• امروز : سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 April - 2024
0

59 هزار خانه خالی در انتظار مالیات های سنگین! / اداره مالیات خانه های خالی در دولت سیزدهم

  • کد خبر : 37121
  • ۰۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۲
59 هزار خانه خالی در انتظار مالیات های سنگین!  / اداره مالیات خانه های خالی در دولت سیزدهم

به گزارش ایرنا، مالیات استانی از خانه های خالی به طور کلی، طرح مضاعف برای اصلاح مکرر ماده 54 قانون مالیات مستقیم (رفتار – اخلاق مالیات بر خانه های خالی ) در جولای 2019 تصویب شد تا صاحبان خانه ملزم به پرداخت مالیات باشند.

بر این اساس واحدهای مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آنها در سامانه املاک و مسکن کشور ثبت نشده باشد، خانه خالی محسوب شده و باید مالیات پرداخت کنند. همچنین ضرایب مالیاتی برای خانه های خالی در این قانون تعیین شده است تا تکلیف مالک در پرداخت مالیات خانه های خالی مشخص شود.

خانه‌هایی که بیش از 120 روز در شهرهای بالای 100000 نفر ساکن باشند مشمول مالیات خانه‌های بدون سکنی می‌شوند و برای هر ماه بعد از زمان مذکور مشمول مالیات ماهانه می‌شوند. مالیات بر درآمد اجاره بر اساس ضرایب، سال اول معادل 6 برابر مالیات بدهی، سال دوم معادل 12 برابر مالیات بدهی و سال سوم معادل 18 برابر مالیات بدهی خواهد بود.

محاسبه مالیات ملک مسکونی خالی برای هر فرد مستلزم داشتن اطلاعات کامل خانه های خالی آن فرد در کل کشور است، زیرا مالیات شخصی که بیش از پنج واحد خانه خالی (6 دانگ) برای تمام املاک خود دارد معادل 2 است. بار کمتر است: پنج خانه خالی وجود دارد.

همانطور که در ماده 54 قانون مالیات های مستقیم تاکید شده است، صرفاً اطلاعات ارائه شده به سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه ملی املاک و مسکن کشور مبنای مطالبه واحدهای مسکونی خالی است و در صورت عدم تقاضای مالکان، فروش خانه خالی ممنوع است. مالیات نهایی را پرداخت کنید. فشار برای اخذ مالیات از خانه های خالی با هدف تنظیم بازار املاک و جلوگیری از گرانی و احتکار مسکن است.

بنابراین کلیه مالکان و مستاجران باید اطلاعات خود را در سامانه املاک و مسکن به نشانی amlak.mrud.ir ثبت و اطلاعات ملکی و مسکونی خود را ثبت کنند تا این منازل خالی تلقی نشوند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از وضعیت فعلی خانه‌های خالی خبر داد و گفت: در آذر ماه سال 1402 اطلاعات 19 هزار خانه خالی و در دی ماه 40 هزار خانه دیگر یعنی در مجموع 59 هزار خانه خالی ارائه شده است. به سازمان امور مالیاتی.

«محمدهادی سبانیان» ادامه داد: شناسایی به موقع و دقیق خانه‌های خالی منجر به اعمال دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی می‌شود و سازمان امور مالیاتی مسئولیتی در قبال شناسایی خانه‌های خالی ندارد، زیرا ابزار و اختیار لازم برای انجام این کار را ندارد. آی تی.

به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی موظف است خانه های خالی را شناسایی و سپس اسامی مالکان را به سازمان امور مالی اعلام کند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، پنج بانک بیشترین تعداد خانه خالی را دارند که وضعیت آنها از طریق این سازمان رصد می شود. بانک مسکن با 8 هزار خانه خالی، سپه با 2 هزار و 600 خانه خالی، بانک ملت با 583 خانه خالی، بانک صادرات با 278 خانه خالی و بانک پاسارگاد با 181 خانه خالی به ترتیب بیشترین خانه های خالی و بیمه ایران با 178 واحد خانه خالی دارند. بدون اشغال

در همین حال یک جوان 20 ساله با 153 خانه خالی نیز شناسایی شد که مالیات بر درآمد وی از طریق سامانه های سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری است.

برای کاهش قیمت اجاره بها، افزایش عرضه مسکن و مبارزه با احتکار مسکن بر قانون مالیات خالی مسکن تاکید شده است، اما تاکنون به دلیل عدم شناسایی و ارسال اطلاعات برای مالکانی که مالیات پرداخت نمی کنند، اقدام بازدارنده ای صورت نگرفته است. سازمان امور مالیاتی

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=37121

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.