• امروز : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 24 February - 2024
0

جزئیات مسدود شدن حساب طلافروشان توسط بانک مرکزی

  • کد خبر : 35175
  • ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۲
جزئیات مسدود شدن حساب طلافروشان توسط بانک مرکزی

اکوایران: رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از مسدود شدن حساب طلافروشان در روزهای اخیر خبر داد و گفت: این امر نه تنها خرید و فروش در بازار را مختل کرده، بلکه باعث ایجاد تنش و درگیری بین کسبه شده است. .

اخبار اقتصادی: نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به مسدود شدن حساب برخی طلافروشان توسط بانک مرکزی گفت: در حال حاضر شرایط سختی برای صنعت طلا به وجود آمده و متاسفانه حساب انسدادی که در ماه های اخیر به خصوص دو مورد هفته گذشته رخ داد، باعث التهاب در بازار و درگیری بین فعالان بازار شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران درباره جزئیات و دلایل مسدود شدن حساب ها به «اقتصاد آنلاین» توضیح داد: گفته می شود در برخی از این حساب ها مبالغی واریز شده و پول به حساب صرافی رفته است. مثلا فردی 5 سکه فروخته و پولش به حساب صرافی رفته و ارز خریده است.

وی با اشاره به عدم تطابق ضرایب مالیاتی با درآمد فعالان حوزه طلا، تصریح کرد: علت برخی از این تغییرات غیرارادی است. اما همکاران ما، به ویژه فروشندگان طلای مذاب و سکه، مجبورند 20 تا 30 درصد از معاملات خود را به حساب های دیگر واریز کنند، زیرا سود و درآمد آنها با مالیات مطابقت ندارد. ضرایب مالیاتی از سال‌ها پیش که طلا ارزان‌تر بود، تغییری نکرده است، مثلاً طلا 100 هزار تومان و سکه 300 هزار تومان بود.

بذرافشان افزود: اکنون که خرید و فروش یک کیلو طلای مذاب در بهترین حالت یک میلیون و 200 تا 1 میلیون و 500 هزار تومان سود دارد. اما اگر همکاران ما بخواهند با حساب خودشان پول واریز کنند باید 2 میلیون و 100 هزار تومان مالیات بپردازند که نشان می دهد مالیات با منفعت همخوانی ندارد.

خاخام اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: فعال بازار برای اینکه بتواند هزینه ها را مدیریت کند باید 20 تا 30 درصد معاملات را در حساب مبادله ای یا ارزی واریز کند که بانک مرکزی و واجا (وزارت اطلاعات) این کار را انجام دادند. . جمهوری اسلامی ایران) حساب های حساس و مسدود کردن این حساب ها.

بذرافشان با انتقاد از انسداد ناگهانی حساب ها گفت: انسداد حساب ها شرایط خوبی ایجاد نمی کند بنابراین بازار طلا به دلیل انسداد حساب و در دو هفته اخیر به دلیل نوسانات بازار طلا طلا خرید نمی کند. اما بستگی به تعداد حساب های مسدود هم دارد: همکاران ما بین 500 تا 34 میلیارد تومان ضرر کردند و خسارت اقتصادی دیدند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به جلسه ای با وزیر اقتصاد و درخواست برای رفع این مشکل، گفت: به وزیر اقتصاد گفتم چه کسی باید این زیان ها را جبران کند؟ در روزهایی که همه صنایع در رکود هستند باید برای افتتاح این حساب ها استعلام شود.

بذرافشان با بیان اینکه چنین اقداماتی اعتبار یک صنعت را از بین می برد و می تواند آسیب های مالی و اجتماعی به همراه داشته باشد، تصریح کرد: به آنها نامه زدیم و قول همکاری دادند اما اگر این اتفاق نیفتد شرایط التهاب و نارضایتی در بازار بیشتر می شود. و مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: بازنگری در ضرایب مالیاتی طلا ضروری است.

از سال 88 تا 1400 قانون ارزش افزوده بدون کارشناسی و بدون هماهنگی بر این صنعت تحمیل شد و طلایی که ارزش افزوده نداشت و با سود جزئی فروخته می شد باید تمام قیمت طلا و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شد. بعد از 12 سال متوجه شدند که نباید از طلای اصلی مالیات گرفته شود، اما تبعات این قانون بر جامعه باعث رکود، کاهش تقاضا در بازار طلا شد و همزمان حدود 30 تا 40 درصد واحدهای توزیع و تولید تعطیل شدند. متحمل خسارت مالی و اقتصادی شد.

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=35175

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.