• امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
0

4 سناریویی که از جنگ قدرت میان مکرون و لوپن در بازارهای جهانی ظاهر می شود

  • کد خبر : 40836
  • ۰۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶
4 سناریویی که از جنگ قدرت میان مکرون و لوپن در بازارهای جهانی ظاهر می شود

اکوایران: انتخابات پارلمانی فرانسه و تاثیرات احتمالی آن بر بازارها هوشیاری سرمایه گذاران جهانی را برانگیخته است، زیرا حزب راست افراطی این کشور با ائتلاف چپ رقابت خواهد کرد.

اخبار اقتصادی، انتخاب زودهنگام امانوئل ماکرون دری را به روی دنیایی از عدم اطمینان برای سرمایه گذارانی که با احتمال تغییرات اساسی در سیاست اقتصادی فرانسه مواجه هستند، باز کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چه نتیجه، چه مارین لوپن راست افراطی یا یک ائتلاف جناح چپ به قدرت برسد، رقابت برای کنترل مجلس ملی فرانسه یکی از مهم‌ترین رقابت‌ها در دهه‌های اخیر است.

سرمایه گذاران نگران هستند که هر گونه سودی می تواند بدهی را افزایش دهد. آنها اکنون خواستار بزرگترین مخارج ریسک برای اوراق قرضه از سال 2012 هستند و به این فکر می کنند که آیا نتیجه ای مشابه با آخرین بحران بدهی های مستقل اروپا قریب الوقوع است یا خیر. نظام انتخاباتی دو دوره ای در 577 حوزه نیز ابهامات را افزایش می دهد.

از دیدگاه تحلیلگران بلومبرگ، چهار سناریو در هفته های آینده محتمل است که هر کدام دارای پیامدهای سیاسی و پیامدهایی برای بازارهای مالی هستند.

سناریوی اصلی: بن بست ناپایدار

بر اساس نظرسنجی‌های کنونی، محتمل‌ترین نتیجه انتخابات این است که حزب راست افراطی مارین لوپن و متحدانش بزرگترین گروه پارلمان خواهند بود، اما اکثریت مطلق نخواهند داشت. در این سناریو، رهبر این حزب، جردن باردلا، به وعده خود عمل خواهد کرد و نخست وزیر یک دولت حداقلی نخواهد بود.

این وضعیت به بن‌بست در مجلس سفلی پارلمان فرانسه منجر می‌شود و احتمالاً ماکرون را به انتخاب نخست‌وزیر موقت برای ریاست دولتی که دائماً در معرض خطر سقوط به دلیل رأی عدم اعتماد، به‌ویژه در مورد بودجه است، می‌کشد.

سیاست مالی کمی انبساطی تر خواهد شد زیرا سیاست گذاران در برابر کاهش هزینه های برنامه ریزی شده دولت مرکزی مقاومت می کنند، اما فشار اتحادیه اروپا برای تشویق تعهد به اجرای کف ادامه خواهد داشت.

این نتیجه به برنامه تحول اقتصادی مکرون پایان خواهد داد. نتایج کوتاه مدت برای اقتصاد ممکن است محدود باشد، اما بدون اقدامات بیشتر برای کسب و کار یا تغییرات در قوانین کار یا آموزش های حرفه ای، پتانسیل رشد بلندمدت فرانسه بعید است که بهبود یابد.

به گفته Théophile Legrand، استراتژیست مدیریت مالی Natixis، در این شرایط خطر رکود سیاسی و عدم اطمینان وجود دارد که می تواند منجر به حفظ نوسانات بازار شود.

اوراق قرضه: سرمایه گذاران در این سناریو به تقاضای مخارج با ریسک بالاتر برای نگهداری اوراق قرضه فرانسوی ادامه خواهند داد، زیرا یک معامله جدید در اروپا برقرار می شود، جایی که بدهی به اندازه اقتصادهایی مانند پرتغال پرخطر است.

استراتژیست ها می گویند که فاصله بین بازدهی 10 ساله فرانسه و آلمان از حدود 80 به تقریبا 70 واحد کاهش می یابد، اما به گفته آنها، بعید است به 50 واحد پایه قبل از بیانیه انتخاباتی ماکرون بازگردد. بر اساس برآوردهای وزارت دارایی، این قیمت بدهی بالاتر می تواند حداقل 4 میلیارد یورو (4.3 میلیارد دلار) در طول پنج سال برای دولت فرانسه هزینه داشته باشد.

سهام: سهام حساس به بازدهی بالاتر، از جمله بانک های فرانسوی Vinci SA و Eiffage SA، احتمالاً آسیب خواهند دید. اما سایر سهام ملی که نسبت به ریسک حاکمیتی کمتر حساس هستند، مانند Carrefour SA، می‌توانند افزایشی را در قیمت‌های خود ثبت کنند.

بهترین عملکرد لوپن: یک شراکت ناآرام

اگر پیروزی مجلس ملی و متحدانش به اندازه کافی بزرگ باشد که دولت تشکیل دهد، فرانسه با وضعیت به اصطلاح «همزیستی» مواجه خواهد شد که در آن رئیس جمهور سیاست خارجی و دفاعی و امور داخلی و اقتصادی را کنترل می کند تحت کنترل. راست افراطی خواهد بود. این یک نتیجه دشوار خواهد بود، زیرا مکرون و لوپن دشمنان سرسختی هستند.

با وجود همه تنش‌ها، پیامدهای سیاست اقتصادی و مالی می‌تواند خفیف‌تر از واکنش اولیه سرمایه‌گذاران به رأی فوری ماکرون باشد. که احتمالاً منعکس کننده وضعیت ایتالیا در زمان نخست وزیر پوپولیست آن، جورجیا ملونی است.

مجلس ملی راست افراطی برخی از پرهزینه‌ترین وعده‌های خود را کاهش داده است و اگر می‌خواهد اعتبار لوپن برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2027 ایجاد کند، باید از بحران مالی جلوگیری کند. این موضوع به معنای همکاری با اروپا برای مهار کسری بودجه است. یک دستاورد بزرگ برای گروهی که اغلب بروکسل را هدف قرار داده و زمانی از خروج از یورو حمایت کرده است.

1280x853

حتی در این سناریو، باردلا باید سیاست‌های پرهزینه‌ای مانند کاهش مالیات بر فروش انرژی، که تخمین زده می‌شود 12 میلیارد یورو هزینه داشته باشد، ارائه دهد تا پایگاه طبقه کارگری که لوپن در سال‌های اخیر ساخته است، راضی کند. این حزب ادعا می کند که مبارزه با فرار مالیاتی و کاهش هزینه های مهاجران، بودجه این طرح را تامین می کند.

اوراق قرضه: موسسه مالی بارکلیز تخمین می زند که در این شرایط «شکاف بازده» در برابر آلمان حدود 80 واحد پایه خواهد بود. اما با گسترش بیشتر مالی، این شکاف بازدهی می تواند تا 100 واحد پایه افزایش یابد، سطحی که آخرین بار در عمق بحران بدهی منطقه یورو مشاهده شده است.

اقدامات: بار دیگر، این نتیجه بستگی به این دارد که مجلس ملی چقدر موقعیت مالی محدود فرانسه را تقویت کند. اگر دولت ملونی را دنبال کند، سهام سود خواهد برد. اما اگر معاملات اعتباری فرانسه بدتر شود، بانک‌ها، ساخت‌وساز، تاسیسات و بخش‌های دفاعی بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند و سهام داخلی احتمالاً عملکرد ضعیف‌تری از همتایان جهانی خود خواهند داشت.

موفقیت چپ: مخالفت با بروکسل

در حالی که توجه بر جناح راست افراطی متمرکز شده است، جبهه مردمی نوین چپ، که از سوسیال دمکرات های طرفدار بازار تا کمونیست ها را در بر می گیرد، در نظرسنجی ها شتاب بیشتری یافته است.

مشخص نیست که چگونه این گروه می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سیاست‌گذاری داشته باشد، اما سیستم انتخاباتی دو دوره‌ای غیرقابل پیش‌بینی به این معنی است که نمی‌توان آن را کاملاً رد کرد. اگر NPF در سیاست گذاری نقشی ایفا کند و اعضای رادیکال تر آن دست بالا را داشته باشند، احتمالاً منفی ترین نتیجه را برای بازارها به همراه خواهد داشت.

در این سناریو، ائتلاف تلاش می‌کند تا هفت سال اصلاحات حامی کسب‌وکار را به عقب برگرداند، در حالی که برنامه‌های هزینه‌های گسترده و افزایش‌های بزرگ حداقل دستمزد را اجرا می‌کند. درگیری با بروکسل اجتناب ناپذیر و بالقوه فاجعه آمیز است.

سناریوی سوم

به گفته جانسون دیویس از JPMorgan Asset Management، برنامه حزب نشان دهنده گسترش مالی بسیار گسترده و رویکرد تقابلی با اتحادیه اروپا است. در این شرایط، بازار هم از پیامدهای مالی در فرانسه و هم از پیامدهای گسترده تر برای انسجام اروپا می ترسد.

اوراق قرضه: به گفته دیویس، این بدترین سناریو برای اوراق قرضه است و می تواند اسپرد را به بیش از 100 واحد پایه برساند.

سهام: این یک نتیجه پرخطر است که در حال حاضر توسط بازارهای سهام که بر پیروزی حزب راست افراطی ملی متمرکز شده اند، کمتر ارزش گذاری شده است. دولت چپ قبلی در فرانسه در دهه 1980 باعث فرار سرمایه شد. برخی از تحلیلگران انتظار دارند بلافاصله پس از وقوع این سناریو، CAC 40 20 درصد کاهش یابد.

پیروزی ماکرون

طبق نظرسنجی‌ها در سناریویی بسیار بعید، حزب ماکرون و متحدانش شکست‌های خود را به حداقل می‌رسانند و بزرگترین گروه در پارلمان باقی می‌مانند. این شرایط به آنها اجازه می دهد تا کنترل محدودی را که از زمان از دست دادن اکثریت مطلق خود در انتخابات 2022 بر قوه مقننه داشتند، حفظ کنند.

در تئوری، رئیس جمهور می تواند دولتی را منصوب کند که برنامه اصلاحات خود را از سر بگیرد و به دنبال تثبیت مالی بر اساس کاهش بیشتر هزینه ها باشد.

حتی اگر این اتفاق بیفتد، ماکرون احتمالا هنوز باید نشان دهد که به فراخوان حزب اکثریت برای انجام کارهای بیشتر برای امور مالی خانوار و کمتر برای کسب‌وکارها توجه کرده است و فضای مانور او را در امور مالی عمومی محدود می‌کند. تهدید تجدید حیات چپ یا راست افراطی را نمی توان برای همیشه ریشه کن کرد.

به گفته جانسون دیویس، در بلندمدت، اختلاف فرانسه می تواند به سطوحی ساختاری بالاتر از آنچه در انتخابات زودهنگام اعلام شده بود برسد. در این شرایط سرمایه گذاران با خرید اعتباراتی با گزارش های اعتباری بهتر مانند اسپانیا سود خواهند برد.

اوراق قرضه: برخی از تحلیلگران بر این باورند که این نتیجه می تواند باعث شود که اسپرد بازده اوراق قرضه به سطح 50 نقطه پایه در اوایل این ماه بازگردد.

سهام: احتمالاً سهام به سرعت رشد می کند و به سطوحی می رسد که قبل از انحلال مجلس وجود داشت و سهام ملی در کانون توجه قرار می گیرد.

سناریوی چهارم

منبع اکو ایران

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=40836

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.