پیش بینی بازار سهام در هفته / تاثیر 16 مهر بر بازارهای ایران

به گزارش اخبار اقتصادی، طی هفته گذشته روند شاخص بورس تهران به طور کلی نزولی بود. هر دو شاخص شاخص بازار سهام؛ شاخص کل و شاخص کاهش وزن.

روز شنبه شاخص کل 50 هزار و 856 واحد کاهش یافت و یک میلیارد و 164 میلیون تومان پول واقعی از بازار خارج شد. روز یکشنبه شاخص 10 هزار و 101 واحد رشد کرد و 270 میلیارد تن سرمایه از بازار خارج شد.

روز دوشنبه شاخص 20 هزار و 262 واحد افزایش یافت و 84 میلیارد تومان پول واقعی وارد شد. روز سه شنبه شاخص 206 واحد افت کرد و خروج پول به 415 میلیون تومان رسید.

روز چهارشنبه شاخص کل 10 هزار و 698 واحد افت کرد و 776 میلیارد تومان پول واقعی برداشت شد.

به این ترتیب در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل نسبت به هفته قبل 31 هزار و 567 واحد کاهش یافت، بنابراین عملکرد هفتگی شاخص بورس منفی 1.6 درصد بود. شاخص هم وزن در پایان هفته 16474 واحد کاهش نسبت به هفته قبل داشت و بازدهی منفی 2.4 درصدی را به ثبت رساند.

در مجموع در طول هفته 2.541 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد و میانگین برداشت روزانه پول واقعی 508 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته قبل 100 درصد افزایش داشت.

روند تغییرات ارزش معاملات خرد به طور کلی صعودی بود، میانگین ارزش معاملات سهام خرد در هفته گذشته 3 میلیارد و 755 میلیون تومان بود که نسبت به رقم 3 میلیارد و 531 میلیارد تومان در سال گذشته 6 درصد افزایش داشت. هفته گذشته اما ارزش معاملات در محدوده 3 میلیارد تومان باقی ماند.

بنابراین، دومین مشکل عمده بورس تهران در این هفته ادامه یافت: رکود معاملات و خروج پول واقعی. پس از سقوط شاخص به زیر مرز 2 میلیون، شاخص در هفته گذشته نتوانست از مرز 2 میلیون عبور کند. این شکست در شرایطی رخ داد که گزارش های شش ماهه شرکت ها نتوانست تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد. به نظر می رسد خطرات سیاسی در آن وجود دارد. توجه فعالان اقتصادی معطوف به غرب خاورمیانه است، جایی که آتش جنگ بین حماس و اسرائیل در 7 اکتبر شعله ور شد. جنگ ادامه دارد و چشم انداز نگران کننده است. به خصوص که کارشناسان احتمال کشیده شدن سایر کشورها به این جنگ را دست کم نمی گیرند. در چنین شرایطی، سرمایه ای که ذاتا ریسک گریز است، صاحبان آن ترجیح می دهند سرمایه را به بازارهایی منتقل کنند که کمتر تحت تاثیر ریسک های سیاسی قرار می گیرند. بنابراین بورس به عنوان بازاری که به دلیل ریسک های سیاسی سطح اثربخشی آن بالاست، در حال حاضر چشم انداز مثبتی ندارد.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا