شوک «طوفان الاقصی» به قیمت سکه/ سقف قیمت دلار شکست

به گزارش اخبار اقتصادی، تحلیل هسته مرکزی بازار ارز تهران در یکی دو روز اخیر حاکی از آن است که قیمت دلار از سقف مقاومتی 3 ماهه گذشته و در کانال 50 هزار تومانی معامله می شود.

شکستن سقف مقاومت دلار

در حالی که دلار از 26 تیرماه در بازار غیررسمی زیر 50 هزار تومان معامله می شد، از روز شنبه روند صعودی جدیدی در نرخ این ارز در بازار آغاز شد و اسکناس آمریکا تا مرز 50 هزار و 400 تومان افزایش یافت.

این پایان ماجرا نبود و فشار خریداران در معاملات پشت خط شنبه شب قابل مشاهده بود. دلار پشت خط دیشب تا مرز 50 هزار و 700 تومب صعود کرد. همین موضوع باعث شد تا بازیگران ارزی با تصور افزایش نرخ دلار امروز یکشنبه 25 مهر وارد بازار شوند.

به گفته معامله گران، امروز شیب صعودی قیمت دلار نسبت به روز گذشته مشهودتر بود. اسکناس آمریکایی توانست خاکریز 52 هزار تومانی را فتح کند و تقریباً به نیمی از این کانال رسید. در واقع این قیمت بالاترین قیمت دلار از ابتدای خرداد ماه سال جاری بوده است. کارشناسان فنی می گویند در حال حاضر خط مقاومتی 52 هزار و 500 تومانی خط مقاومتی مهمی است که بازار به آن توجه دارد.

شکاف قابل توجهی بین نرخ درهم و دلار

علاوه بر بازار دلار، قیمت درهم که دیروز یک سطح مقاومتی مهم را پشت سر گذاشته بود، امروز با افزایش تقاضا مواجه شد و نه تنها وارد کانال 14 هزار تومان شد؛ قیمت درهم که روز گذشته از مرز 14 هزار تومان عبور کرد. به 14450 تومان هم رسید. در واقع در حال حاضر نرخ درهم به دلار در کانال 53 هزار تومان است و این فاصله هزار تومانی سطح انتظارات را بالا برده است.

افزایش قیمت دلار در بازار هرات

در هرات بازار دلار از دیروز به دلیل زلزله شدید در افغانستان تعطیل است. اما دلار فردا در این بازار جهش قابل توجهی را به ثبت رسانده است و بر اساس سیگنال های صعودی ارسالی به تهران، می تواند همین عامل باشد: قیمت دلار فردا در هرات امروز از 50 هزار و 900 تومان آغاز شد و در ظهر امروز در ساعت 13:00 معامله می شد. حدود 51900 تومان. اما چه شد که دلار از منطقه امن خارج شد؟

تحلیلگران سیاسی و اقتصادی معتقدند یکی از دلایل اصلی افزایش هیجانی قیمت ها، جنگ بین حماس و اسرائیل است. به گفته این گروه، بوی باروت در بازار فردوسی پیچیده است و همین امر باعث شده تا سطح تقاضا در بازار افزایش یابد. برخی معامله گران مدعی هستند که با جهش ناگهانی قیمت دلار، احتمال اصلاح آن دور از دسترس نیست.

رشد 2 میلیون تومانی سکه در یک روز.

این روزها همزمان با رشد قیمت دلار، بازار طلا و سکه نیز شاهد افزایش قیمت طلا و سکه امامی بوده است. قیمت طلای 18 عیار امروز به 2 میلیون و 413 هزار و 700 تومان رسید. اما در زمان نگارش این گزارش بین 2 میلیون و 399 هزار تا 400 تومان می فروخت که نسبت به روز گذشته 95 هزار و 100 تومان افزایش نشان می دهد.

به گزارش سایت اتحادیه طلا و جواهر فروشان تهران، قیمت سکه امامی امروز به 30 میلیون و 200 هزار تومان رسید؛ اما ظهر امروز به 29800000 تومان رسید. این در حالی است که روز شنبه قیمت هر قطعه سکه امامی بین 28 میلیون و 100 هزار تومان تا 28 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد.

منبع: اکوایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا