• امروز : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 13 June - 2024
3

5 عامل موثر در تحلیل بنیادی

 • کد خبر : 39302
 • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۱
5 عامل موثر در تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی در بازار ارز. به فرآیندی گفته می شود که در آن معامله گر تمام عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را برای بررسی تغییرات قیمت ارز در نظر می گیرد. با شناسایی عوامل موثر بر قیمت، معامله گر می تواند ارزش واقعی یک جفت ارز را تعیین کند و بر اساس آن تصمیمات آگاهانه ای برای معاملات آتی بگیرد. اگر قصد دارید از تحلیل فاندامنتال برای ایجاد موقعیت های بعدی خود استفاده کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید و با عوامل تاثیرگذار تعیین کننده روند بازار آشنا شوید.

 1. تورم

اولین عاملی که بر تحلیل بنیادی تأثیر می گذارد، نرخ تورم است. وقتی می خواهید قیمت یک جفت ارز را بررسی کنید، باید تورم ناشی از کاهش قدرت خرید یک ارز را در یک بازه زمانی معین در نظر بگیرید. برای این کار لازم است کشور ارز مورد نظر را به خوبی بشناسید و وضعیت تورم آن کشور را بشناسید.

هر چه تورم بیشتر باشد، قدرت خرید ارز هدف کاهش می یابد. هرچه قدرت خرید یک ارز کمتر باشد، قیمت کالاها و خدمات در آن کشور بالاتر است. شما به عنوان یک ایرانی باید از این وضعیت آگاه باشید: در این شرایط، حجم ارز در گردش در کشور افزایش می یابد و میزان عرضه افزایش می یابد، اما ارزش ارز کاهش می یابد.

زمانی که در تحلیل بنیادی نرخ تورم در نظر گرفته می شود. در واقع وضعیت اقتصاد کشور مورد بررسی قرار می گیرد. به طور معمول در بازار فارکس، معامله گران علاقه مند به معامله جفت ارزهایی هستند که تورم کمتری دارند و در واقع ارزش خرید بالاتری دارند. اگر تورم در کشوری در حال افزایش باشد، بسیاری از سرمایه‌گذاران برای فروش ارزی که قدرت خرید خود را از دست داده است وارد صف فروش می‌شوند و از ضرر بیشتر جلوگیری می‌کنند.

 1. نزول کردن

دومین عامل مهم در تحلیل بنیادی داره واژگون میشه انعام اصطلاحی در بازار ارز است که در سایر بازارهای مالی نیز به کار می رود. این اصطلاح در واقع به یک استراتژی پولی اشاره دارد که توسط بانک فدرال رزرو برای کاهش حجم پول در گردش استفاده می شود. هنگامی که بانک فدرال رزرو از این استراتژی استفاده می کند، در واقع با حذف یا کاهش تسهیلات بانک مرکزی برای تحریک اقتصاد و افزایش ارزش پول، باعث مرگ می شود.

در واقع بانک مرکزی برای کاهش قیمت ها باید خرید خود از جمله خرید اوراق وام مسکن و اوراق خزانه را به حداقل برساند. هرچه مقدار پول در گردش کمتر باشد، تورم کمتر می شود و ارزش آن ارز بیشتر می شود زیرا عرضه محدود است. Tapering یک استراتژی است که توسط بانک های مرکزی استفاده می شود. برای درک نقش بازارسازان بزرگ مانند بانک مرکزی در بازار ارز و شناخت صحیح نقش آنها در تحلیل بنیادی، آشنایی با این استراتژی ضروری است.

بانک های مرکزی از این استراتژی برای نرم کردن شرایط و جلوگیری از بدتر شدن ارزش پول ملی استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که اگر دولت یا بانک مرکزی حجم پول در گردش را کاهش دهد، سرمایه‌گذاران بیشتری برای خرید آن وارد عمل می‌شوند. زیرا کاهش عرضه باعث افزایش تقاضا خواهد شد. این روش روش بسیار خوبی برای جذب سرمایه گذار است و می تواند ارزش پول ملی یک کشور را افزایش دهد.

شما همچنین می توانید تجارت کپی این مقاله را بخوانید.

 1. نرخ بیکاری

همانطور که در تحلیل بنیادی شما باید عواملی را که بر قیمت و ارزش یک جفت ارز تاثیر می‌گذارند، بررسی کنید. نرخ بیکاری در یک کشور یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده ارزش یک ارز است. شما به عنوان یک سرمایه گذار باید این عامل را در اقتصاد کلان در نظر بگیرید. زیرا سرمایه گذاران به دنبال خرید ارزهایی هستند که کشورشان اقتصاد قوی دارد و در واقع ارزی را ترجیح می دهند که قدرت خرید بیشتری داشته باشد. نرخ اشتغال معیار بسیار خوبی برای سنجش بهره وری و کارایی اقتصاد یک کشور است.

وقتی افراد بیشتری در کشوری کار می کنند و نرخ بیکاری در آن کشور پایین است، چرخ اقتصاد آن کشور سریعتر می چرخد ​​و کشور در وضعیت اقتصادی خوبی قرار می گیرد. نرخ اشتغال معمولا به صورت ماهانه یا سالانه منتشر می شود. زمان انتشار نرخ اشتغال کشور مورد نظر شما باید در تقویم اقتصادی فارکس شما ثبت شود تا بتوانید در پایان هر ماه، هر فصل یا هر سال وضعیت اقتصادی کشور مورد نظر را به درستی ارزیابی کنید.

از این نظر، دسترسی به گزارش NFP ایالات متحده که هر جمعه اول هر ماه منتشر می شود، برای سرمایه گذاران بسیار مهم است. این گزارش تعداد کل افراد جدید استخدام شده در ایالات متحده را نشان می دهد. البته کارگران کشاورزی، کارمندان خصوصی، کارکنان دولت و سازمان های غیرانتفاعی در این گزارش لحاظ نشده اند.

 1. تولید ناخالص داخلی (GDP)

در تحلیل تکنیکال تمام تلاش ها برای بررسی وضعیت اقتصادی یک کشور است و اطلاعاتی مانند تولید ناخالص داخلی برای دستیابی به بهترین نتیجه بسیار مهم و حیاتی است. به طور معمول، تولید ناخالص داخلی یک کشور در فواصل زمانی سالانه منتشر می شود. تولید ناخالص داخلی یک کشور معمولا در بازه های زمانی سالانه یا نیمه سالانه منتشر می شود. در این گزارش عملکرد کشور بر حسب میزان تولید کالا و خدمات ارائه شده در یک سال یا بازه زمانی مشخص مشخص خواهد شد.

این آمار برای تحلیل بنیادی بسیار حیاتی است و وضعیت اقتصادی یک کشور را نشان می دهد. هر چقدر هم که نرخ تولید ناخالص داخلی یک کشور نسبت به دوره قبل بیشتر باشد، کشور روند رو به رشدی را دنبال می کند و تقاضا برای خرید محصولات و خدمات در آن کشور رو به افزایش است. با افزایش تولید و گسترش دامنه خدمات در یک کشور، ارزش پول آن کشور نیز افزایش می یابد و افراد بیشتری ارز آن کشور را خریداری می کنند.

با توجه به اهمیت این آمار و اطلاعات نرخ تولید ناخالص داخلی، گنجینه ارزشمندی برای تحلیل بنیادی است و اطلاعات مهمی را در اختیار معامله گر قرار می دهد.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

 1. نرخ بهره

نرخ بهره یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تحلیل فاندامنتال است. نرخ بهره در واقع سودی است که سرمایه گذاران در نتیجه نگهداری طولانی سکه های خود از بانک دریافت می کنند. سرمایه گذاران ترجیح می دهند سکه هایی بخرند که برای نگهداری در بانک ها سود بیشتری دارند. به همین دلیل بانک‌های مرکزی می‌توانند با افزایش نرخ سود، سرمایه‌گذاران را جذب کنند و در نتیجه سرمایه بیشتری را وارد کشور کنند.

هر چه نرخ سود بیشتر باشد، شهروندان آن کشور و سرمایه گذاران خارجی علاقه بیشتری به پس انداز در بانک های کشور خواهند داشت. در چنین شرایطی وام گرفتن به حداقل می رسد زیرا نرخ سود بالاست و در صورت درخواست وام باید سود بالایی پرداخت کرد. هنگامی که نرخ بهره افزایش می یابد، مردم سخت تر کار می کنند و اقتصاد سریعتر حرکت می کند تا از موقعیت استفاده کند. برای دستیابی به بهترین نتیجه در تحلیل بنیادی، باید رویکرد بانک مرکزی کشور مورد نظر را در یک بازه زمانی مشخص دنبال کرد و در تعیین ارزش پول کشور، نرخ سود را نیز در نظر گرفت.

سایر عوامل موثر بر تحلیل بنیادی

عواملی که تا کنون به آنها اشاره کردیم، مهمترین عوامل تأثیرگذار بر هلیل فاندامنتال بودند. اما عوامل دیگری نیز برای دستیابی به بهترین نتایج در نظر گرفته می شود. این عوامل عبارتند از:

 • بدهی عمومی و کسری تجاری

 • تراز تجاری یا رابطه بین واردات و صادرات یک کشور.

 • بازار سرمایه و سرمایه گذاری

 • سیاست های پولی

 • عوامل سیاسی

 • جنگ و درگیری

 • بلایای طبیعی و بیماری ها.

در پایان

در این مقاله به بررسی پنج مورد از مهم ترین عوامل موثر بر تحلیل بنیادی می پردازیم و در نهایت به سایر عوامل تأثیرگذار به اختصار اشاره می کنیم. اگر علاقه مند به یادگیری تحلیل بنیادی هستید، باید هر یک از این عوامل را به صورت جداگانه مطالعه کنید و سابقه تاریخی آنها را ارزیابی کنید تا بتوانید رفتار آینده آنها را بهتر درک کنید. به یاد داشته باشید که تحلیل فاندامنتال ابزار بسیار ارزشمندی برای معامله در بازار فارکس است و به شما امکان می دهد تغییرات و روند قیمت را قبل از دیگران پیش بینی کنید.

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=39302

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.