تحلیل بنیادی سهام دژبار / ضعف سودآوری داروسازی جابر بن حیان

اکوایران: شرکت داروسازی جابربن حیان در شش ماهه نخست امسال 137 میلیارد تومب سود کرد که 7 درصد کمتر از شش ماهه نخست سال گذشته است. کاهش سودآوری این گروه در حالی ثبت شد که فروش عملیاتی دژبار در سال جاری رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش اخبار اقتصادی، سهام شرکت داروسازی جابر بن حیان با نماد دژابر در تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران شناخته می شود. ارزش بازار سهام شرکت داروسازی جابر بن حیان در حال حاضر 3.452 میلیارد تومان است. شرکت سرمایه گذاری شفادارو به تنهایی بیش از 61 درصد از سهام شرکت داروسازی جابر بن حیان را در اختیار دارد. سه محصول شرکت داروسازی جابر بن حیان، قرص و کپسول، ویال و آئروسل، عمده فروش عملیاتی این شرکت دارویی را تشکیل می دهد. دژابر نیز مانند سایر تولیدکنندگان دارو در کشور صادراتی ندارد و تمامی محصولات خود را در بازارهای داخلی به فروش می رساند.

تعیین قیمت دارو برای داروسازان می‌تواند باعث ضرر و زیان این شرکت‌ها شود و صنعت داروسازی کشور شرایطی مشابه صنعت خودرو و بانک داشته باشد، اما خصوصی‌سازی بالای این صنعت و اهمیت زیاد تداوم تولید این‌ها. مجموعه هایی با قیمت های مناسب و مقرون به صرفه، شرکت های این صنعت را با روش قیمت گذاری اجباری ویژه ای مواجه کرده است که با تامین ارز ارزان برای واردات مواد اولیه این صنعت، سود ناخالص داروسازان را متعادل کرده است. شرکت داروسازی جابر بن حیان نیز مانند سایر شرکت های دارویی کشور به دلیل اهمیت تورم حوزه سلامت در اقتصاد کشور اقدام به قیمت گذاری نسخه ای می کند. شرکت داروسازی جابر بن حیان یکی از تولیدکنندگان دارویی است که قیمت های نسخه ای آن توانسته سودآوری این گروه را کاهش دهد.

رشد 127 درصدی فروش محصولات دارویی جابر بن حیان در 7 ماهه سال 1402

شرکت داروسازی جابر بن حیان در سال جاری رشد قابل توجهی در فروش داشته است. در سال 1400 شرکت داروسازی جابر بن حیان 509 میلیارد تومان فروش داشته و میانگین ماهیانه 42 میلیارد تومان درآمد داشته است. دژابر در سال 1401 بیش از 44 درصد رشد درآمد داشت و میانگین ماهیانه 61 میلیارد تنمبار با فروش 734 میلیارد تن به دست آورد.

اهمیت بودجه برای دلار / نقطه عطف بورس

بیشترین فروش ماهانه شرکت داروسازی جابر بن حیان در سال 1400 در تیرماه با 73 میلیارد تومان درآمد عملیاتی و در سال 1401 با 96 میلیارد تومان در آذر و اردیبهشت 1401 با 156 درصد بیشترین افزایش فروش نسبت به ماه مشابه بوده است. . سال قبل

شرکت داروسازی جابربن حیان در هفت ماهه اخیر سال جاری نشان داده است که نسبت به هفت ماهه سال قبل از نظر درآمدزایی بهتر عمل کرده است. این شرکت تا پایان مهرماه سال جاری بالغ بر 873 میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به فروش 385 میلیارد تومانی در هفت ماهه سال 1401 یعنی 488 میلیارد تومان رشد نشان دهنده رشد 127 درصدی است. در این هفت ماه بیشترین میزان فروش به خرداد ماه با 152 میلیارد تومان و بیشترین افزایش فروش ماهانه نسبت به ماه مشابه سال قبل به فروردین ماه با رشد 470 درصدی اختصاص داشت.

سودآوری دژبار با وجود رشد فروش کاهش می یابد

شرکت داروسازی جابر بن حیان سال 1401 را با حاشیه سود ناخالص 20 درصد و حاشیه سود خالص 53 درصد سپری کرد. دژابر در سال گذشته موفق به ثبت 734 میلیارد تومان فروش شد که 144 میلیارد تومان آن به سود ناخالص تبدیل شد و در نهایت با افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری سهام، 388 میلیارد تومان از سود خالص باقی ماند. نکته قابل توجه در اکانت های دژابر عملکرد این فصل بهار و تابستان این مجموعه بود. شرکت داروسازی جابر بن حیان در شش ماهه نخست امسال با وجود درآمد ۷۸۱ میلیارد تومانی موفق به کسب سود خالص سه ماهه ۱۳۷ میلیارد تومانی شد که بیش از درآمد سال قبل شرکت بود.

کاهش شدید و عجیب حاشیه سود دژابر در بهار و تابستان سال جاری احتمالاً ناشی از افزایش ضعیف نرخ فروش محصولات است که کمتر از رشد قیمت مواد اولیه این مجموعه است. این مشکل نشان می دهد که تخصیص پول دارو در این شرکت برای رسیدن به سوددهی کافی نیست.

photo_2023-11-14_18-06-16

تحلیل بنیادی سهام کگل/گل گهر گم شد!

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا