مصرف سوخت کشور با بهره برداری از پروژه های RHU و RFCC پتروپالایشگاه اصفهان متعادل می شود.

به گزارش اخبار اقتصادی از اصفهان؛ مهندس علی موزنی مدیر پروژه های توسعه پتروشیمی اصفهان درباره طرح های توسعه این مجتمع گفت: طرح هایی که در پالایشگاه اصفهان در حال اجراست شامل طرح های زیست محیطی و طرح های ارتقای کیفی است و با برنامه ریزی که در کل اصفهان انجام می شود. پالایشگاه، مرحله اول به پایان رسیده است.

مزنی افزود: در حال حاضر 452 پروژه در تمامی معاونت های ریاست جمهوری و شرکت های تابعه تعریف شده است که دو مورد از مهمترین پروژه ها RHU (گوگرد زدایی باطله از برج تقطیر) و RFCC (واحد فرآیند کراکینگ کاتالیستی بستر سیال) است. برای کاهش ضایعات برج های تقطیر برنامه ریزی شده است.

مدیر پروژه توسعه پتروپالایش اصفهان تصریح کرد: با بهره برداری و تولید RHU و RFCC، میزان حدود 12.5 میلیون لیتر بنزین و حدود یک میلیون لیتر گازوئیل در پالایشگاه اصفهان افزایش می یابد. لازم به ذکر است که ظرفیت تولید بنزین هم اکنون 14 میلیون لیتر در روز و ظرفیت تولید گازوئیل هم اکنون 26 میلیون لیتر در روز است. در حال حاضر با اجرای این دو پروژه که در پایان سال 1405 به بهره برداری می رسند می توانیم عدم تعادل در مصرف سوخت کشور را متعادل کنیم.

مزنی در خصوص تامین مالی دو پروژه RHU و RFCC و میزان بازدهی آنها گفت: در بحث مالی این پروژه صد درصد توسط خود پالایشگاه تامین مالی می شود و پروژه های پالایشی RHU و RFCC حدود 1.2 میلیارد هزینه دارد. . دلار در کل و نرخ. بازگشت سرمایه برای RHU 4 سال و برای RFCC تقریبا 3.8 سال خواهد بود.

مدیر طرح های توسعه پتروپالایش اصفهان درباره پیشرفت RHU اظهار داشت: این پروژه از اردیبهشت ماه سال 1402 آغاز شد و در حال حاضر بیش از 1500 تن تجهیزات در محل نصب شده است و تمامی عملیات فولادی بتنی، عمرانی و سازه های ساختمانی ما تا پایان پایان می یابد. سال 1402 برنامه ریزی شده است.

مزنی ادامه داد: اولین واحد RHU قرار است در اسفند 1403 به بهره برداری برسد، البته اگر بتوانیم یک سری تجهیزاتی را که گلوگاه ما هستند، مانند راکتورها وارد کنیم، 5 راکتور ما آماده ایم که در اسفند 1403 آماده باشیم. کارآمدترین RHU یعنی تقریباً می توانیم کاری را که در DHT انجام دادیم در 8 سال، در 2 سال در RHU انجام دهیم.

مدیر طرح های توسعه پتروشیمی اصفهان درباره درآمدزایی این پالایشگاه با بهره برداری از واحدهای RHU و RFCC گفت: سالانه حدود 315 میلیون دلار در RHU و حدود 350 میلیون دلار در سال در پالایش RFCC درآمد خواهیم داشت، اما زمانی که واحدهای پتروشیمی ما که قرار است در پایان سال 1407 راه اندازی کنیم، سالیانه حدود 2 میلیارد دلار از واحدهای پتروشیمی خود درآمد خواهیم داشت.

مزنی درباره پروژه KHT گفت: در خصوص پروژه KHT که یکی از پروژه های ارتقای کیفی است، نفت سفید ما که در حال حاضر بیش از 1500 PPM گوگرد دارد، با اجرای این پروژه به کمتر از 10 PPM کاهش می یابد. این طرح اواخر اردیبهشت ماه سال جاری با حضور آقای سالاری معاون وزیر نفت و مدیر کل شرکت ملی پالایش و پخش آغاز شد. در حال حاضر بیش از 60 درصد پیشرفت دارد و طبق برنامه در اواخر دی ماه سال جاری پیش راه اندازی می شود و در 12 بهمن 1402 به طور رسمی به بهره برداری می رسد.

مدیر پروژه توسعه پتروپالایش اصفهان درباره تولید نفت کوره در این مجتمع بر اساس استانداردهای IMO گفت: نفت کوره ما در حال حاضر بیش از 3.5 درصد PPM دارد اما با اجرای طرح های RHU و RFCC به کمتر از 0.5 می رسد. ٪. .

بهمن راعی/اصفهان

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا