادامه کاهش تورم و نقدینگی خبر داد!

به گزارش اخبار اقتصادی، محمدرضا فرزین، رئیس جمهور بانک مرکزی در پیام تشکر ویژه مقام معظم رهبری برای نامگذاری امسال به عنوان «تولید جهشی با مشارکت مردمی»، سیاست نهایی، هدف برنامه ریزی شده تداوم کاهش تورم و نرخ رشد نقدینگی همراه با جهت گیری خاص بانک است. اعتبارات برای تولید بانک مرکزی در سال 1403 اعلام کرد و گفت: تحقق این اهداف قطعاً دستاوردهای مهمی را در عرصه اقتصادی با مشارکت مردم همراه با تقویت دیپلماسی اقتصادی و سیاسی به ویژه در منطقه

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، متن پیام دکتر فرزین رئیس کل بانک مرکزی به شرح زیر است:

ای ای که دل ها و چشم ها را تغییر می دهی، یا کنترل کننده شب و روز، ای که حال و اوضاع را تغییر می دهی، اکنون ما را به بهترین حالت برسان.

در نخستین ساعات آغاز نوروز 1403، بهار طبیعت و تقارن آن با ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و ماه عید الهی، ضمن تبریک سال نو و قبولی طاعات و عبادات امت بزرگ. امید است همه مسئولین پرتلاش دولتمردان و سروران شبکه بانکی کشور سالی پر از موفقیت، سربلندی و بهروزی برای ملت بزرگ و سرافراز ایران باشد.

بانك مركزي و شبكه بانكي كشور در سالي كه مقام معظم رهبري آن را «جهش توليدي با مشاركت مردمي» ناميده‌اند، بر خود لازم مي‌دانند تا ضمن شناساندن دغدغه‌هاي شما نسبت به موضوعات و شاخص‌هاي مهم اقتصادي، از مهار نقطه تورم مطلوب اطمينان حاصل نمايند. ، رشد حاصل می شود. نقدینگی و پایه پولی در برنامه ریزی مشخص نظام پولی کشور قرار دارد، لذا همزمان با اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی در دولت سیزدهم، سال جدید نویدبخش خبرهای خوبی برای ملت شریف است. ایران اسلامی

همانطور که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی امسال اقدامات انجام شده در زمینه مهار تورم و رشد تولید را خوب ارزیابی و تاکید کردند، اما نه در حد مطلوب، نباید انتظار داشت که چنین موضوع مهمی به طور کامل حل شود. . ظرف یک سال انجام شد. ما تضمین می‌کنیم که پیشرفت‌های حاصله در کنترل تورم و رشد تولید با همکاری همه بخش‌های دولت مردمی تا رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده و نقطه مطلوب ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که سال 1402 که گذشت، سال اقدامات مهم بانک مرکزی برای کمک به ثبات اقتصادی و رشد تولید کشور محسوب می شود زیرا امسال را در حالی آغاز کردیم که مدت کوتاهی از ابلاغ سیاست تثبیت اقتصادی این بانک می گذشت و پس از آن. با اعلام شعار سال رهبر معظم انقلاب با عنوان «کنترل تورم، رشد تولید»، اطمینان داده شد که رویکرد سیاست تثبیت‌سازی با قوت بیشتری توسط این بانک اجرا و دنبال خواهد شد. زیرا این باور وجود داشت و هنوز هم وجود دارد که وجود و افزایش ابهام در فضای تصمیم گیری فعالان اقتصادی اعم از سرمایه گذاران و مصرف کنندگان منجر به شکل گیری انتظارات منفی و اتخاذ تصمیمات از سوی آنها خواهد شد که در نهایت منجر به بر وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی مانند سرمایه گذاری، رشد اقتصادی و تورم تأثیر نامطلوبی بر شاخص های مختلف قیمت می گذارد.

بنابراین، سیاست‌های اصلی تثبیت بر کاهش نااطمینانی‌ها و قابل پیش‌بینی‌تر کردن اقتصاد کشور متمرکز شد. رویکرد سیاستی مذکور بر سه محور اصلی تنظیم بازار ارز، کنترل و مدیریت رشد نقدینگی و تقویت نظارت بانکی و نیز ارتقای سطح انتظارات از طریق ابلاغ سیاست‌های پولی و تقویت دیپلماسی پولی تاکید داشت. .

هر یک از محورهای مذکور با تعیین اهداف کمی و کیفی همراه بود و اگرچه هنوز با انتظارات آحاد جامعه فاصله داریم، اما خوشبختانه سال 1402 به گونه ای به پایان رسید که اهداف اصلی این بانک عبارت بود از برآورده شد. . از جمله مهمترین این اهداف، دستیابی به ثبات نسبی در بازار ارز و تقویت حاکمیت و تنظیم این بازار از طریق ایجاد و توسعه مرکز مبادلات ارزی و طلای ایران، کاهش رشد مجموع پولی و کاهش روند کاهشی است. نرخ تورم منطبق بر اهداف تعیین شده، همزمان با مشخص شدن ارقامی که برای چندین شاخص از بخش واقعی اقتصاد مثبت بود.

بر این اساس در سال 1402 اگرچه ارز به موقع برای واردات کالاهای اساسی و دارو با نرخ ترجیحی تامین شد، اما با وجود رشد هزینه ارزی کالاهای سرمایه ای و واسطه ای، تراز تجاری کشور ارقام مثبتی را تجربه کرد که نشان می دهد. شرایط مساعد متغیرهای اساسی که بر تحول بازار تأثیر می گذارند.

یکی دیگر از چالش های بسیار مهمی که اقتصاد ایران همواره با آن مواجه بوده، رشد بالای کل های پولی فراتر از حد مطلوب است. بر این اساس در سال گذشته هدف رشد نقدینگی 25 درصد تعیین شد و با هماهنگی و همکاری های شکل گرفته از سوی دولت و شبکه بانکی با مرجع سیاست گذاری پولی، بر اساس آخرین تحولات متغیرهای پولی، هدف محقق شد. با درصد موفقیت بالا

لازم به توضیح است که کنترل رشد متغیرهای پولی نقش مهمی در کنترل انتظارات تورمی و البته تامین مالی غیر تورمی بخش واقعی اقتصاد خواهد داشت که با انتشار مرحله‌ای تکمیل شد. اوراق قرضه. ، گواهی سپرده ویژه و سایر ابزارهای مشابه که شاهد عملکرد خوبی در این زمینه بوده ایم.

در خصوص تحول شاخص های قیمت که یکی از اهداف اصلی مسئول سیاست پولی است نیز تحولات مثبتی به وجود آمد به طوری که رشد شاخص های قیمت مصرف کننده و تولیدکننده روند نزولی را تجربه کرد و طبق آمارها کاهش یافت. و اطلاعات این بانک به ترتیب با نرخ 23.7 و کاهش 14.4 واحد درصدی در اسفند و بهمن ماه سال گذشته نسبت به پایان سال 1401 و هدف تعیین شده قرار دادن نرخ تورم نقطه به نقطه قیمت مصرف کننده. شاخص در سطح در پایان سال گذشته در کانال 30 درصد محقق شد و این روند تا رسیدن به نقطه مطلوب محقق شد که ادامه دارد.

علاوه بر کنترل رشد متغیرهای پولی، شاهد تحول مثبت رشد اقتصادی نیز بودیم. با توجه به آخرین آمار منتشر شده از رشد اقتصادی 9 ماهه سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال 1401، می توان تاکید کرد که در این شاخص مهم نسبت به روند بلندمدت پیشرفت مثبت و موفقی حاصل شده است.

آنچه حائز اهمیت است این است که سرمایه گذاری با قیمت ثابت در بخش های مختلف اقتصاد نیز در مدت مذکور رشد 4.5 درصدی را تجربه کرده است که به نوعی شاخص آینده نگر توسعه رشد در بخش های مختلف اقتصادی در سال جاری است.

در حوزه تقویت نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری طبق وعده‌ها، سال گذشته شاهد انحلال و ادغام سه موسسه اعتباری ناسالم بدون کوچک‌ترین چالش و نگرانی برای سپرده‌گذاران و در مورد سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز برنامه ای برای فعال سازی مجدد هر یک از آنها وجود داشت. از این میان روند طراحی و پیشبرد این برنامه ها به طور جدی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و خوشبختانه در بخش قابل توجهی از بانک های مشمول این برنامه شاهد پیشرفت مثبت بوده ایم. .

در حوزه تعامل با عموم مردم و فعالان اقتصادی، سال گذشته در یکی از موارد معدود، بانک مرکزی برنامه ها و اهداف خود را در رابطه با محورها و مولفه های مختلف سیاست پولی به طور کامل اعلام کرد. همزمان با تقویت دیپلماسی مبادله ای در منطقه که منجر به پیشرفت های مثبتی در زمینه تسهیل جریان و تامین مالی تجارت خارجی کشور و آزادسازی بخشی از دارایی های ارزی مشمول تحریم در خارج از کشور شد.

اما سال 1403 را در شرایطی آغاز می کنیم که هنوز با وضعیت مطلوب اقتصادی مورد انتظار فاصله داریم و بر این اساس با اصلاح نواقص و کسب بازخورد، سیاست های گذشته را پیگیری خواهیم کرد.

همچنین با توجه به قانون جدید بانک مرکزی و قانون برنامه هفتم توسعه تحول مهمی در ساختار حاکمیتی بانک مرکزی رخ داده است. قانون جدید در راستای استقلال بیشتر بانک مرکزی در تصویب و نظارت بر سیاست‌های پولی و تدابیر نظارتی، توانمندی‌های جدیدی را فراهم کرده است و از این طریق مسیر سیاست‌گذاری پولی و اعتباری را آسان‌تر کرده است و امیدواریم با اجرای این مصوبه شاهد پیشرفت مثبتی باشیم. قانون جدید بانک مرکزی

از سوی دیگر سال 1403 اولین سال اجرای برنامه هفتم توسعه است که در آن اهداف مهمی از نظر متغیرهای کلان اقتصادی تعیین شده است. در سال جدید هدف کنترل رشد نقدینگی با استفاده از مجموعه ابزارهای سیاست پولی از جمله کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها با قوت بیشتری دنبال می‌شود و بر این اساس به هدف دستیابی می‌شود. رشد نقدینگی 23 درصدی با دامنه نوسانات مثبت و منفی 2 درصدی برای دستیابی به هدف مهار تورم به نقطه مطلوب و کمک به رشد اقتصادی است.

اما یکی از چالش های کنونی نظام پولی کشور که برای حل آن اقدامات جدی از سال گذشته انجام شد؛ فعالیت برخی بانک ها در نظام پولی و بانکی کشور ناکافی است که اجرای سیاست های پولی و اعتباری را با مشکل مواجه کرده است. در این راستا طرح ها و برنامه های مدونی برای رفع چالش مذکور تدوین شده است که انتظار می رود اجرای آنها گامی موثر در جهت تقویت سیاست های پولی و اعتباری بردارد.

در حوزه تامین مالی شرکت ها و فعالان اقتصادی، علاوه بر تداوم روش سنتی ارائه خدمات، از روش های نوین مبتنی بر ابزارهای تامین مالی زنجیره ای، صدور گواهی سپرده ویژه و … استفاده خواهیم کرد.

در پایان تاکید می‌کنم بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور با توجه به رهنمودها و تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، با بررسی نقاط ضعف، متعهد هستند اهداف و برنامه های فعال در راستای تداوم کاهش تورم، نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی ادامه یابد. بدون شک دستیابی به این شاخص های مهم همراه با مشارکت مردمی و تقویت دیپلماسی اقتصادی و سیاسی به ویژه در منطقه زمینه ساز تحقق اهداف تعیین شده خواهد بود.

حمایت عملی از بنگاه‌های تولیدی و تامین سرمایه در گردش آنها و ایجاد بستر جهت‌گیری خاص اعتبارات بانکی به سمت تولید نیز از جمله برنامه‌هایی است که رئیس کل سیاست‌های پولی از سال گذشته به خوبی آغاز کرده است. ادامه کاهش تورم و نقدینگی در سال 1403 با قوت ادامه خواهد داشت

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=37041

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.