• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
2

2 میلیارد متر مکعب آب بر اثر بارندگی های اخیر در سیستان و بلوچستان هدر رفت

  • کد خبر : 36672
  • ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۲
2 میلیارد متر مکعب آب بر اثر بارندگی های اخیر در سیستان و بلوچستان هدر رفت

اخبار اقتصادی، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای اسلامی بعدازظهر یکشنبه در نشستی در ستاد بحران جنوب کشور. استان سیستان و بلوچستان وی گفت: در پی بارندگی های اخیر و خسارات شدید، نزدیک به 2 میلیارد متر مکعب آب در منطقه سیستان و بلوچستان از دست داده ایم.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که ساکنان این منطقه از کمبود آب شرب و مصارف کشاورزی رنج می برند و هدر رفت 2 میلیارد متر مکعب آب فاجعه است و نشان از عملکرد ضعیف مسئولان در مدیریت منابع آبی کشور دارد.

لازم به ذکر است در 169 روز ابتدایی سال آبی جاری در مجموع 12 میلیارد و 570 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به 15 میلیارد و 130 میلیون مترمکعب آب کاهش 17 درصدی را نشان می دهد. . ورود به سدها در مدت مشابه سال هیدرولوژیکی گذشته.

همچنین در این مدت برای تامین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مسائل زیست محیطی 11 میلیارد و 140 میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شد که این میزان در مقایسه با تولید 9 میلیارد و 700 میلیون مترمکعبی است. آب حاصل از سدها در مدت مشابه سال هیدرولوژیکی 15 درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر با ذخیره 23 میلیارد و 130 میلیون متر مکعب آب در سدهای کشور، 47 درصد از ظرفیت مخازن سدها پر و 53 درصد از این ظرفیت خالی است.

حجم ذخایر آبی سدها در مدت مشابه سال گذشته بالغ بر 24 میلیارد و 540 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، کاهش 6 درصدی را در این بخش نشان می دهد.

14 سد بزرگ کشور ذخایر آبی کمتر از 20 درصد دارند یعنی بیش از 80 درصد ظرفیت مخزن آنها خالی است.

در 19 سد کشور ذخایر آبی بین 25 تا 91 درصد نسبت به زمان مشابه پارسال که سالی خشک و با بارندگی اندک بود کاهش یافته است.

منبع رکنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=36672

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.