قیمت خودرو تا پایان سال چقدر افزایش می یابد؟

در بخشی از این گزارش آمده است:

* کمتر از یک ماه از جنگ جدید خاورمیانه می گذرد و ادامه روند آن باعث شد قیمت دلار در ایران حدود 2000 تومان افزایش یابد. این اتفاق بهانه ای شد تا شاهد یک روند صعودی بی نظیر باشیم. قیمت خودرو در کشور باشد و این در حالی است که ماه هاست عرضه و تقاضای خودرو کند بوده و بازار در رکود به سر می برد.

* لیست قیمت 12 خودرو در هفته گذشته منتشر شد که برخی از آنها تا 30 درصد افزایش قیمت داشتند. البته مشخص نیست که قیمت های جدید بر اساس کدام مدل است و یا کدام نهاد مجوز را صادر کرده است، زیرا آخرین باری که شورای رقابت اجازه افزایش قیمت ها را داده بود، اواخر فروردین ماه امسال بود.

* به غیر از این مصوبات، هیچ تغییر و افزایش قیمتی برای انواع خودروها اعمال نشده است. پس از اعلام قیمت خودروهای تولیدی (ایران خودرو و سایپا)، یک بار در 31 تیرماه قیمت 5 دستگاه سایپا و بار دیگر در 4 مهرماه قیمت 8 دستگاه خودروی جدید ایران خودرو اعلام شد. لذا هیچ گونه تغییر قیمتی در قیمت خودروهای تولیدی اعمال نشده است، مگر در مورد مصوبات مذکور. در خصوص قیمت خودروهای مونتاژی و وارداتی نیز مصوبات به صورت رسمی اعلام شده و هیچ گونه تغییر قیمتی برای این خودروها مجاز نیست.

*متاسفانه بیشتر مشکلات ما این است که خودروسازان در مواقع لزوم خیلی خوب کار می کنند تا مسئولان را قانع کنند، اما هیچ اقدامی برای قانع کردن مردم انجام نمی دهند. یعنی اگر خودروساز کالای جدیدی را اعلام کند و با اجازه قیمت آن را افزایش دهد اما خود را موظف به قانع کردن مشتری احساس نکند و پاسخگویی به مشتری به ضعیف ترین شکل ممکن و با توجه به شرایط انحصاری موجود باشد. . در بازار، هر محصولی که به قیمت تولید شده به مشتری فروخته می شود.

* قیمت دلار در هفته گذشته کمی افزایش یافت و می دانید که قیمت خودرو تحت تاثیر قیمت دلار است. افزایش قیمت دلار حتی به میزان اندک بر بازار خودرو تاثیر روانی می گذارد. بازار خودرو تا پایان سال با توجه به ارز افزایشی خواهد داشت اما با تغییرات کمتر یعنی اگر 30 درصد افزایش ارز داشته باشیم حدود 20 درصد به دلیل واردات به قیمت خودرو اضافه می شود. . البته امیدوارم قیمت سکه تا پایان سال ثابت بماند.

* به هر حال در هفته گذشته قیمت خودرو افزایش یافته است و نمی توان پذیرفت که با امتناع یا دستورالعمل آن را پس بگیرند و حتی اگر واردات ناقص خودرو، افزایش قیمت دلار و … را در نظر بگیریم. جنگ غزه با افزایش قیمت خودروها همراه است، اما ما باید این نکته را در نظر بگیریم. وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که بازگرداندن قیمت خودرو به قیمت یک هفته قبل دشوار است و تنها رکود بازار می تواند از افزایش قیمت ها کند کند.

* مرتضی شجاعی، کارشناس بازار خودرو، افزایش قیمت دلار و تکانه های ارزی را تحت تاثیر قرار داد. وی گفت: بازار خودرو به بازار سرمایه تبدیل شده است و برای کنترل آن باید متغیرهای کلان اقتصادی نیز کنترل شود. شجاعی پیش بینی کرد: در صورت افزایش شدید نرخ ارز، بر شدت واردات خودرو تاثیرگذار بوده و تا پایان سال شاهد افزایش 20 تا 25 درصدی قیمت خودرو باشیم.

بخشی از صحبت های مرتضی شجاعی:

* نکته مهم در مورد ارز، سرعت تغییر قیمت آن است، اگر در مدت زمان کوتاهی مثلا دو یا سه روزه اتفاق بیفتد. به عنوان مثال اگر در این مدت نرخ ارز 10 درصد رشد کند، طبیعتاً بازار خودرو بیش از 10 درصد رشد خواهد کرد، زیرا انتظار می رود شوک ارزی دریافت کند و بازار افزایش قیمت را پیش بینی می کند. همچنین در صورت کاهش و حتی تثبیت نرخ ارز، جهش های اضافی قیمت به تدریج تعدیل خواهد شد.

* این تعدیل را در دوره ای که دلار به محدوده 63 هزار تا 50 هزار تومان رسید، لمس کردیم و دیدیم وقتی نرخ ارز به ثبات نسبی رسید، حباب قیمت خودرو به تدریج تخلیه شد. همین اتفاق هم اکنون و با روند رو به رشدی در حال وقوع است. فرض کنید اگر یک شوک دیگر در قیمت ارز اتفاق بیفتد، قطعا بازار خودرو آشفته تر از امروز خواهد بود و این تجربه ای است که در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم. این روند نشان می دهد که صرف نظر از فرآیند تولید و واردات خودرو، متغیرهای کلان اقتصادی بر این بازار تأثیر می گذارد. بازار خودرو به بازار سرمایه تبدیل شده است و برای کنترل آن باید متغیرهای کلان اقتصادی نیز کنترل شود.

*پیش بینی می کنم تا پایان سال 20 تا 25 درصد افزایش قیمت خودرو داشته باشیم و بخشی از این افزایش به این دلیل است که هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، مردم برای خرید و فروش هیجان زده می شوند. . و به طور کلی در دو ماه اخیر سال 20 تا 25 درصد افزایش را نشان خواهد داد.

*البته به این نکته اشاره کنم که جهت گیری نرخ ارز در این زمینه بسیار مهم است و بعید می دانم تا پایان سال نرخ ارز جهشی شدید داشته باشد و نرخ های بالایی را تجربه کند. روند تحولات ارزی در ماه های اخیر نشان می دهد که بانک مرکزی بازار را کنترل کرده و ابزارهای لازم برای کنترل آن را در اختیار دارد، با این حال پیش بینی می کنم قیمت خودرو 20 درصد افزایش یابد.

* من این پیش بینی را بر اساس شرایط فعلی انجام می دهم، یعنی واردات خودرو با همان سرعت فعلی ادامه پیدا می کند و نرخ ارز افزایش بسیار کمی دارد. اما موضوعی که بسیار حائز اهمیت است این است که در نهایت اگر نرخ ارز بخواهد افزایش شدیدی را تجربه کند، بر شدت واردات خودرو تاثیر گذاشته و روند را کند می کند. البته من هیچ یک از این سناریوها را تصور نمی کنم و تصور می کنم واردات خودرو از روند فعلی منحرف شود و افزایش یابد، البته در حدی نیست که بتواند بازار خودرو را تعدیل کند.

* بازار خودرو هفته پر تلاطمی را سپری کرد و با وجود اینکه شورای رقابت افزایش قیمت را تکذیب کرده، عرضه کم خودرو مشکلاتی را ایجاد کرده است. مسیح فرزانه، کارشناس صنعت خودرو به تحلیل تاثیر فروش خودروهای داخلی و وارداتی پرداخته و هر یک را از منظر آن تحلیل کرده است. او معتقد است در ماه دسامبر و در نهایت تا دسامبر شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود.

روزنامه هم میهن

منبع رکنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا